Szata może i nie zdobi człowieka, ale sprawia, że dobrze ubrani czujemy się lepiej. Moda powstała po to, by wydobywać kreatywne pokłady, które mogą przysłużyć się komuś innemu. To właśnie ona doprowadziła ostatecznie do odkrycia najważniejszych osiągnięć ludzkości. Koło, elektryczność, ale też tworzenie materiałów, czy butów. Obecnie modne półbuty męskie nie istniałyby, gdyby nie potrzeba tworzenia i kreatywnego podejścia do każdej sztuki użytkowej.
Od ubrań użytkowych po modowy wybieg
Nie ma co ukrywać, że moda początkowo była użytkowa i dotyczyła danych epok, do których dostrajała się pod względem użyteczności stroju. Może nie każdy wie, że popularne dziś jeansy niegdyś były strojem typowo robotniczym, który później został przechwycony przez projektantów, którzy ostatecznie uczynili z nich niezastąpiony element każdej damskiej i męskiej garderoby. To zresztą niejedyny przykład mody użytkowej, która na stałe przeszła do kanonu lub ewoluowała pod względem chwilowej mody, czy subkultury. Również współczesna stylistyka czerpie z tego co było garściami. Modne półbuty męskie są współczesnym produktem, który swoje początki ma już 3300 lat przed naszą erą.
Buty praczłowieka zachowane w lodowcu
Ötzi, inaczej zwany człowiekiem z lodu, jest świadectwem tego, że już 3300 lat p.n.e. człowiek posiadał dla nas tak prozaiczną rzecz jak buty. Wtedy pełniły one funkcję ochronną. Stworzone z jeleniej i niedźwiedziej skóry, przez co były nieprzemakalne. To zdecydowanie najstarsze świadectwo zachowanych butów, gdyż późniejsze źródła pochodzące z egipskich świątyń, chociażby 1700 lat p.n.e., owszem potwierdzają, że był to element ubioru, ale zachował on się z tamtych czasów tylko na malowidłach. Fakt ten nie jest nadzwyczajny zważywszy na to, że były one wykonywane prawdopodobnie z papirusu.
Moda czasów starożytnej Grecji i Rzymu jest znacznie bogatsza o wiedzę, którą można czerpać z malowideł, czy rzeźb. Wiemy więc, że w tamtych czasach noszono sandały lub tak zwane Caligae, czyli obuwie noszone przez rzymskich legionistów, które charakteryzowało się wyższym stanem za kostkę i obudowanym, masywnym przodem.
W średniowieczu noszono tak zwane trzewiki i buty wysokie, który może jeszcze były dalekie od współczesnych modnych półbutów męskich, ale były ich wczesnym prototypem. Do czasów współczesnych zachowało się wiele par średniowiecznego obuwia, z których można wywnioskować, że obuwie to wykonywane było z dużą pieczołowitością i starannością z różnego rodzaju skóry, która nie przemakała i chroniła stopę przed uszkodzeniami. Z każdym kolejnym wiekiem można było zauważyć wyraźną ewolucję stroju, a co za tym idzie butów. Wyraźne trendy modowe można już obserwować już w starożytności, a ta niejednokrotnie wiązała się ze statusem społecznym.
Narodziny stylu
Wyraźne zmiany w modzie użytkowej datuje się jednak na wiek XVIII, gdy pomału odchodzi się od tak zwanego stylu dworskiego, a obuwie nabiera określonego charakteru łączącego elegancję i funkcjonalność, a buty z tamtego okresu zdecydowanie bardziej zaczynały przypominać współczesne modne półbuty męskie. Dawniej obuwie było wykonywane ręcznie i dopiero w XIX wieku wraz z industrialną rewolucją zmienia się także sposób ich szycia.
Buty nabierały szyku i zaczęto zwracać uwagę nie na obowiązującą etykietę modową, ale styl obuwia, jego przeznaczenie i sposób, jaki prezentuje się na nodze. Buty damskie miały podkreślać atuty nóg, buty męskie podkreślały charakter i rangę.
Oficerki, sztyblety, mokasyny, półbuty – to męskie obuwie znane z zamierzchłych wieków, a których krój, elegancja i szyk przetrwały po dziś dzień. Światowi projektanci odnoszą się do tej dawnej klasy, wykorzystując tradycyjne materiały i techniki obróbki, połączone z nowoczesnymi metodami wyrobu obuwia. Tym sposobem powstają między innymi modne półbuty męskie, które swym krojem i przeznaczeniem odnoszą się do swoich historycznych poprzedników.