Kondycja stawów biegacza

0 97

Tradycyjny jogging czy biegi długodystansowe to jedna z form dbania nie tylko o własną kondycję fizyczną, ale też jest to dobry sposób na zgubienie zbędnej tkanki tłuszczowej. Dlatego patrząc na ulice oraz deptaki naszych miast i wsi można zobaczyć coraz więcej osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn w różnym wieku, biegających tu i ówdzie wzdłuż ścieżek rowerowych, po chodniku lub po ulicy.

Moda na bieganie stała się już faktem od kilkunastu lat. Świadczy o tym, iż z roku na rok przybywa imprez biegowych, w których uczestniczy nawet kilka tysięcy biegaczy amatorów. Jednym z nich od dwóch lat jest również mój mąż, który zaczynał od 4 km, potem 10 km, a teraz półmaratony biega. Niemniej jednak pojawia się pytanie: czy, aby ta dyscyplina sportu jest dla nas zupełnie bezpieczna.

Bieganie a kondycja stawów

Badania wykazały, że obciążenie stawów rośnie o 45% w czasie biegania. Siły działające na staw kolanowy, skokowy i biodrowy mogą przekroczyć nawet pięciokrotnie masę biegacza. Zwiększa się również dynamika obciążenia, która w trakcie biegu może dojść do 10-krotności masy ciała. Oznacza to, że wpływ biegania na stawy jest znaczny.
Pośród najczęściej występujących kontuzji wśród biegaczy możemy wymienić:
1. Bóle okolic piętowych
2. Uszkodzenia wiązadeł stawu skokowego
3. Zapalenie o kostnej
4. Urazy kolan
5. Zapalenie ścięgna Achillesa
6. Podrażnienia prostowników palców

Jak zapobiec urazom stawów w czasie biegania

Po pierwsze odpowiednia intensywność treningu, dostosowana do doświadczenia i wagi potencjalnego biegacza. Osobom otyłym nie zaleca się biegania. Natomiast osobom rozpoczynającym swoją przygodę z joggingiem poleca się najpierw marsze i spacery, które przygotują organizm do większego wysiłku. Należy tutaj dodać, iż bieganie do 70 km w tygodniu jeszcze nie jest tak groźne dla naszych stawów. Natomiast gdy planujemy już bardzo długie dystanse, ryzyko wystąpienie kontuzji w obrębie kończyn dolnych znacznie wzrasta.

Po drugie technika biegania. Ważne jest jak odbijamy się od ziemi, którą częścią stopy. W czasie biegania nasza stopa uderza o podłoże nawet 1000 razy na km. Prawidłowy chód w czasie biegu wymaga odbijania się przednią częścią stopy, tak aby amortyzować przenoszone uderzenia stopy na części stawowe.

Odpowiednie obuwie do biegania, bez tego nawet nie wychodź z domu na bieg. Obuwie sportowe, dedykowane do biegania posiada odpowiednie amortyzatory, pochłaniające siłę uderzenia stopy o ziemię. Dzięki temu nasze stawy odczuwają mniejsze obciążenie w trakcie treningu. Ponadto odpowiednie obuwie poprawia sam komfort i technikę biegania. Dobrze dobrany but potrafi sam tak sprofilować nogę biegacza, aby on odbijał się od podłoża przednią częścią stopy.
Praktycznie każda dyscyplina sportu niesie za sobą ryzyko nabawienia się kontuzji i wystąpienia urazów. Pod tym względem mamy tego świadomość, ale pomimo to kochamy uprawiać sport, ponieważ oprócz niebezpieczeństw, jakie ze sobą niesie, ma jeszcze więcej korzyści dla naszego samopoczucie i zdrowia. A zatem mądrze uprawiany sport przynosi same korzyści.

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany