Nie tylko sprawdzanie wzroku – jak wygląda badanie na prawo jazdy?

Motorization Mosaic. Cool Mosaic Built From Details Vehicles Photography. On the Photo: Powerful Gas Engine, Hand on Steering Wheel, Manual Transmission Stick Shift, Speedometer, RPM and More. Transportation Photo Collection. Cool Blue Tones.
0 1 485

Jeśli myślisz, że badanie na prawo jazdy to tylko sprawdzanie wzroku, zdecydowanie się mylisz. By otrzymać zaświadczenie od lekarza i móc rozpocząć kurs nauki jazdy, trzeba mieć nie tylko zdrowe oczy, ale również dobrą ogólna kondycję organizmu.

Badanie na prawo jazdy musi zrobić każda osoba, która chce zapisać się na kurs prawa jazdy. Bez zaświadczenia od lekarza o braku przeciwwskazań zdrowotnych nie da się nawet zapisać na kurs, ani tym bardziej rozpocząć praktycznej nauki. Takie badanie można wykonać np. tutaj www.badania-kierowcow.warszawa.pl

Co obejmuje badanie na prawo jazdy?

Do badania nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać i można do niego przystąpić praktycznie z marszu. Lekarz sprawdza przede wszystkim ogólną kondycję organizmu, mierzy poziom cukru, ciśnienie krwi, a także osłuchuje serce. Kierowca, który będzie poruszał się po drogach publicznych, musi być bowiem osobą o dobrym stanie zdrowia. Chodzi o bezpieczeństwo nie tylko jego, ale również innych uczestników ruchu. Lekarz orzecznik podczas badania ma całą rozbudowaną listę kwestii, o które musi zapytać lub które powinien sprawdzić. Najważniejsze, by podczas badania szczerze i uczciwie odpowiadać na pytania i nie ukrywać poważnych dolegliwości, które mogą być problemowe podczas poruszania się autem.

Wzrok nie musi być sokoli

Nieodłącznym elementem badania na prawo jazdy jest badanie wzroku. Nie trzeba wykonywać je u okulisty, wystarczy zwykłe podstawowe badanie, które polega na czytaniu literek z tablicy powieszonej na ścianie. Osoby, które nie dadzą rady przeczytać mniejszych liter mogą nie otrzymać zaświadczenie lub otrzymać z adnotacją, że ich wada wzroku wymaga właściwego korygowania. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób, które mają od dawna zdiagnozowaną wadę wzroku i od zawsze chodzą w soczewkach czy w okularach. Takie osoby nie muszą zdejmować okularów czy soczewek do badania. Wada wzroku, nawet jeśli jest spora, to przy właściwym jej korygowaniu nie przeszkadza w zdobyciu zaświadczenia lekarskiego.

Kierowca nie powinien być daltonistą?

Daltonizm to poważny problem, który ze względu na swoją charakterystykę genetyczną, występuje w większości przypadków u mężczyzn. Aby zostać kierowcą, trzeba dobrze widzieć kolory, co jest konieczne do odczytywania sygnalizacji świetlnej czy znaków drogowych. Badanie na daltonizm najczęściej polega na odczytywaniu liter lub cyfr z plansz pokrytych wielokolorowymi plamami. Osoby, które prawidłowo widzą kolory, nie mają z tym zadaniem żadnego problemu. Daltoniści nie są natomiast w stanie sobie z nim poradzić. W większości przypadków niewidzenie kolorów nie jest jednak przeszkodą do otrzymania prawa jazdy. Do kategorii A czy B można raczej bez problemu otrzymać zaświadczenie

Cukrzycy i sercowcy pod specjalnym nadzorem

Badanie na kierowców obejmuje również wywiad dotyczący wszystkich chorób przewlekłych, z jakimi borykał się lub nadal boryka przyszły kierowca. Szczególna uwagę lekarz na pewno przyłoży do cukrzycy oraz do chorób serca. Są to bowiem dolegliwości, które mogą powodować nagłe pogorszenie samopoczucia czy wystąpienie niespodziewanych dolegliwości. Cukrzyca czy choroby serca nie są jednak przeciwwskazaniem do uzyskania zaświadczenia na prawo jazdy. Wszystko zależy od stopnia ich zaawansowania czy opanowania farmakologicznego. Niektóre osoby mogą otrzymać w zaświadczeniu zapis, że badanie trzeba regularnie powtarzać na przykład raz na rok, aby mieć pewność, że ich dolegliwości nie pogłębiają się.

Kto nie otrzyma zaświadczenia?

Przeciwwskazaniem do siadania za kółko są niektóre choroby przewlekłe, między innymi epilepsja, w której ataki pojawiają się niespodziewanie i nie można ich przewidzieć. Osoby z padaczką na drodze byłyby poważnym zagrożeniem zarówno dla siebie, jak i dla innych uczestników ruchu. Nie otrzymają również zaświadczenia osoby uzależnione od alkoholu oraz innych substancji psychoaktywnych. Oczywiście pod warunkiem, że lekarz orzecznik wykryje problem uzależnienia lub dana osoba sama się przyzna. Podczas krótkiego badania nie zawsze jest bowiem możliwość sprawdzenia, czy osoba badana jest od czegoś uzależniona. Jest to więc kwestia uczciwości samego badanego, a z tym – jak wiadomo – bywa różnie.

Sporym przeciwwskazaniem do prowadzenia samochodu może być również przyjmowanie niektórych leków. Pół biedy, jeśli są to leki przyjmowane przez krótki czas, wtedy można po prostu na czas leczenia unikać siadania za kółkiem. Niestety, jest wiele leków, które przyjmuje się stale. Jeśli zmieniają one czas reakcji, refleks, percepcję i osłabiają poziom uwagi i skupienia, może się okazać, że będą trwałym przeciwwskazaniem do otrzymania zaświadczenia lekarskiego.

Ile kosztuje badanie na prawo jazdy?

Cena badania na prawo jazdy jest obecnie narzucona ustawowo i wynosi 200 zł. www.badania-kierowcow.warszawa.pl/cennik Tyle zapłacimy u lekarza medycyny pracy czy w przychodni lekarza rodzinnego, w której raz na jakiś czas przyjmuje lekarz orzecznik. Tę kwotę można zaoszczędzić w niektórych szkołach nauki jazdy, które oferują badania w cenie kursu. Takie rozwiązanie można jednak znaleźć jedynie w największych i sprawdzonych szkołach w większych miastach. W przypadku niewielkich miejscowości raczej trzeba zorganizować sobie zaświadczenie od lekarza na własną rękę. Warto jednak dopilnować, by zaświadczenie wystawił lekarz, który ma do tego odpowiednie uprawnienia. Wbrew pozorom, nie każdy lekarz wystawia zaświadczenia, które są ważne.

Czy koniecznie trzeba mieć zaświadczenie o stanie zdrowia?

Zaświadczenie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów jest niezbędne, aby móc wyrobić PKK, czyli profil kandydata na kierowcę. Formalności tych dopełnia się w urzędzie miasta lub w starostwie. Dopiero po uzyskaniu PKK, kandydat na kierowcę może zapisać się na kurs i zacząć naukę praktyczną i teoretyczną. Zaświadczenie o stanie zdrowia jest więc niezbędne. Warto o tym pomyśleć odpowiednio wcześnie przed zapisaniem się na kurs, dzięki temu na pewno uda się wykonać badanie lekarskie i zrobić PKK w terminie, w którym zależy nam na zapisaniu się do szkoły nauki jazdy.

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany