Najlepsze gadżety technologiczne dla każdego biegacza

0 47

Bieganie nieustannie cieszy się dużą popularnością i coraz więcej osób decyduje się na podjęcie treningów. Aby w pełni cieszyć się aktywnością na świeżym powietrzu, na początku w zupełności wystarczą dobre buty, które zapewnią amortyzację oraz lekkie ubranie. Z czasem jednak, gdy treningi stają się coraz trudniejsze, a biegacz zdecyduje, że to jest to, co lubi robić – można nieco zainwestować w swoje hobby. Obecnie na rynku można znaleźć wiele rozmaitych gadżetów technologicznych, które zdecydowanie ułatwią regularne bieganie. Które gadżety dla biegaczy są najlepsze?

Dlaczego warto zdecydować się na gadżety dla biegaczy?

Różnego rodzaju urządzenia w pewnym sensie pełnią funkcję osobistego trenera personalnego. Dzięki nim można zdecydowanie łatwiej monitorować treningi i obserwować regularne postępy. Akcesoria mierzą nie tylko przebytą trasę – średnią prędkość, dystans czy dokładną lokalizację GPS, ale również parametry organizmu – tętno, wysiłek, wagę czy spalone podczas biegania kalorie. Motywują do pokonywania własnych rekordów i pozwalają na dokładniejsze rozplanowanie treningów, a także mądre i stopniowe zwiększanie przebytego dystansu, a w efekcie uniknięcie kontuzji czy przeforsowania.

Smartwatche i inteligentne opaski dla biegaczy

W sklepach można znaleźć wiele drobnych gadżetów, jak opaski czy zegarki. Najczęściej trzeba je sparować z aplikacją na smartfonie. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla biegaczy, którzy chcą dokładnie kontrolować wyniki, które zapisują się w pamięci aplikacji. W smartwatchach oprócz godziny czy pulsu zapisuje się liczba kroków, a nawet monitorowany jest sen. Na urządzeniu można zmieniać tryby dopasowane do różnych aktywności sportowych, które po zakończeniu treningów dostarczą dokładnych pomiarów tętna, czasu oraz wysiłku włożonego w bieganie. Swoje wyniki można później oglądać w zestawieniu miesięcznym czy nawet.

Pulsometr – alternatywa dla opasek i zegarków

Osoby, które nie chcą lub nie potrzebują kupować od razu całego zegarka, mogą zdecydować się na pulsometr. Jest to niewielkie, kompaktowe urządzenie, które pozwala monitorować stan zdrowia w przypadku osób zmagających się z chorobami układu krążenia. Doskonale sprawdzi się również w u biegaczy, którzy lubią monitorować wydajność swojego organizmu podczas ćwiczeń.

Aplikacje na telefon – czy warto?

Z kolei w przypadku biegaczy, którzy całkowicie chcą uniknąć kupowania i noszenia ze sobą dodatkowych urządzeń elektronicznych, najlepszym rozwiązaniem będą specjalne aplikacje na telefon. Dostępne funkcje zazwyczaj są podobne do tych, które można znaleźć choćby w smartwatchach. Na smartfonie będą zapisywane trasy oraz przebyte dystanse. W niektórych aplikacjach zostały przygotowane najchętniej odwiedzane trasy, a także możliwość podzielenia się swoim wynikiem ze znajomymi. Jak wybrać najlepszą aplikację do biegania na telefon? Warto kierować się przede wszystkim popularnością oraz opiniami innych użytkowników, ponieważ to właśnie one informują, które aplikacje są skuteczne i posiadają najwięcej funkcji.

Którą aplikację na telefon wybrać?

Obecnie można znaleźć wiele różnych dostępnych do pobrania aplikacji. Wśród nich znajdują się zarówno płatne, jak i darmowe propozycje. Do najchętniej wybieranych oraz wyróżniających się największą liczbą pobrań zalicza się między innymi:

  • Strava – aplikacja zrzesza miłośników biegania oraz pozwala im monitorować swoje treningi i postępy, pomaga zapisywać przebyte trasy, a także planować kolejne, przebieżkę można również uwiecznić za pomocą zdjęć czy wideo oraz opublikować na swojej tablicy;
  • MapMyRun – zastąpiła ona niegdyś najchętniej wybieraną aplikację dla biegaczy, niestety po aktualizacji jest płatna, wciąż jednak dostarcza wielu ciekawych możliwości, co więcej, producenci proponują skorzystanie z darmowego, 3-miesięcznego okresu próbnego;
  • Adidas Running by Runtastic – to darmowa aplikacja, która podobnie, jak inne tego typu programy pobiera najważniejsze parametry takie, jak tętno, przebyty dystans, prędkość, spalone kalorie, czy trasa oraz wygodnie zapisuje je w historii, dodatkiem jest przydatny trener głosowy oraz możliwość tworzenia grupy przyjaciół i rywalizacji z nimi.
Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany