Właściciele pojazdów z silnikami diesla mogą w okresie jesienno – zimowym mieć problemy z ich odpaleniem. Przyczyną takich sytuacji wielokrotnie okazują się świece żarowe, których uszkodzenie ma wpływ na wiele podzespołów auta. Warto kontrolować stan świec żarowych zawczasu, aby uniknąć problemów i niepotrzebnych kosztów.
Jak działa świeca żarowa?
Świece znajdują się zarówno w silnikach benzynowych, jak i w dieslach. Jednak w każdym pełnią zupełnie inne role. W silniku benzynowym świece zapłonowe odpowiadają za wytworzenie iskry, dzięki której dochodzi do zapłonu mieszanki paliwowo–powietrznej. Natomiast w silnikach dieslowskich zapłon następuje samoczynnie. Świece żarowe mają za zadanie w tym przypadku wspomóc ten proces poprzez zwiększenie temperatury w komorze spalania.
Na czym polega działanie świec żarowych? Ich kontrolka zapala się zaraz po przekręceniu kluczyka i gaśnie po kilku sekundach. Świece to podłużne elementy montowane w głowicy silnika, której głównym elementem jest grzałka pobierająca energię z akumulatora. Rozpoczynają one pracę w momencie przekręcenia kluczyka. Komora spalania zostaje wtedy wstępnie rozgrzana, wspomagając proces rozruchu. We współczesnych wysokoprężnych silnikach świece żarowe pełnią jeszcze inną rolę. Potrafią korygować pracę silnika na niskich obrotach i zmniejszać emisję spalin podczas nabierania temperatury. Tym samym skomplikowała się budowa tych elementów silnikowych, dodatkowo poprzez zmniejszenie ich wielkości. Ponieważ w nowoczesnych silnikach, w których jest coraz więcej funkcji, cały czas walczy się o miejsce. Świece żarowe mają też „twardy orzech do zgryzienia”, gdyż pracują w trudnych warunkach, gdzie panują duże amplitudy temperatur. Dlatego trudno o ich bezawaryjność.
Objawy zużytych świec żarowych – jakie są?
Choć wydaje się to dziwne, najmniej trudności w eksploatacji sprawiają świece starszego typu, instalowane w silnikach z początku lat 90. Ich budowa nie jest tak skomplikowana, jak świec najnowszych, ponieważ nie mają spełniać aż tylu funkcji. Niewielkie gabaryty, delikatniejsza struktura i większy zakres działania powodują, że najnowsze świece żarowe częściej ulegają awariom.
Dlatego jeżeli wyczuwamy zmiany podczas uruchamiania silnika, gdy na dworze panują niskie temperatury, należy sprawdzić stan zużycia świec żarowych. Objawy wskazujące na ich uszkodzenie to:
- szarpanie podczas nabierania prędkości,
- odczuwalny spadek mocy,
- podwyższone wibracje „na zimnym”,
- dymienie z rury wydechowej.
O awarii świec żarowych mówi nam także sytuacja, kiedy kontrolka świec żarowych nie zgaśnie po kilku sekundach, tylko trwale świeci. Sygnałem jest również zapalenie się kontrolki „check engine”. W tych przypadkach konieczne jest sprawdzenie świec.
Czy świece żarowe mają wpływ na pracę silnika?
Świece żarowe są niezbędnym elementem każdego silnika diesla. Ich zadaniem jest podgrzewanie powietrza zassanego do cylindrów silnika. Dzięki temperaturze wysokiej aż do 700-800 stopni Celsjusza i ciśnieniu 30-50 barów dochodzi do zapłonu i wybuchu koniecznego do działania silnika. Nowoczesne świece pracują dziś nie tylko przed rozruchem silnika, ale także podgrzewają powietrze podczas trwania rozruchu, a także podczas działania silnika, np. w trakcie hamowania. Są więc bardziej skomplikowanym elementem.
Co ile należy wymieniać świece żarowe?
Żeby uniknąć awarii świec żarowych wskazana jest ich kontrola. Producenci zalecają ich wymianę co 80-100 tysięcy km. Jednak najczęściej taka wymiana jest jednak konieczna bliżej 150 tysięcy km. Najprościej jest zlecić mechanikowi kontrolę świec co dwa lata lub co trzecią wymianę oleju silnikowego. Demontaż takiej świecy nie jest naprawdę łatwą sprawą, zwłaszcza w silnikach nowoczesnych, gdzie świece są mniejsze i ciasno zabudowane. Długo niewyjmowana świeca zapieka się i podczas jej wyciągania często dochodzi do zerwania. Czynność tę warto powierzyć więc doświadczonemu mechanikowi, który dysponuje kluczem dynamometrycznym, pozwalającym działać z określoną siłą. Jeśli świeca zostanie zerwana podczas wykręcania, nie pozostaje nic innego, jak wyjęcie głowicy i usunięcie uszkodzonej świecy żarowej. Oczywiście w tym celu konieczna jest wycieczka do warsztatu mechanicznego, a koszt usługi to około 1500 zł.
Ile kosztują dobre świece żarowe?
W porównaniu do świec zapłonowych, świece żarowe są znacznie droższe. Ich koszt to od kilkudziesięciu do około 150 zł za sztukę. Takie z wbudowanym czujnikiem ciśnienia kosztują nawet kilkaset złotych. A na każdy cylinder przypada jedna sztuka. Przy czym podczas wymiany specjaliści zalecają wymianę wszystkich równocześnie. W przypadku awarii świec trudno stwierdzić, która konkretnie uległa uszkodzeniu. Przed zakupem należy sprawdzić, jakiego typu świece powinny być zainstalowane w silniku naszego pojazdu. Najlepiej nabyć oryginalne świece, należy uważać na podróbki. Ponieważ taka „oszczędność” może doprowadzić, do tego, że szybko zaobserwujemy objawy awarii nowych świec żarowych, a nawet może doprowadzić do uszkodzeń silnika.