Łącznik stabilizatora – za co odpowiada? Objawy awarii i zasady działania

Na co dzień przywiązujemy raczej uwagę do standardowych czynności, które związane są z posiadaniem i użytkowaniem samochodu. Najczęściej oczywiście uzupełnia się paliwo. Rzadziej płyn do spryskiwaczy. Sporadycznie sprawdza poziom oleju, czy płynu chłodniczego. Pozostaje jeszcze myjnia, co by karoseria pięknie świeciła i w zasadzie większość kierowców na tym etapie nie przywiązuje uwagi do innych elementów pojazdu. Rzadko też zastanawiamy się, jak to jest, że samochód ma tak dobrą przyczepność na zakrętach lub co gorsza, że jest ona odczuwalnie słabsza.

Funkcjonowanie poszczególnych elementów w samochodzie, a przede wszystkim – ich poziom zużycia mają wpływ nie tylko na komfort jazdy a zwłaszcza na bezpieczeństwo. Uszkodzenie któregoś z nich, czy jego zużycie może przełożyć się chociażby na gorszą sterowność. Jednym z nich jest łącznik stabilizatora. Co to za element i za co odpowiada?

Łącznik stabilizatora – jaka jest jego funkcja

Fizyka jest bezwzględna, a w normalnych warunkach jej prawa nie znają taryfy ulgowej. Dlatego podlegają jej wszystkie obiekty, także samochody. W szczególności można to odczuć podczas wykonywania ostrych manewrów, takich jak gwałtowny skręt. Podczas skrętu na samochód działa siła odśrodkowa. Oznacza to, że koła po zewnętrznej stronie zakrętu coraz mocniej dociskają do podłoża, natomiast te wewnątrz zakrętu mogą praktycznie stracić przyczepność. Dlatego, jeśli pojazd wchodzi zbyt gwałtownie w zakręt, poza tym, iż może wypaść z drogi, grozi to także ryzykiem iż wyląduje na boku. Dlatego tak kluczowym elementem jest łącznik stabilizatora.

To właśnie ten element sprawia, iż w trakcie pokonywania zakrętów auto dobrze trzyma się jezdni. Ale jak to możliwe? Przede wszystkim dzięki połączeniu wahacza prawego z lewym. Poprzez to połączenie, gdy jeden z wahaczy, na przykład prawy unosi się do góry, z lewym dzieje się to samo. A to poprawia jego stabilność. W standardowych modelach takie rozwiązanie stosuje się na przedniej osi kół. Jednak w przypadku aut sportowych także na tylnej osi.

Jak rozpoznać objawy uszkodzenia stabilizatora?

Biorąc pod uwagę zastosowanie tego elementu, w pierwszej kolejności osoba sterująca samochodem może odczuwać gorszą przyczepność pojazdu do podłoża, gdy auto wchodzi w zakręt. Wydaje się wtedy mniej stabilne, bardziej podatne na gwałtowne ruchy, które mogą prowadzić do utraty kontroli nad pojazdem, lub zbyt mocnego przechylenia na którąś ze stron.

Jeśli chodzi o łącznik stabilizatora objawy zużycia to również dziwne odgłosy, które będzie słychać wewnątrz auta. Zwiastują rychły kres łącznika. Jednak objawy tego typu mogą jedynie być podstawą do snucia rozważań na temat tego, co samochodowi dolega. I nie warto zastanawiać się nad tym za długo. Lepiej po prostu udać się do warsztatu samochodowego, by tam znaleźć przyczynę problemów ze stabilnością, czy dziwnych dźwięków.

Zużycie stabilizatora – jak zweryfikować?

Jeśli chodzi o łącznik stabilizatora objawy zużycia stają się widoczne w momencie, gdy element ulega jakiemuś uszkodzeniu. Na przykład pojawia się problem z gumowym elementami, które uległy starciu. Jeśli jednak chodzi o same sygnały, na podstawie których określić można w jakim stopniu element ten jest już wyeksploatowany, właściwie nie nie istnieje inna możliwość, ja po prostu zdjąć koło i sprawdzić to samodzielnie lub przy pomocy mechanika. Wtedy można określić stan poszczególnych elementów i zadecydować, czy kwalifikują się do wymiany, czy mają jeszcze trochę czasu. Warto dodać, iż elementy te zużywają się po około 20-30 tys km.

Wymiana łącznika stabilizatora – ile kosztuje?

Jakakolwiek potrzeba wymiany, czy naprawy samochodu to wizja dość przerażająca dla niemal każdego kierowcy. W głowie piętrzą się obawy o koszt poszczególnych elementów, ale również robociznę. Jak to wygląda w przypadku łącznika? Na szczęście drążek stabilizatora jest elementem dość tanim. W zależności od modelu auta i rocznika, można spotkać elementy za kilkadziesiąt złotych, ale również takie za kilkaset. Rozpiętość cenowa jest dość duża, podobnie jak w przypadku innych części. Jeśli chodzi o sam koszt wymiany, również jest to usługa dość tania. Najczęściej to kwota kilkudziesięciu złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *