Niezbędny sprzęt na wycieczkę turystyczno-krajoznawczą

Olbrzymia oferta sklepów ze sprzętem turystycznym, rosnąca popularność survivalu, aktywnych form spędzania wolnego czasu i ponowne docenienie wartości krajobrazowych Polski sprawiają, że coraz więcej osób wybiera się na krótsze i dłuższe wycieczki turystyczno-krajoznawcze. Często jednak zadowolenie z takiej wyprawy zależy w dużej mierze od odpowiedniego przygotowania sprzętowego.

 

Czego nie warto zabierać?

To dość ważna kwestia – wiele osób popełnia błąd, nosząc ze sobą sprzęt, który nie będzie nigdy potrzebny, np. survivalowe noże albo niezbędniki wielofunkcyjne. Są one dobrym rozwiązaniem na długą wyprawę w niezbadane tereny, ale na typowej wycieczce wystarczy dobry scyzoryk i parę gadżetów, które razem będą kosztowały mniej niż dobry jakościowo niezbędnik.

Nie warto ze sobą zabierać dużych i ciężkich latarek, lin asekuracyjnych z karabinkami, sprzętu służącego do polowania lub łowienia ryb (czego i tak robić nie wolno), a także kilku powerbanków na wycieczkę podmiejską.

Sprzęt turystyczny – co warto mieć ze sobą?

Lista nie jest długa, ale za to naprawdę ważna, choć oczywiście należy ocenić przydatność poszczególnych elementów wyposażenia w kontekście lokalnych warunków:

  • apteczka pierwszej pomocy z kompletnym wyposażeniem. O tym warto pamiętać nawet w czasie najkrótszych wycieczek;
  • termos z ciepłą herbatą. Na dłuższe wyprawy warto zabrać także termos obiadowy z sycącą zawartością;
  • scyzoryk z kilkoma podstawowymi narzędziami, w tym nożem i kombinerkami. Nie musi być sprzętem profesjonalnym, ale na pewno nie warto nosić ze sobą kiepsko wykonanych chińskich noży turystycznych;
  • bukłak z wodą. Przydaje się zamiast termosu w porze letniej, ale należy pamiętać, żeby dopasować go wcześniej do plecaka;
  • latarka. Jeśli pora zakończenia wycieczki jest niepewna, to warto mieć ją ze sobą. Oczywiście nie chodzi o wielki szperacz, ale breloczek do kluczy z niewielką LED-ą też nie przyda się na wiele. Trzeba szukać kompromisów między ciężarem a skutecznością;
  • dobry plecak. Tak naprawdę to właśnie on jest podstawowym wyposażeniem, ponieważ od doboru plecaka zależy komfort i to, ile jakich rzeczy można zabrać ze sobą.

Podsumowanie

Plecaki, dobra odzież i chęci to podstawa udanej wycieczki, ale na tym się nie kończy. Zamiast jednak skupiać się na sprzęcie survivalowym, często wystarczy sięgnąć na półki z dobrym sprzętem turystycznym – różnica tkwi nie tylko w nazwie, ale i w możliwościach akcesoriów. Survivalowe na wycieczce turystyczno-krajoznawczej po prostu nigdy nie zostaną w pełni wykorzystane, a mogą czasem przeszkadzać.

Źródło:

sprzęt wspinaczkowy – Wikipedia https://pl.wikipedia.org/wiki/Sprz%C4%99t_wspinaczkowy

sprzęt turystyczny – Adventuresquad.pl http://adventuresquad.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *