Na czym polega komputerowa diagnostyka pojazdów?

0 100

Komputerowa diagnostyka pojazdów to standardowa już w tej chwili forma kontroli prawidłowego funkcjonowania aut. Umożliwia wykrywanie ewentualnych usterek bez konieczności rozbierania samochodu na kawałki, eliminuje też ryzyko, że „naprawiony” zostanie przez przypadek w pełni sprawny podzespół. Przy okazji wyregulować można też pracę układów sterowanych przez „komputer pokładowy” naszego auta.

 

Profilaktyka przede wszystkim

„Komputer” ten nie wygląda tak jak komputery, które kojarzymy zazwyczaj z tym słowem. To raczej elektroniczny system czuwania nad właściwym działaniem pojazdu. Informuje na przykład o konieczności wymiany oleju czy przepalonej żarówki, ale też rejestruje wszelkie nieprawidłowości, zapisując je w postaci tzw. kodów błędu. Przy czym „nieprawidłowością” będzie tu sytuacja, w której parametry odbiegają od normy wyznaczonej przez producenta samochodu. – Nie każda taka sytuacja będzie od razu awarią, o której kierowca musi wiedzieć natychmiast. Odpowiednio wczesne wykrycie anomalii podczas diagnostyki może jednak zapobiec pogłębianiu się usterek, dzięki czemu ewentualna naprawa auta przebiegnie szybciej, a jej koszt nie będzie wysoki – mówi specjalista z firmy Auto Perfekt z Lublina.

Przebieg procesu

I tu właśnie wkracza komputerowa diagnostyka pojazdów. Zasadniczo polega ona właśnie na tym, że do „komputera pokładowego” zostaje podłączony komputer wyposażony w specjalne oprogramowanie diagnostyczne. Dokonuje on precyzyjnych pomiarów, dzięki którym można sprawdzić stan techniczny pojazdu albo np. jego przebieg. Warto przeprowadzić taką diagnostykę zwłaszcza w momencie zakupu używanego auta – wyjdą wtedy na jaw wszelkie usterki ukrywane przez pośrednika.

Komputer diagnostyczny porównuje parametry poszczególnych czujników, układów i podzespołów z wartościami określonymi przez producenta oraz odczytuje zapisane w „komputerze pokładowym” kody błędów, co umożliwia zlokalizowanie problemu – poznanie jego źródła jest zaś podstawą wszelkich napraw. Dawniej każdy producent miał własne kody usterek, z czasem jednak wprowadzono odgórnie przepisy ujednolicające w zakresie błędów grożących niebezpieczeństwem na drodze lub mogących szczególnie szkodzić środowisku. Dzięki temu stacje kontroli są w stanie odczytać kluczowe parametry niezależnie od marki pojazdu.

Inne zastosowania

Dzięki komputerowej diagnostyce pojazdu można sprawdzić, czy naprawiono zlokalizowaną wcześniej usterkę albo wymieniono dany podzespół w prawidłowy sposób. Umożliwia też ona podgląd na żywo parametrów pracy samochodu. Ocenić w ten sposób można działanie silnika, ciśnienie doładowania, czas wtrysku czy funkcjonowanie rozmaitych wskaźników. Komputerowo dokonuje się też analizy układu spalania, regulacji geometrii i wyważania kół pojazdu, a także programuje pracę systemów ABS, poduszek powietrznych, automatycznych skrzyń biegów czy układów klimatyzacji.

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany