Likwidacja szkód bez zbędnych formalności

0 129

Kierowca po to wykupuje polisę, by w razie wypadku nie płacić za straty z własnej kieszeni. Likwidacja szkody zazwyczaj jest czasochłonną i dość uciążliwą procedurą, są jednak sposoby na to, by wypłatę pieniędzy usprawnić.

Jak wygląda likwidacja szkody?

Standardowa likwidacja zaczyna się od zgłoszenia szkody do towarzystwa ubezpieczeniowego, które obsługuje polisę sprawcy. W przypadku polisy AC, trzeba powiadomić swojego ubezpieczyciela. Obecnie szkodę zgłasza się najczęściej mailowo albo poprzez specjalny formularz online, ale można też dokumenty przesłać tradycyjnie pocztą.

Istnieje także możliwość skorzystania z uproszczonej procedury. Jest to tak zwana samolikwidacja szkody – jedyne co trzeba zrobić, to wysłać zgłoszenie, skan dowodu rejestracyjnego oraz zdjęcia uszkodzonego pojazdu. Po krótkim czasie wysyłana jest wycena szkody, i jeśli klient się na nią zgadza, wystarczy potwierdzić ofertę ubezpieczyciela, podać numer konta i w ciągu trzech dni pieniądze z polisy zostaną przelane na wskazany rachunek.

Samolikwidacja jest zdecydowanie wygodniejsza i krótsza od standardowego zgłaszania szkody, nie jest jednak możliwa w każdym przypadku – ten tryb postępowania stosuje się jedynie przy drobnych uszkodzeniach, natomiast kiedy szkoda jest poważna, wciąż niezbędny jest udział rzeczoznawcy, co wydłuża procedury.

Likwidacja szkody z pośrednikiem

Jeszcze inną opcją, z jakiej kierowca może skorzystać, jest wynajęcie firmy, na przykład https://autolokaj.pl, która w imieniu właściciela pojazdu zajmuje się wszystkimi formalnościami. W ramach tej usługi odbierany jest uszkodzony pojazd, a kierowca otrzymuje auto zastępcze. To pośrednik szuka odpowiedniego warsztatu i ustala z nim szczegóły dotyczące naprawy pojazdu.

Na podstawie upoważnienia wystawionego przez kierowcę pośrednik zajmuje się likwidacją szkody z OC albo AC, niezależnie od tego, w jakim towarzystwie klient jest ubezpieczony. Zakres usługi obejmuje także skompletowanie pełnej dokumentacji potrzebnej do tego, by ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie. Rozliczenie z klientem jest bezgotówkowe, a o postępach w realizacji usługi kierowca jest na bieżąco informowany. Po zakończeniu wszystkich prac naprawione, umyte i zatankowane auto podstawiane jest na miejsce wyznaczone przez klienta.

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany