Mycie podłogi drewnianej w sali treningowej

0 296

Podłogi drewniane w salach treningowych, np. w salach tanecznych muszą znosić znacznie więcej niż podłogi w biurach czy mieszkaniach prywatnych. Duże obciążenie, uderzenia obcasów, zmienny nacisk, zarysowania – utrzymanie czystości podłóg w takich warunkach nie jest proste. Jak sprawić, by podłogi drewniane wyglądały pięknie i były odporne na uszkodzenia? Mamy dla was kilka cennych wskazówek!

Podłoga drewniana – szczególne wymagania

Zazwyczaj od podłogi drewnianej oczekujemy, by wyglądała pięknie i służyła przez długie lata. Jednak podłogi w salach sportowych to zupełnie inna bajka. Przykładowo podłoga na hali sportowej, gdzie rozgrywane są mecze koszykówki, siatkówki czy piłki nożnej powinna być odpowiednio elastyczna i sprężysta. Jej faktura wpływa na parametry odbicia piłki oraz możliwości wyskoku sportowców. Równie istotną kwestią jest takie zabezpieczenie podłogi, by zminimalizować ryzyko kontuzji zawodników. Na zbyt śliskiej podłodze bardzo łatwo o poślizgnięcie, co może skutkować poważnym urazem gracza. Należy więc używać takich środków, które nie będą obniżać jej przyczepności. Zupełnie inną kategorią są podłogi drewniane w salach tanecznych. Są one znacznie bardziej narażone na powstawanie rys, co ma związek ze specyficznym obuwiem tanecznym. Jednocześnie od podłóg tanecznych (zwłaszcza w przypadku sal baletowych) oczekuje się, by były lśniące i piękne.

Podłogi w sali treningowej – jak je myć?

Przez wiele lat uważano, że drewnianych podłóg zwyczajnie nie należy myć, lecz tylko olejować. Dziś już wiemy, że to mit. Na podłogach zbierają się liczne drobnoustroje i roztocza kurzu, które obniżają ich trwałość, a dodatkowo – stanowią zagrożenie dla zdrowia ćwiczących. Mycie podłóg drewnianych to konieczność. W przypadku mocno eksploatowanych sal treningowych – należy to robić codziennie. Jak się do tego zabrać? Oto kilka uniwersalnych zasad:

● Obserwuj, jak “zachowuje” się drewno po użyciu danego środka myjącego. Niektóre preparaty mogą zmieniać pierwotny kolor drewna, np. powodując jego ciemnienie.

● Używaj profesjonalnych środków do podłóg drewnianych, takich jak Cif Professional Wood Floor Cleaner. Preparat myjący musi jednocześnie czyścić i pielęgnować powierzchnię drewnianą. Dzięki temu nawet po częstym myciu i po wielu latach podłoga wygląda jak nowa.

● Unikaj używania preparatów uniwersalnych. Drewno ma specyficzne wymagania i nie można go myć środkami multifunkcyjnymi.

● Wybieraj produkty bez spłukiwania. Stosowanie dużej ilości wody może wpływać niszcząco na podłogę i obniżać jej wytrzymałość. Używaj tylko takiej ilości, jaka jest podana na instrukcji.

Mycie podłogi drewnianej w sali treningowej wcale nie musi być trudnym zadaniem. Jeśli zadbasz o regularność i postawisz na profesjonalne preparaty do mycia drewna – podłoga będzie piękna i wytrzymała przez lata.

Artykuł powstał przy współpracy z Pro Formula By Diversey

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany