Od czego zacząć bieganie?

Utrzymywanie dobrej kondycji fizycznej ma kluczowe znaczenie dla zdrowia nie tylko fizycznego, ale też psychicznego. Wiele chorób cywilizacyjnych wynika z faktu, że na przekór naszemu gatunkowi przestaliśmy się ruszać. Naukowcy dopatrują się przyczyn depresji w biernym trybie życia.

Zostaliśmy stworzeni przez naturę i jesteśmy dostosowani do jej reguł, dlatego nasze organizmy często nie radzą sobie z cywilizacyjnym natłokiem postępu. Mowa tu o siedzącym trybie pracy, a także nieaktywnym spędzaniem czasu. Komputery to nasza codzienność. Nic dziwnego, że nasze organizmy zaczynają się buntować i cierpieć na różne dolegliwości. Ale rozwiązanie jest proste – uprawiajmy sport!

Bieganie dla początkujących

Najpopularniejsze sporty to u nas jazda na rowerze, bieganie, ściany wspinaczkowe i siłownia. Panie lubią także fitness, ale jako facet pominę ten temat z braku doświadczenia. Natomiast całkiem sporą wiedzę posiadam odnośnie biegania, ponieważ startuję w półmaratonach i maratonach. Dlaczego akurat ten rodzaj dyscypliny wybrałem? Pierwszym argumentem jest trenowanie życiowej dyscypliny. Po przyjściu z pracy nie zalegam już na kanapie przed telewizorem. Zmęczenie całym dniem pracy i kontaktami z niektórymi ludźmi odreagowuję idąc na jogging. Jeśli chcecie odstresować się po pracy, bardzo polecam przebieżkę po okolicznym parku, wśród zieleni. Drugim argumentem za bieganiem jest trenowanie kondycji, ponieważ bieganie niesamowicie wzmacnia wydolność. Ale też nadwyręża układ kostno-szkieletowy, ścięgna i więzadła. Dlatego tak ważne w tym sporcie są dobre buty do biegania.  Uprawiam ten sport od niemal dziesięciu lat, dlatego mam na ten temat już sporą wiedzę, z którą chętnie się podzielę.

Uprawianie tego sportu zacząłem jako nastolatek, dlatego nie mogłem wówczas jeszcze pozwolić sobie na porządne buty do biegania. Jogging odbywał się w trampkach, albo zwykłych butach z marketu. Po latach wreszcie mogłem kupić profesjonalne obuwie. Różnica jest niesamowita. Dobry wybór obuwia biegowego mają np. tutaj: www.runnersclub.pl/pol_m_Buty-do-biegania-9950.html. Co konkretnie mają w sobie markowe buty do biegania?

Zacznij właśnie dziś

Pierwszą zauważalną cechą jest lekkość obuwia. Zwykłe buty są ciężkie w porównaniu do tych dedykowanych biegaczom. Druga cecha to wyjątkowa sprężystość podeszwy. Producenci obuwia sportowego stosują w nich najnowsze materiały, które zapewniają dobrą amortyzację. Biegacz rytmicznie uderza o twardą nawierzchnię, co wpływa na stawy, dlatego nowoczesne buty do biegania mają opatentowane wkładki wykonane z połączenia żelu i pianki. Górna część butów jest wykonana z oddychających materiałów, które zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. Dzięki temu mogę biegać zarówno podczas jesiennej słoty, jak i letnich upałów. Niektórzy producenci stosują również technologię cząsteczek srebra, które działają antybakteryjnie i likwidują problem nieprzyjemnego zapachu. Z takimi butami to grzech nie biegać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *