Memy i ich historia – jak powstały memy?

Memy pojawiły się w sieci kilka dobrych lat temu i w błyskawicznym tempie zyskały na popularności. Nic nie wskazuje na to, ze odejdą w zapomnienie. Czym są memy i jak w ogóle powstały?

Czym są memy?

Można je porównać do genów, a także innych replikatorów np. wirusów komputerowych. Samo słowo mem wywodzi się z języka greckiego mimesis. Słowo oznacza „naśladownictwo”. Memy są przekazywane oraz powielane miedzy dwoma różnymi jednostkami. Teorię tą zapoczątkował biolog Richard Dawkins. W związku z tym nie każdy śmieszny obrazek, który umieszczono w internecie można nazwać memem. 

Mem staje się nimi wtedy, gdy przekaże się go dalej w obieg i powieli. Jego głównym celem jest wywołanie emocji u odbiorcy. I wbrew pozorom nie chodzi tylko o śmiech, ale różne emocje. Mogą to być  Ponadto, memy są bardzo intuicyjne. Rozumieją je nawet osoby, które nie mają wiedzy na dany temat, ale podświadomie wiedzą, kiedy mają do czynienia z memem. Natomiast samo pojęcie memu zyskało na popularności, jak i na aktualności wraz z rozwojem Internetu oraz jego upowszechnieniem. 

Obecnie internet stanowi nieodłączny element naszego życia codziennego, a także formę komunikacji. Pojawia się wiele stron z memami np. https://fantastycznie.pl, do których jest nieograniczony dostęp.

Jak powstały memy?

Pierwszy mem pojawił się już w 1921 roku. Pojawił się on w magazynie „The Judge”. Obrazek składał się z dwóch zdjęć. Na pierwszym widoczny jest przystojny mężczyzna, a poniżej zdanie: „Jak myślisz, że wyglądasz, kiedy robią ci zdjęcie”, a na drugim jego karykatura i podpis „Jak naprawdę wyglądasz”. Dopatrzono się, że ilustrację stworzono na schemacie, który jest wykorzystywany w memach obecnie. 

Co ciekawe, dziennikarze BBC twierdzą, że pierwszy mem pojawił się jeszcze wcześniej w 1919 roku na łamach magazynu „Wisconsin Octopus”. Jednakże samo pojęcie użyto dopiero w 1976 roku w książce „Samolubny gen” Richarda Dawkinsa, dotyczącej ewolucji biologicznej. Jeden z rozdziałów autor poświęcił przekazywaniu różnych idei między ludźmi, co sprawia, że się rozpowszechniają w społeczeństwie. 

Wyjaśnił, że informacje te same się kopiują, dopasowując się do zmieniającej się rzeczywistości albo po prostu zapomina się o nich, identycznie jak w przypadku biologicznych genów. Zanim jednak pojęcie to zyskało na popularności, musiało minąć kilka dobrych lat.

O czym są memy?

Eskpresowa popularność memów sprawiła, że w sieci znajdziemy ich mnóstwo. Najczęściej kojarzą się one z humorem. 

W internecie jest ich mnóstwo. Przerobione wypowiedzi polityków i gwiazd, cytaty z filmów i seriali , zasypują sieć. Jednakże memy to nie tylko obrazki, które wywołują uśmiech na twarzy. Niektóre z memów mają na celu wywołać śmiech, inne są stanowią ironię, a niektóre potrafią nawet szydzić z cudzej krzywdy. 

Często inspiracją jest samo życie, w związku z czym nawiązują do naszej codzienności, obowiązków, pracy. Tego,z  czym mamy styczność na co dzień. Są to także gify na dobranoc czy na dzień, które można wysłać drugiej osobie w formie komunikacji z nią. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *