Ładowanie akumulatora – jak długo ładować akumulator?

Wsiadasz rano do samochodu, przekręcasz kluczyk, a silnik nie reaguje. Niemal każdy z nas zna to uczucie. Szczególnie zimą, kiedy jest zimno i wilgotno, akumulator nas zawodzi. Jednak nie tylko wtedy może stracić moc. Kiedy zapomnimy wyłączyć światła lub pokonujemy tylko krótkie odcinki, np. jeżdżąc po mieście,  bateria samochodowa może się rozładować. Bez niej nie uruchomimy pojazdu. Dlatego warto sprawdzać poziom jej naładowania oraz zaopatrzyć się w prostownik i kable rozruchowe, którymi możemy naładować akumulator.

Jak wybrać właściwy akumulator?

Szczególnie ważny jest dobór odpowiedniego akumulatora do naszego pojazdu. Jeśli dokonamy dobrego zakupu, akumulator powinien nam służyć 4-6 lat. Nie zawsze oszczędność popłaca, należy się nad tym zastanowić, jeśli nie chcemy codziennie ładować akumulatora.

Wybierając akumulator przede wszystkim trzeba dobrać odpowiednią pojemność wyrażaną w amperogodzinach (Ah). Pojemność baterii nie może być mniejsza od pojemności naszego silnika. Odwrotna sytuacja jest dopuszczalna, ale najwyżej o 10% pojemności zaznaczonej w instrukcji. Zbyt mała bateria nie uruchomi silnika, a za duża będzie nieustannie niedoładowana. Ważna jest też wartość prądu rozruchowego naszego akumulatora, wyrażona w amperach (A), zwłaszcza w dieslach. Im ten parametr wyższy, tym lepiej. I oczywiście napięcie. W samochodach osobowych używamy akumulatorów 12V, natomiast w ciężarowych – 24V.

Dla naszego komfortu trzeba szczególnie też zwrócić uwagę na to, aby nabyć akumulator bezobsługowy, ponieważ jest on znacznie łatwiejszy w obsłudze. Takie są zresztą obecnie montowane najczęściej w autach, nie wymagają uzupełniania elektrolitem.

Jeśli chodzi o rodzaje baterii, to na rynku mamy spory wybór: kwasowo-ołowiowe SLA, żelowe, AGM oraz akumulatory ECM/ABF/EFB.  Żelowe stosowane są w motocyklach i samochodach sportowych. Natomiast nowoczesne baterie AGM i ECM/ABF/EFB zalecane są do aut z systemem start-stop.

Mając taką wiedzę, można wybrać się na zakupy. Paleta producentów baterii jest szeroka. Warto pamiętać, że wybierając gorszy akumulator możemy narazić siebie na późniejsze problemy z eksploatacją auta.

Jak prawidłowo ładować akumulator?

Do ładowania akumulatora używamy prostownika. Wystarczy podłączyć urządzenie do baterii samochodowej, a następnie do źródła zasilania. Należy pamiętać o tym, żeby dobrać odpowiedni prostownik. Musi mieć dopasowane napięcie, prąd ładowania i być przeznaczony do typu naszego  akumulatora. Przed ładowaniem należy odłączyć baterię, zdejmując klemy. Najpierw minusową, później plusową. Jeśli ogniwa są zabrudzone, należy je przeczyścić.

Następnie trzeba wyjąć akumulator z samochodu. Ładowanie akumulatora w pojeździe jest niebezpieczne, może uszkodzić baterię, a także auto. Chyba, że dysponujemy prostownikiem, który ma zabezpieczenia przeciw przepięciom. Podłączając akumulator do prostownika do bieguna dodatniego przypinamy przewód czerwony, a do ujemnego czarny. Wtedy możemy już włączyć prostownik, ustawić moc i czas ładowania.

Jak długo ładować akumulator?

Właściwe ładowanie akumulatora, wpływa na jego działanie i na czas żywotności. Dobrze jest zmierzyć realną pojemność naładowanego akumulatora. Można to zrobić za pomocą specjalnej ładowarki lub w serwisie. W przypadku prostowników standardowych sami musimy skontrolować ten okres, natomiast mikroprocesorowe samoczynnie przechodzą w stan czuwania i ładują, kiedy  potrzeba. Czas ładowania zależy zarówno od stopnia rozładowania akumulatora, jak i od rodzaju prostownika.

Akumulator bezobsługowy – jak długo ładować?

W przypadku akumulatorów bezobsługowych czas ładowania jest dość długi. Czynność tę wykonujemy w dwóch fazach. Najpierw – około 20 godzin akumulator jest ładowany prądem o natężeniu 1/4 jego pojemności. Później – około 4 godzin prąd ładowania zmniejsza się o 0,025 pojemności akumulatora. Jeśli chodzi o nowoczesne akumulatory bezobsługowe ich konserwację często lepiej przeprowadzić u mechanika. Jest to bardziej skomplikowane, a czasem ich budowa uniemożliwia samodzielną obsługę ogniw.

Ładowanie akumulatora prostownikiem – jak długo to robić?

Standardowy czas ładowania akumulatora z użyciem prostownika wynosi średnio 10-12 godzin. Jeśli nie wiemy, jak długo to robić z pomocą przychodzą opracowane przez różne firmy tzw. kalkulatory czasu ładowania akumulatora. Niepoprawne ładowanie akumulatora, może być niebezpieczne dla baterii lub dla pojazdu. Zwłaszcza wtedy, gdy posiadamy samochód z rozbudowanym wyposażeniem i elektroniką.

Akumulator 12v – jak długo go ładować?

Jeśli posiadamy akumulator 12v, prostownik koniecznie musi obsługiwać pojemność 12v. Duży akumulator tego typu powinien zostać naładowany standardowym prostownikiem w ciągu 10 godzin. Należy zwracać uwagę na wskaźnik naładowania, jaki znajduje się na prostowniku. Nie można doprowadzić do przeładowania akumulatora, ponieważ może dojść do całkowitego uszkodzenia baterii.

Całkowicie rozładowany akumulator – jak długo go ładować?

Akumulator podlega procesom samorozładowania, co jest procesem naturalnym i przyspiesza w trakcie gorących dni. Zimą z kolei traci sprawność. Akumulator zużywa mnóstwo prądu w trakcie zasilania rozrusznika, przy uruchomieniu silnika. Na długich trasach uzupełnimy ten brak, jednak jeżdżąc na krótkich trasach niestety nie. W wyniku tych czynników, czasem dochodzi do całkowitego rozładowania baterii. Taki akumulator należy poprawnie naładować do całkowitej pojemności. Zajmie to w przypadku użycia do ładowania prostownika z regulacją natężenia prądu do 8,5 A, około 10 godzin. Jeśli prostownik będzie ładował prądem o niższym napięciu, czas się wydłuży. Należy wiedzieć, że stałe niedoładowanie akumulatora samochodowego skraca czas jego użyteczności. A całkowite rozładowanie może doprowadzić do zupełnego zniszczenia baterii.

Jak dbać o akumulator, aby długo nam służył?

Jeśli chcemy uniknąć problemów z akumulatorem, przede wszystkim należy dbać o czystość klem. Najlepiej czyścić je szczotką drucianą i zabezpieczać wazeliną techniczną. Kurz i opary z elektrolitu mogą tak się osadzać na klemach, że dochodzi do zwarć.

Ważne jest także kontrolowanie poziomu elektrolitu w ogniwach obsługowych i uzupełnianie go przez dolanie wody destylowanej lub demineralizowanej. Konieczność taka występuje wyłącznie w akumulatorach kwasowo-ołowianych starszego typu. W nowoczesnych bateriach samoobsługowych nie ma takiej potrzeby.

Warto sprawdzać poziom naładowania baterii. Służą do tego testery akumulatorów, które są dostępne na rynku. Można też wybrać się do mechanika, który sprawdzi naładowanie naszego akumulatora. Szczególnie przed okresem zimowym dobrze jest pokusić się o taką kontrolę, aby później uniknąć problemów z uruchomieniem auta.

Regularne dbanie o akumulator i kontrola jego naładowania spowoduje, że dłużej będziemy mogli z niego korzystać. Lepiej jest wiedzieć z wyprzedzeniem, kiedy czeka nas zakup nowego, niż  zostać zmuszonym do nagłego zakupu, przez zniszczenie dotychczasowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *