Odnowienie prawa jazdy – co zrobić gdy kończy się jego ważność?

Prawo jazdy jest dokumentem, który poświadcza nasze uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Niektórym ułatwia to życie codzienne, innym pozwala zarabiać. Tak czy siak prawo jazdy musi być ważne, inaczej podczas kontroli policyjnej będziemy mieli problemy. Podobnie będzie w przypadku zdarzenia drogowego z naszym udziałem. Warto wiedzieć, jaki mamy czas na odnowienie  prawa jazdy i jakie w tej sprawie wymagania stawia prawo w Polsce.

Ile ważne jest prawo jazdy? Czy ma datę ważności?

Obecnie w Polsce standardowe prawo jazdy ważne jest przez 15 lat. Jeśli jednak mamy problemy zdrowotne lekarz skróci odpowiednio ten okres. Od 2013 roku zakończono wydawać prawa jazdy bezterminowe. Nie oznacza to jednak, że wszystkie dokumenty bezterminowe wydane przed tą datą, straciły ważność, a kierowcy utracili uprawnienia. Konieczna jest po prostu wymiana tych dokumentów. Taka obowiązkowa wymiana bezterminowych praw jazdy została zaplanowana na lata 2028 – 2033. Po tym okresie wszyscy powinni mieć nowe dokumenty z datą ważności, co najwyżej 15 lat.

Koniec ważności prawa jazdy – co trzeba zrobić?

Oprócz wymogów związanych ze zmianami w prawie, prawo jazdy należy wymienić kiedy kończy się jego termin ważności, kończy się termin dla konkretnej kategorii prawa jazdy, zmieniamy nazwisko lub dokument został zniszczony. W przypadku danych osobowych mamy na wymianę prawa jazdy 30 dni. Nie musimy wtedy robić nowych badań lekarskich. Jeśli prawo jazdy zostało zgubione lub uszkodzone tak, że jest nieczytelne, składamy wniosek o wydanie wtórnika. Żeby wymienić prawo jazdy musimy wypełnić odpowiedni wniosek, dostępny w każdym starostwie lub na urzędowych stronach internetowych.

Co jest niezbędne do przedłużenia ważności prawa jazdy?

Do przedłużenia ważności prawa jazdy potrzebne są;

  • wypełniony wniosek,
  • potwierdzenie wniesienia opłaty za prawo jazdy,
  • aktualne zdjęcie, kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 cm x4,5 cm,
  • orzeczenie lekarskie,
  • oryginał prawa jazdy,
  • dowód osobisty lub paszport.

Jeśli wymieniamy prawo jazdy bezterminowe, nie musimy przechodzić badania lekarskiego. W innych przypadkach należy udać się do lekarza, który sprawdzi nam wzrok, słuch, poziom ciśnienia, poziom cukru. Trzeba także wypełnić formularz dotyczący przebytych chorób, wypadków, problemów z alkoholem i naszego stanu psychicznego.

Gdzie mogę przedłużyć moje prawo jazdy?

Gdy zbliża się koniec terminu prawa jazdy możemy złożyć wniosek  o przedłużenie osobiście w starostwie lub  on line przez portal ePUAP.gov.pl. W tym drugim przypadku wymagane dodatkowe dokumenty przesyłamy w formie skanów.

Oczekiwanie na odnowiony dokument trwa trwa 9 dni, ale często wniosek zostaje zrealizowany wcześniej. Jeśli sytuacja kierowcy jest bardziej skomplikowana i wymaga wyjaśnienia, na przedłużenie dokumentu można czekać nawet 2 miesiące. Czy prawo jazdy zostało już przygotowane można sprawdzić na stronie internetowej, ale w większości przypadków urzędy przesyłają smsa z informacją. Dokument odbieramy osobiście w urzędzie. Możemy otrzymać go pocztą, jednak musimy wcześniej zaznaczyć taki sposób odbioru we wniosku. Jest także możliwość upoważnienia innej osoby do odbioru.

Ile kosztuje przedłużenie prawa jazdy?

Obecnie koszty nowego prawa jazdy to 100,50 zł, z czego 50 groszy jest to opłata ewidencyjna. Można zapłacić w kasie urzędu lub przelewem. Należy pamiętać o zachowaniu potwierdzenia zapłaty. Do tego dochodzi koszt zrobienia fotografii, jeżeli nie dysponujemy odpowiednią i aktualną. Dodatkowo trzeba udać się do lekarza. Badanie lekarskie w kierunku uzyskania uprawnień do kierowania pojazdami w całym kraju kosztuje tyle samo – 200 zł. Reguluje to od 2014 roku Rozporządzenie Ministra.

Co grozi za jazdę bez ważnego prawa jazdy?

Jeżeli kierujemy pojazdem, ale nie posiadamy przy sobie dokumentu prawa jazdy, nie zostaniemy ukarani podczas kontroli. Od 2020 roku nie mamy obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy. Podczas kontroli policja może sama sprawdzić w ewidencji, czy posiadamy uprawnienia. Dla własnej wygody można pobrać mPrawo jazdy i mieć je w telefonie. Aby to zrobić, musimy posiadać profil zaufany.

Gorzej jednak, gdy będziemy prowadzić posiadając nieważne prawo jazdy. Wtedy funkcjonariusze potraktują nas, jak osobę bez uprawnień. A w takiej sytuacji grozi nam mandat w wysokości 500 zł. Nie można także dalej prowadzić pojazdu. Jeśli ktoś nam towarzyszy, to on będzie musiał przejąć kierownicę. Gdy jedziemy sami, musimy pozostawić samochód. Gorzej, kiedy policjanci zdecydują o odholowaniu auta, ze względu na brak możliwości pozostawienia go w miejscu zatrzymania. Wtedy  poniesiemy także ten koszt.

Trzeba pamiętać, że jeśli spowodujemy naszym pojazdem kolizję, bądź wypadek drogowy,  ubezpieczyciel będzie od nas wymagał przedstawienia aktualnego prawa jazdy. Jeżeli będzie ono w momencie wydarzenia nieważne, ubezpieczyciel może uchylić się od wypłaty odszkodowania. Wówczas koszty odpowiedzialności spadną na nas. Dlatego nie warto czekać z wymianą dokumentu na ostatnią chwilę, ponieważ możemy ją przegapić.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *