Telefon towarzyszy nam wszędzie – nie będziemy tego analizować, w końcu to znak naszych czasów.
Niezależnie od tego, czy nowe urządzenie kupujemy u operatora w czasie przedłużania umowy, czy kupujemy go samodzielnie w sklepie, sprzedawca zawsze pyta, czy decydujemy się na opcję ubezpieczenia telefonu. Sprawdźmy, na czym polega ubezpieczenie telefonu od zniszczenia.
Ubezpieczenie smartfona
Z logicznego punktu widzenia, smartfon kosztuje więcej niż niezły komputer. Z tą różnicą, że kompa nie zabierasz ze sobą wszędzie, nie korzystasz z niego w czasie zakupów, prowadzenia samochodu, relaksu w wannie. No i bieganie lub trenowanie na siłowni z komputerem, a nawet laptopem byłoby trudne. Komputer szanujesz, dbasz o jego stanowisko i pilnujesz, żeby nie zalać go kawą. Czy zatem smart fonowi nie należy się ubezpieczenie? W końcu jeśli zdarzy się sytuacja, że trzeba będzie mu wymienić wejście USB albo pęknięty wyświetlacz, będziesz mógł zaoszczędzić parę… ekhem, paręset złotych!
Ile kosztuje ubezpieczenie telefonu?
To zależy od wszystkiego. Gdzie ubezpieczasz, co obejmie ubezpieczenie i na jaki czas. Najwygodniej wychodzi ubezpieczyć telefon od zniszczenia u operatora sieci, w której masz podpisaną umowę. Koszt ubezpieczenia wynosi od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie, doliczanych do faktury z abonamentem. Nikt raczej nie ubezpieczy Ci telefonu od wrzucenia go do wanny, ale możesz liczyć na bezkosztową naprawę potłuczonego ekranu, rozlanego wyświetlacza czy rozbitej obudowy.
Na czym polega ubezpieczenie telefonu od zniszczenia?
Najczęściej ubezpieczenie telefonu od zniszczenia polega na tym, że po pełnym emocji (działa czy nie działa? Ekran się rozlał czy potłukł?) zniszczeniu telefonu, kontaktujesz się z ubezpieczycielem (firmą ubezpieczeniową, operatorem telekomunikacyjnym czy sklepem z elektroniką) i umawiasz się na naprawę. Jej czas z reguły trwa od kilku dni do 30 dni. W zależności od pakietu ubezpieczenia, możesz liczyć na telefon zastępczy w podobnej klasie. Czasami wystarczy osobiście przynieść urządzenie, można je wysłać paczkomatem lub kurierem – w ten sam sposób otrzymasz naprawiony telefon. Po naprawie telefonu wykonanej z ubezpieczenia, otrzymasz telefon lub wiadomość-mail z informacją, co zostało naprawione i jaki byłby koszt takiej usługi, gdybyś zlecił ją poza ubezpieczeniem.