Prawidłowy montaż wykonany przez fachowców oraz odpowiednie usytuowanie instalacji fotowoltaicznej to dwa najważniejsze czynniki, które mają największy wpływ na wydajność i opłacalność całego systemu. Żeby wszystko dobrze funkcjonowało, panele muszą być zamontowane w miejscu niezacienionym oraz ustawione w takiej pozycji, aby absorbowały jak najwięcej promieni ze słońca.
Mimo tego, że sam montaż paneli nie jest skomplikowany to jednak istotne jest to, aby został wykonany przez doświadczonych ludzi. Tylko w ten sposób będziemy mieli pewność, że cała instalacja nie ulegnie zniszczeniu wskutek niesprzyjających warunków atmosferycznych.
Z której strony domu zamontować instalacje fotowoltaiczne?
Z tego względu, że panele fotowoltaiczne wymagają dość dużej powierzchni, większość osób decyduje się na ich montaż na dachu lub elewacji budynku, ponieważ na działce koło domu szkoda jest na to zajmować miejsce. Dodatkowo na dachu nikomu nie będą przeszkadzać i nie będą narażone na cień spadający z drzew rosnących obok lub sąsiednich budynków. Zawsze największą wydajność będziemy mogli uzyskać, gdy instalacja fotowoltaiczna będzie ustawiona w kierunku słońca. Najkorzystniej jest skierować ją na południe oraz pochylić pod kątem 30-40° do poziomu.
Jak przeprowadzić montaż instalacji fotowoltaicznej?
Niektórym osobom wydaje się, że instalacja fotowoltaiczna jest bardzo łatwa i szybka w montażu. Wystarczy tylko przymocować panele słoneczne, podłączyć falownik i już możemy korzystać z energii słonecznej. Jednak w rzeczywistości, żeby montaż został wykonany prawidłowo, wszystko musi zostać najpierw zaprojektowane, a dopiero później wykonane. Dlatego takie zadanie mogą wykonać tylko doświadczeni fachowcy, którzy mają odpowiednią wiedzę w tym temacie. Jeżeli fotowoltaika nie zostanie właściwie zamontowana to jej wydajność będzie bardzo słaba. Trzeba również pamiętać o tym, że do montażu paneli na dachu lub elewacji wymagane są profesjonalne narzędzia, których używają tylko specjaliści do takich zadań. System paneli fotowoltaicznych musi być wykonany na specjalnej konstrukcji z aluminium. Nie może on znajdować się w pobliżu miejsca, gdzie wydobywają się gazy palne, ponieważ mogą doprowadzić do uszkodzenia całej instalacji. Montaż musi zostać również tak wykonany, aby później bez problemu można było wykonać konserwację oraz prace naprawcze. Dobrze dopasowana fotowoltaika oraz prawidłowy montaż to gwarancja wykorzystania pełnych możliwości całego systemu. W ten sposób można będzie uzyskać niezbędną ilość energii potrzebnej do funkcjonowania całego budynku.