Kolumny podłogowe – muzyczne doznania w swoim domu

Odpowiedni dobór kolumn podłogowych pozwala zarówno na stworzenie optymalnej konfiguracji dźwięku przestrzennego, jak i na nowoczesną aranżację wystroju pokoju lub salonu.

Tego typu sprzęt jest produkowany w różnych rozmiarach i zróżnicowanym designie, a niektóre wysokiej jakości modele kolumn podłogowych potrafią obdarzyć słuchającego doznaniami muzycznymi, które są równe tym, jakie towarzyszą występom na żywo.

Rodzaje obudów kolumn podłogowych

Większość kolumn podłogowych posiada klasyczny i natychmiast rozpoznawalny kształt równoległościanu, ale niektóre modele charakteryzują się unikalną, wyrafinowaną konstrukcją, która łączy w sobie oryginalny design, funkcjonalność, wiedzę i sztukę.

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych rodzajów obudowy kolumn podłogowych jest bas-refleks, który posiada w swojej konstrukcji jeden lub więcej otworów, dzięki którym można regulować częstotliwość rezonansową. W obudowie umieszczony jest specjalny tunel, a zmieniając jego długość, uzyskujemy możliwość doboru parametrów obudowy. Tego typu kolumny podłogowe pozwalają uzyskać wysoką moc muzyczną i szeroki zakres częstotliwości z uwzględnieniem optymalnych gabarytów urządzenia.

Natomiast kolumny podłogowe z konstrukcją obudowy z membraną bierną pozwalają na uzyskanie niskiej częstotliwości rezonansowej i dużej powierzchni drgającej przy zachowaniu małej kubatury obudowy. Dzięki obudowie z membraną bierną można rozszerzyć pasmo przenoszenia niskich częstotliwości, co pozwala zwiększyć dynamiczność przekazu niskich tonacji.

Moc kolumn podłogowych

Kolumny podłogowe pod kątem mocy dobiera się w zależności od wielkości pomieszczenia, co pozwala uzyskać najodpowiedniejsze efekty akustyczne. Przy wyborze mocy wzmacniacza należy kierować się przede wszystkim jakością odsłuchu, a nie zalecanym zakresem mocy wzmacniacza. Najczęściej dla osiągnięcia pożądanego poziomu głośności w kolumnach podłogowych jest stosowany wzmacniacz stereofoniczny o odpowiedniej mocy, co pozwala na osiągnięcie efektywnej mocy głośności.

Dla uzyskania właściwego nagłośnienia pomieszczenia o większych powierzchniach należy stosować kolumny podłogowe o wysokiej efektywności lub posłużyć się wzmacniaczem o dużej mocy. Należy pamiętać, że moc kolumny wyszczególniona przez producenta w rzeczywistości stanowi promowaną maksymalną moc współpracującego z kolumną wzmacniacza. Warto zaznaczyć, że uzyskany poziom głośności zależy również od jakości wygłuszenia pomieszczeń i ich wielkości. Chociaż tradycyjnie dokładne wygłuszenia pomieszczeń są stosowane w studiach nagraniowych, to coraz powszechniej stosuje się je w warunkach domowych, dlatego w takich przypadkach stosuje się wzmacniacze o większej mocy.

Proponowane przez producentów kolumny podłogowe dzięki swojej różnorodności zarówno pod względem klasy jakości, jak i ciekawemu designowi pozwalają cieszyć się wspaniałym dźwiękiem odtwarzanej muzyki i stanowią często oryginalny komponent aranżacji pomieszczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *