Na czym polega home office?

Home office to na przestrzeni ostatnich lat coraz bardziej popularny i coraz częściej praktykowany sposób pracy. Nie każdy z nas może oczywiście pracować zdalnie, gdyż niektóre zajęcia wymagają od nas konieczności przebywania w konkretnym miejscu.

Jednak jest spora osób, do której zaliczają się m.in. copywriterzy, graficy, czy specjaliści SEO, którzy pracują na zasadach freelancerki i bez problemu mogą wykonywać swoje obowiązki w domowym zaciszu. Obecnie w związku z panującą pandemią, duża część firm zdecydowała się na pracę zdalną. Czym właściwie jest home office i jak dobrze go zorganizować?

Home office – co to takiego?

Home office to nic innego jak praca z domu. Dla wielu z nas to bardzo wygodne i komfortowe rozwiązanie, chociaż często zdarza się, że brakuje nam osobistego kontaktu z innymi pracownikami. Jednak mamy dla Was kilka wskazówek, dzięki którym praca z domu będzie bardziej efektywna. 

Organizacja odpowiedniego miejsca pracy

To jeden z pierwszych aspektów, o które powinniśmy zadbać w kwestii home office. Praca w łóżku i piżamie jest oczywiście niezwykle kusząca. Skoro nie musimy wychodzić z domu i możemy spokojnie popracować w domu, to dlaczego nie zostać w łóżku i tam pracować? Odpowiedź jest bardzo prosta i za wyborem innego miejsca do pracy, przemawia co najmniej kilka czynników. Po pierwsze o ile na krótki czas praca może wydawać się wygodna, tak już po paru godzinach, odczujemy, że to wcale nie jest najbardziej komfortowe miejsce. Siedząc na łóżku i trzymając laptopa na kolanach, nie utrzymujemy prawidłowej pozycji ciała. Na dłuższy czas zdecydowanie lepiej będzie jeśli usiądziemy na wygodnym krześle przy biurku, a jeśli nie mamy takiej możliwości, to wybierzmy stół. Wtedy spokojnie postawimy na nim laptopa i w prawidłowej pozycji będziemy mogli pracować. Twoje plecy, z pewnością Ci za to podziękują. Drugim czynnikiem nieprzemawiającym za pracą w łóżku są pobudki czysto psychiczne. Łóżko kojarzy nam się z odpoczynkiem, czasem wolnym i relaksem. Spędzając cały dzień w łóżku, jest duża szansa, że w nocy dopadną nas problemy ze snem. Natomiast podczas pracy możemy być rozleniwieni i ciężko będzie nam się skupić na naszych obowiązkach. Pamiętajcie również, by zadbać o dobre oświetlenie miejsca, w którym pracujecie. 

Organizacja czasu

Pod hasłem „organizacja czasu” kryje się kilka aspektów. Pierwszy z nich to ustalenie, w miarę możliwości konkretnych godzin, podczas których będziemy pracować. Jeśli ustalimy sobie dokładnie, o której zaczniemy pracę i o której ją skończymy, unikniemy zbędnego chaosu i będziemy mogli w większym stopniu się zdyscyplinować i lepiej zorganizować swoją pracę. Pamiętaj także o krótkich, regularnych przerwach, podczas których odejdziesz od komputera, trochę się przejdziesz i na chwilę odpoczniesz. Jeśli masz możliwość, w takim momencie warto także wyjść na balkon by trochę się dotlenić. Ważne jest także regularne wietrzenie pomieszczenia, w którym przebywamy. W dobrym rozplanowaniu czasu i obowiązków pomocny będzie także harmonogram pracy. Ustal sobie plan, trzymaj się go i wypełniaj ustalone zadania. Zarządzanie czasem i mobilizowanie siebie jest w przypadku pracy zdalnej bardzo istotne. 

Home office to praca, tylko, że w domu

Ważne jest również to, aby pracę zdalną traktować równie poważnie, jak tę w biurze. Zmienia się jedynie miejsce, w którym wykonujemy swoje obowiązki. Starajcie się zatem skupić na tym co powinniście zrobić. To prawda, że w domu zawsze jest dużo spraw, które przydałoby się załatwić, jednak na to będzie czas, kiedy skończycie pracę. Ciągłe rozpraszanie się i odchodzenie od swoich obowiązków, znacznie spowalnia naszą pracę, a co się z tym wiąże, jesteśmy mniej efektywni. 

A po pracy…

Z racji tego, że mamy teraz ograniczone możliwości wychodzenia na zewnątrz, warto postawić na aktywność fizyczną w domu. Po pracy postawcie na ruch i ćwiczenia. Po zakończeniu siedzącej pracy, z pewnością nasz organizm spragniony jest ruchu, więc mu go dajmy. Dbajmy o swoje zdrowie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *