Na co zwrócić uwagę kupując rower elektryczny?

Obecnie coraz więcej osób rezygnuje z klasycznego roweru na rzecz elektrycznego. Pojazdy stają się coraz popularniejsze ze względu na wygodę i komfort użytkowania, a także ze względu na swoje inne zalety. Niemniej w sklepach można znaleźć wiele różnych modeli, a co za tym idzie znalezienie odpowiedniego, szczególnie dla osoby początkującej, która nie miała wcześniej styczności z tego typu sprzętem, może wydawać się skomplikowane. W rzeczywistości wystarczy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów. Jak wybrać najlepszy rower elektryczny? Jakie parametry powinno się uwzględnić? 

Czym dokładnie są rowery elektryczne?

Rowery elektryczne to nic innego, jak urządzenia, które oprócz tego, że są zasilane pracą nóg ludzkich, to jeszcze zostały wzbogacone dodatkowo o mechanizm zasilania. Umożliwia on jazdę bez wkładania w to żadnej energii. Takie rozwiązanie jest nie tylko wyjątkowo wygodne i praktyczne, ale również stosunkowo tanie (w porównaniu na przykład do skuterów czy innych jednośladów) oraz ekologiczne – nie są napędzane paliwem i nie emitują do otoczenia spalin. 

Rower elektryczny – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Znalezienie najlepszego roweru elektrycznego wcale nie jest trudne, wystarczy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów. Dzięki temu urządzenie będzie idealnie dopasowane do potrzeb i indywidualnych preferencji użytkownika. Jakie powinny być dobre rowery elektryczne?

Rodzaj roweru – składany, miejski czy trekkingowy?

W tym przypadku parametry zasadniczo nie różnią się od klasycznych rowerów. Można wyróżnić modele składane, miejskie czy trekkingowe. Zasadniczą różnicą jest kształt ramy, który został dopasowany do warunków, w jakich rower będzie użytkowany. Który będzie najlepszy?

  • Rower elektryczny składany. Sprzęt wyróżnia się możliwością złożenia ramy, dzięki czemu zajmuje zdecydowanie mniej miejsca. Najczęściej jest wybierany przez osoby, które dużo podróżują, na przykład samochodem, i którym zależy, żeby rower był kompatybilny oraz aby można go było wygodnie przewozić choćby w bagażniku. 
  • Rower elektryczny miejski. Tego typu sprzęt doskonale sprawdzi się do jazdy po mieście. Zazwyczaj wybierają go osoby, które zamierzają przemieszczać się po ulicach, podróżując na przykład do pracy czy szkoły. Rowery często wyróżniają się obniżoną ramą i dużymi kołami, a także lekką ramą, dzięki czemu doskonale sprawdzają się na co dzień.
  • Rower elektryczny trekkingowy. Najchętniej wybierany jest przez osoby, które lubią aktywny wypoczynek na łonie natury i chętnie wybierają się na weekendowe wypady za miasto. Rower trekkingowy ma wzmocnioną ramę oraz grubsze koła, nierzadko jest również wyposażony w bagażnik, błotniki i oświetlenie.

Jaka powinna być bateria w rowerze elektrycznym?

W rowerach elektrycznych najczęściej stosuje się baterię litowo-jonową. Warto pamiętać, żeby dopasować moc baterii do indywidualnych potrzeb użytkownika. W sprzęcie, który służy do dojazdów do pracy wystarczy stosunkowo słaby akumulator o pojemności od 200 do 300 Wh. Baterię można wygodnie naładować w domu czy po pracy. Z kolei rowery elektryczne trekkingowe lub górskie powinny mieć dużo mocniejszy akumulator, który nie rozładuje się na trasie.

Serce roweru elektrycznego – dobry silnik to podstawa

W przypadku silnika powinno się zwrócić uwagę przede wszystkim na jego moc. To właśnie ona przekłada się na efektywność użytkowania roweru. Warto pamiętać, że aby rower mógł być dopuszczony do jazdy po drogach publicznych, moc jego silnika nie może przekraczać 250W.

Co więcej, silnik może być różnie umiejscowiony. Najczęściej spotyka się modele, w których znajduje się on na piaście przedniej. Takie rozwiązanie wykorzystuje się w rowerach miejskich, ponieważ dzięki niemu nie ma konieczności zmieniania wyglądu pozostałych części. Innym rozwiązaniem będzie silnik zlokalizowany centralnie. Takie rozwiązanie ma swoich zwolenników, ponieważ niskie umiejscowienie silnika, który zazwyczaj dużo waży, obniża środek ciężkości roweru, co przekłada się na większą stabilność. Z kolei rowery z silnikiem w tylnej piaście uchodzą za wyjątkowo zwrotne, dlatego najlepiej sprawdzają się w sprzęcie górskim i trekkingowym. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *