Najlepsze silniki benzynowe – jaki wybrać i czym się kierować?

102

Jak z pewnością wielu kierowców zdążyło już zauważyć, na przestrzeni ostatnich kilku lat coraz szerzej omawia się silniki elektryczne, jako przyszłość nowoczesnych napędów w aucie. Jedną z firm, która w szczególności działa w tym obszarze, także pod względem technologicznym, jak również marketingowym, jest oczywiście Tesla. Coraz szerszym echem odbijają się także kolejne plany i koncepcje, które mają na celu ograniczenie stosowania silników spalinowych, w tym diesla lub silników benzynowych.

Jednak, wielu kierowców wyraża swoje niezadowolenie. Dlaczego? Jest wiele aspektów, także związanych z działaniem silników spalinowych, w szczególności tych, które są zasilane benzyną, które sprawiają, iż tego rodzaju jednostki cieszą się zainteresowaniem, ale również uznaniem.

Dlaczego warto wybrać dobrego benzyniaka?

Sporo o zaletach silników benzynowych mówi się w dużej mierze w kontekście starszych modeli aut. Wielu kierowców, którzy planują zakup samochodu używanego, poszukuje przede wszystkim pojazdów, w których jednostka napędowa bazuje na benzynie. Dlaczego? Czy faktycznie są jakieś zalety silników benzynowych nad dieslem, które przemawiają za takim podejściem?

  • Istotnym aspektem, szczególnie w starszych modelach aut, jest stosunkowo prosta konstrukcja silnika. A jak wiadomo, ciężko zakupić używany, w tym starszy model auta, który nie będzie następnie wymagał dodatkowej inwestycji w poszczególne elementy, chociażby jak rozrząd, co sprawi, że auto w dalszym ciągu będzie można bezpiecznie i bezproblemowo użytkować.

  • Kluczowy jest także fakt, że prosta konstrukcja oznacza również ewentualnie, niższe koszty naprawy silnika, czy wymiany poszczególnych elementów, które związane są z jednostką napędową. Silniki benzynowe, z uwagi, iż podczas włączania samochodu świeca generuje iskrę, która odpowiada za podpalenie mieszanki paliwowej, oznaczają łatwiejsze odpalenie auta zimą, nawet, jeśli to znajdowało się na zewnątrz.

  • Wielu kierowców ceni sobie benzyniaki również dlatego, iż montaż instalacji LPG w samochodzie jest mniej kosztowny i łatwiejszy, niż w przypadku samochodów z silnikiem diesla, dlatego auta na gaz to najczęściej te, wyposażone w silnik benzynowy.

Wiadomo jednak, że silnik silnikowi nierówny. Wiele zależy od samego modelu oraz danych technicznych. Dlatego, jakie są silniki benzynowe, na które warto zwrócić uwagę?

20 najlepszych silników benzynowych – jaki wybrać i czym się kierować?

Jednym z podstawowych kryteriów w tym przypadku będzie rocznik. I wcale nie oznacza, że nowsze rocznikowo silniki benzynowe będą traktowane jako lepszy lub bezpieczniejszy zakup. Dlaczego tak się dzieje? Dobry silnik benzynowy to przede wszystkim silnik o prostej konstrukcji, w którym wykorzystuje się pośredni wtrysk paliwa. Praktycznie każdy, starszy model samochodu z silnikiem benzynowym, jak też ogólnie starsze modele silników na benzynę bazują właśnie na pośrednim wtrysku paliwa.

Natomiast na rynku powstaje coraz więcej nowoczesnych silników benzynowych, które wykorzystują bezpośredni wtrysk paliwa, podobny do tego, jaki występuje w silnikach wysokoprężnych, jak diesel. Innymi słowy, im nowszy model silnika benzynowego, tym większe ryzyko, iż jego konstrukcja jest równie skomplikowana, co konstrukcja diesla, co przekłada się na ewentualne koszty naprawy, jak też ryzyko wystąpienia późniejszych usterek, czy poważniejszego typu problemów.

Przebiegu auta

Warto mieć także na uwadze sam przebieg auta. Z reguły samochody benzynowe mają przebieg mniejszy, niż diesle. Oczywiście, ten zależy w sporej mierze od rocznika auta, ale wiadomo, że lepiej szukać pojazdu o przebiegu jak najmniejszym, jednak nie „podejrzanie niskim”. Chociaż praktyka cofania liczniku z przebiegiem na szczęście już prawie nie istnieje, ponieważ istnieje możliwość sprawdzenia przebiegu auta na dany rok dzięki kodowi VIN. To swoisty rodzaj PESEL-u auta. Można tam znaleźć wszelkie, niezbędne informacje, jak przebieg, czy informacje na temat przeglądów, również przeglądów, które auto nie przeszło, co oznacza, iż niezbędne było wykonanie prac naprawczych i ponowna wizyta w Okręgowej Stacji Pojazdów.

Warto pamiętać, iż w przypadku benzyniaków najważniejsza jest prosta konstrukcja jednostki napędowej. To właśnie zaleta tego typu silników.

System chłodzenia i uszczelka pod głowicą

Oczywiście, nikt nie kupuje kota w worku. Dlatego przed podjęciem decyzji warto jest się samochodem po prostu przejechać. To daje, może niezbyt obiektywny, ale przynajmniej wstępny obraz tego, w jakim stanie jest samochód. Ważne jest przede wszystkim to, jak silnik działa, czy w sposób płynny rozwija prędkość, czy silnik równo pracuje, ale również sam kolor spalin.

Jedną z kwestii najważniejszych przy zakupie benzyniaka jest sprawdzenie tego, jak funkcjonuje układ chłodzenia. To właśnie w jednostkach na benzynę dochodzi często do dość poważnej usterki, którą jest pęknięcie głowicy pod uszczelką. Symptomami mogą być pęcherzyki spalin w pojemniku na płyn chłodniczy lub pojawienie się w płynie plam oleju. Taki samochód najlepiej jest sobie po prostu odpuścić, bo najpewniej potrzebna będzie wymiana uszczelki pod głowicą.

Najlepsze silniki benzynowe – 20 topowych modeli ranking silników

Pozostaje teraz pytanie: jaki silnik benzynowy wybrać? Warto sprawdzić TOP 20 wśród silników tego typu:

  1. Audi/Seat/Skoda/VW 1.8 Turbo 20V – silnik, który zadowoli kierowców, którzy w pojeździe cenią moc, jednak lubią też zaoszczędzić na paliwie. Jednostka powstała w latach 90. w dalszym jednak ciągu jest bardzo ceniona

  2. BMW 2.0-2.8 M52 – kolejny silnik o stosunkowo sporej mocy, spotkać można modele od 150 do 193 KM, gdzie spalanie niejednokrotnie waha się w okolicach 10l/100 km co jest wynikiem dobrym. Niestety, trzeba mieć na uwadze przebieg auta, ponieważ wiele jednostek jest już po dość intensywnej eksploatacji

  3. Peugeot/Citroen 1.0-1.6 (TU/ET) – cóż tu dużo mówić? Silnik zapewnia dość przyjemną jazdę, przy jednoczesnym, niewielkim zużyciu paliwa.

  4. Renault 2.0 Turbo (F4RT) – tutaj coś zdecydowanie dla miłośników dużej mocy, co niestety idzie w parze także ze zużyciem paliwa. Jednak, śmiało można powiedzieć, iż silniki tego typu są godne polecenia osobom, którym zależy na dobrych osiągach silnika

  5. Audi/Seat/Skoda/Volkswagen 1.6 8V (EA113) – ogólnie części do silnika są bardzo łatwo dostępne, jak wiele innych benzyniaków, doskonale współpracuje z instalacją LPG, niektórych jednak może martwić spalanie, które wynosi około 11l/100 km w warunkach miejskich

  6. Audi 2.4 V6 30V – tutaj na uwagę zasługuje przede wszystkim spora moc silnika, nie oznacza to, że auta z tym silnikiem są jakoś bardzo szybkie, z pewnością jednak sprawdzają się w bardziej ekstremalnych warunkach, jak również cięższych pojazdach. To jednak idzie w parze ze zużyciem paliwa

  7. BMW 1.8/2.0 (N46) – jak wiadomo, każdy silnik ma jakieś mankamenty, jeśli był intensywnie eksploatowany. Jednak ten model silnika BMW, jeśli znaleźć serwisowaną jednostkę w sposób regularny, oznacza ekonomiczną jazdę. A jeśli kontynuować dumną tradycję regularnego serwisowania, o awariach można praktycznie zapomnieć.

  8. Fiat 1.1-1.2 Fire – to kolejny silnik o którym można powiedzieć: przyjemny. Nie należy do jednostek mocnych, ale to przekłada się na umiarkowane spalanie, a dodatkowo ciężko powiedzieć, by cierpiał na jakieś ewentualne, poważniejsze dolegliwości w trakcie eksploatacji

  9. Renault 1.4-1.6 (seria K) – w przypadku tego silnika kluczowa jest wymiana rozrządu, najlepiej co 60 tys km. Wtedy auto odwdzięczy się praktycznie bezproblemową jazdą

  10. Volvo 2.0T – Volvo to jeden z najbardziej zachwalanych producentów aut i silników benzynowych. Wystarczy o silnik po prostu dbać, a ten będzie przez długi, długi czas działał bezproblemowo.

  11. Audi/Seat/Skoda/Volkswagen 1.4 TFSI/TSI (EA211)

  12. BMW 2.2-3.0 M54

  13. Subaru EJ20/EJ205

  14. Volkswagen 1.8 Turbo

  15. Ford (wersje 1.25, 1.4, 1.6, 1.7)

  16. Honda 2.0 i-VTEC (K20A)

  17. 1.2 TCe D4Ft Renault

  18. 1.0 EcoBoost

  19. K24 V-Tec Honda

  20. 2.5 16V PY-VPS Mazda

Oczywiście, najoszczędniejszy silnik benzynowy to z reguły ten o mniejszej mocy. Mniejsza pojemność silnika, co przekłada się na ilość koni mechanicznych pozwala na redukcję spalania, a jednocześnie, świetnie nadaje się do jazdy miejskiej, dlatego są to modele, z których obecnie korzystają kierowcy, którzy głównie poruszają się po miastach.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.