Koła do skuterów

Jazda na motorze to wspaniała sprawa. Czujesz bezgraniczną radość, szczęście i wolność, którą ci daje śmiganie na własnym jednośladzie. Dzięki niemu jesteś kimś wyjątkowym, wolnym od schematów i ograniczeń tego świata.

Niemniej jednak, aby jazda na twoim jednośladzie przynosiła ci pełną radość i satysfakcję, musisz zadbać o jego dobrą kondycję i wygląd, ale też o odpowiednie ogumienie.

Jak wybrać opony do motocyklu lub skutera

Koła do skutera czy motocyklu odpowiednio dobrane zapewniają nam idealny komfort jazdy, najlepsze osiągi, własności trakcyjne, a przede wszystkim bezpieczeństwo jazdy. Generalnie pierwszym parametrem, który musimy brać pod uwagę, jest ich rozmiar. Już na etapie produkcji jednośladu ustala się ich optymalny rozmiar, który zapewni jego najlepsze parametry jazdy.

Zatem rozmiar opon i felg z góry jest narzucony przez producenta i w tym wypadku nie należy eksperymentować. Kolejnym ważnym parametrem jest model opon. I tutaj mamy spore pole do popisu, ponieważ producentów opon do jednośladów jest bardzo wielu, a oni oferują różnorodność modeli opon, pasujących do naszego jednośladów.

 A różnice mogą być spore, ponieważ każdy z nich charakteryzuje się różnymi twardościami i rodzajami zastosowanych mieszanek, które pozwalają na indywidualne dopasowanie ich do stylu jazdy właściciela jednośladu. Zazwyczaj motocykliście lubiący jazdę sportową wybierają miękkie opony, które lepiej przyczepiają się do podłoża i zapewniają większość stabilność przy przechyłach. Podróżnicy zaś uprawiający styl szosowo-turystyczny wybierają opony twarde, ponieważ lepiej one wytrzymują ciężar ładunku i długie trasy. Wśród rodzajów opon wyróżnimy również te pośrednie, które łączą ze sobą typ opon miękkich i twardych. Składają się one z dwóch mieszanek. Środkowa część, ta najbardziej podatna na zużycie jest twarda, zaś brzegi wykonane są z miękkiej mieszanki. Taki model opon doskonale pokonuje duże dystanse, a przy zakrętach i wirażach zapewni dobrą przyczepność.

Na co zwrócić uwagę przy wymianie opon w motocyklu i skuterze

Wymiana opon wydaje się dość banalną sprawą, ale tak naprawdę nie jest wcale taka prosta, jak nam się wydaje. O ile w samochodzie praktycznie każdy kierowca może zmienić koło to w motocyklu lub skuterze niekoniecznie. Mechanicy samochodowi, którym ta sprawa wydaje się bardzo prosta i często popełniają błędy, gdyż wydaje im się, że nie ma różnicy między kołem samochodowym a motocyklowym. 

Dlatego przy zmianie kół w naszym jednośladzie warto oddać się w ręce specjalistów od motocykli. Jeżeli nie mamy wyboru i musimy odwiedzić najbliższy warsztat samochodowy, to przy tej operacji nie pozostawiajmy naszego motocykla lub skutera czystemu przypadkowi. Warto pozostać przy wymianie kół w naszym jednośladzie i zwrócić uwagę na to, co nasz mechanik zamierza zrobić i reagujmy, jeżeli mamy wątpliwości. Podczas wymiany opon:

– nie pozwólmy, aby nasze koło zdejmowano na maszynie do felg samochodowych. Do tego służą specjalne łyżki;

– przed oddaniem koła do serwisu oklejmy ranty taśmą papierowa dwa razy. Podczas procesu zdejmowania opony te miejsca mogą ulec uszkodzeniu;

– gdy nasze opony są bezdętkowe, to przed nałożeniem ich na obręcz koła, ranty felgi powinny być posmarowane specjalnym klejem, który zapewni dobrą szczelność opon.

Jeżeli trafimy na fachowca, to ten proces powinien zostać wykonany profesjonalnie i bez uszczerbku dla naszego ogumienia. Natomiast dyletanci mogą nas narazić na dodatkowe koszty i problemy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *