Szczupak pospolity to jedna z największych ryb drapieżnych dość powszechnie występujących na terytorium niemal całej Polski. Ze względu na charakterystyczną budowę i dużą siłę, jaką dysponuje wymiarowy szczupak, złowienie tej ryby jest zawsze przyjemnym doznaniem, zwłaszcza dla początkującego spinningisty.
Spinning to obecnie chyba najpopularniejsza technika wędkarska stosowana przy połowie szczupaków. W związku z tym do połowu tego gatunku ryby najczęściej wykorzystuje się przynęty sztuczne, głównie przynęty typu miękkiego, a także bardziej od nich agresywne woblery na szczupaki czy klasyczne blachy typu wahadłówki lub obrotówki. Pomimo dużej dostępności przynęt sztucznych, część wędkarzy wciąż korzysta z przynęt naturalnych, łowiąc na żywca.
Kiedy i jakie szczupaki można łowić zgodnie z prawem?
W związku z malejącą populacją szczupaków w polskich wodach śródlądowych połów tego gatunku ryb został poddany prawnym regulacjom. Okres ochronny, w którym zabrania się połowu szczupaków, obowiązuje od 1 stycznia do 30 kwietnia każdego roku. Obowiązującym wymiarem ochronnym jest 50cm. Dlatego decydując się na połów szczupaków, warto unikać stosowania zbyt małych przynęt, które mogą stanowić zachętę dla młodych, jeszcze niewymiarowych ryb znajdujących się pod szczególną ochroną. Na przynętę używamy zatem większych woblerów na szczupaki, dużych blach i przynęt gumowych. Warto również pamiętać, że na połów szczupaków nałożone są ograniczenia ilościowe. Dopuszczalny dobowy limit połowu szczupaka to maksymalnie dwie sztuki – tyle szczupaków możemy zabrać z jednego łowiska (jeśli dodatkowo złowimy bolenia, sandacza, łososia, troć lub sieję, limit automatycznie zmniejsza się do jednej sztuki szczupaka).
Jaka przynęta jest najbardziej skuteczna?
Nie ma jednej uniwersalnej przynęty, która zawsze i na każdych wodach zagwarantuje nam wędkarski sukces. Do połowu ryb drapieżnych, takich jak szczupaki, przy zastosowaniu techniki spinningowej najczęściej wykorzystuje się jeden z trzech typów przynęt sztucznych. Są to niezwykle dziś popularne gumy, czyli przynęty typu miękkiego, doskonale imitujące swoim wyglądem mniejsze ryby, twarde woblery na szczupaki oraz klasyczne blachy – błystki.
- Przynęty miękkie – jeśli interesuje nas połów szczupaków, najlepiej decydować się na wybór przynęt emitujących silną falę akustyczną, która zwróci uwagę drapieżców, zachęcając je do ataku. Doskonałym przykładem takich gumowych przynęt są różne rodzaje ripperów i kopyt zakończonych spłaszczonym, talerzykowatym ogonkiem. Takie przynęty podczas holowania wzburzają wodę i w ten sposób zachęcają drapieżnika do ataku. Oczywiście, gdy szczupak jest wygłodniały, być może skusi się również na przynętę przypominającą swym wyglądem robaka. Stosowanie twisterów w przypadku szczupaków przez wielu wędkarzy uznawane jest jednak za mniej skuteczne.
- Woblery na szczupaki – to twarda przynęta imitująca swoim wyglądem naturalny pokarm ryb drapieżnych. Jeśli interesuje nas szczupak, wybieramy wobler przypominający małą rybkę. Cechą dobrego woblera na szczupaka powinna być jego agresywna praca. Wobler powinien wzbudzać mocną falę hydroakustyczną, aby zainteresować sobą żerujące w większym oddaleniu szczupaki. Dużą zaletą tego typu przynęt jest ich trwałość i spora skuteczność, jeśli chodzi o połów agresywnie atakujących drapieżników, właśnie takich jak szczupak.
- Blachy typu obrotówka i wahadłówka – podobnie jak woblery na szczupaki, również ten rodzaj przynęt zalicza się do grona przynęt twardych. W tym jednak przypadku zamiast plastiku czy drewna, do produkcji błystek wykorzystuje się metalową blaszkę. Taka przynęta jest niezwykle trwała, ale sukces połowu w dużej mierze zależeć będzie od naszych indywidualnych umiejętności prowadzenia przynęty. Operowanie woblerem wydaje się zdecydowanie łatwiejsze.