Kod silnika po VINie – jak go sprawdzić?

Każdy samochód, w tym jego poszczególne części, posiadają indywidualny numer. Dlaczego jest on tak ważny i w czym może pomóc? Otóż, z pewnością wiele osób kojarzy sytuację, w której to poszukuje się upragnionego pojazdu albo przynajmniej auta, które mieści się w budżecie. I w końcu trafia się jedna lub druga oferta godna uwagi. Wiadomo, że „Niemiec płakał, jak sprzedawał” albo samochód bezpośrednio od pierwszego właściciela, który jeździł nim tylko do kościoła, także przebiegu tyle, jakby go nie było, chociaż sam pojazd nie jest pierwszej młodości. I w takich właśnie sytuacjach, gdy opis auta wydaje się literacką finezją, która budzi podejrzenia, warto sprawdzić auto po numerze VIN.

Numer VIN – kiedy warto sprawdzić auto w rejestrze

Obecnie prześledzenie historii danego pojazd jest bardzo proste. I dobrze. W końcu informacje na temat tego, czy auto faktycznie jest bezwypadkowe, jak również ilu miało właścicieli, pozwala ocenić faktyczny stan zużycia auta. A to informacja cenna dla osób, które planują jego zakup. Dlatego obecnie każdy samochód posiada indywidualny numer VIN, który służy do jego identyfikacji. Oznacza to, że można skorzystać z rejestru, w którym dostępne są różnego rodzaju informacje, chociażby te, związane z przeglądem.

Kod VIN – jakie informacje zawiera?

Podstawowe informacje, które związane są z pojazdem są ogólnodostępne i darmowe. Oznacza to, że można uzyskać informacje na temat przebiegu auta w trakcie ostatniego badania technicznego, jak również to, czy pojazd posiada w ogóle aktualne badanie techniczne, jak również polisę OC. Natomiast bardziej szczegółowe informacje są najczęściej dostępne za dodatkową opłatą. Jednak, dla kupującego nie jest to zbyt duży wydatek, natomiast umożliwia dostęp do bardzo cennych informacji, które pozwalają na szczegółowe prześledzenie historii auta.

Z uwagi, iż kod VIN to tak istotne źródło informacji, zarówno handlarze, jak również sprzedawcy indywidualni zobowiązani są do udostępnienia informacji, jaką jest kod VIN zainteresowanemu kupnem. Najczęściej, nawet w przypadku aukcji on-line, kod VIN jest łatwo dostępy, co pozwala zainteresowanym na pobieżne lub bliższe prześledzenie historii auta.

Kod VIN, czyli kod DNA auta- Jak sprawdzić kod silnika po VINie?-

Za pomocą kodu VIN sprawdzić można wiele informacji. Bardzo szczegółowych informacji, w tym również kolor lakieru auta. Zawarte są tam także informacje tak ważne, jak kod silnika. Kod VIN znajduje się przede wszystkim w dowodzie rejestracyjnym i musi pokrywać się z kodem auta, jak również kodem, który został umieszczony na jego poszczególnych elementach. W ten sposób można ocenić, czy auto nie jest przypadkiem kradzione, jak również czy nie występowały z nim inne problemy. Dlatego, jeśli kod w którymś z miejsc się nie zgadza, to bardzo wyraźne, czerwone światło dla kupującego.

Jak sprawdzić kod silnika po vin, by mieć pewność, że odczytało się zawarte tam informacje w sposób poprawny? Przede wszystkim – pełny kod VIN znajduje się najczęściej na naklejce, która znajduje się na szybie od strony kierowcy. Kod VIN można znaleźć także także nad prawym nadkolem lub przy prawym, przednim kole w okolicach mocowania amortyzatora. Kod VIN pomoże odczytać kod silnika. Oznacza to, że znaki od 4 do 8 zawierają właśnie informacje na temat motoru użytego w pojeździe.

Jak rozszyfrować kod silnika przy pomocy VIN?

To zależy, jakich konkretnie informacji ktoś poszukuje. W sytuacji, gdy niezbędna jest wyłącznie specyfika pojazdu, przydatne będą bezpłatne dekodery kodu VIN dostępne online. Z tej opcji korzystają najczęściej właściciele pojazdów, którzy poszukują części zamiennych do konkretnego silnika. Dzięki temu wiedzą, jakiego rodzaju podzespoły będą potrzebne, a przede wszystkim kompatybilne z danym silnikiem.

Płatne dekodery kodu VIN

Drugą opcją są płatne dekodery kodu VIN. W tym przypadku jednak możliwy jest dostęp do znacznie większej liczby informacji. Jakich konkretnie? Przede wszystkim dostępna jest tutaj pełna historia, co jest cenną informacja dla osób, które rozważają zakup konkretnego modelu auta. Dlatego kod silnika po VIN-ie to, można powiedzieć, dawka rzetelnych informacji, które pozwalają na obiektywną ocenę auta.

Gdzie znaleźć kod silnika?

Kod silnika można sprawdzić po kodzie VIN. W tym celu jednak trzeba skorzystać z dekodera, który pozwoli na odczytanie konkretnych znaków kodu VIN, które zarezerwowane są dla kodu silnika. Istnieje możliwość sprawdzenia także kodu silnika w sposób bezpośredni. Jak można to zrobić?

Sporo zależy od samego modelu silnika, jednak istnieje kilka miejsc, w których ten pojawia się najczęściej. Gdzie można znaleźć kod silnika?

  • Książka serwisowa auta – to również bardzo istotne źródło informacji na temat danego modelu – to właśnie w książce serwisowej znajdują się informacje związane z datą produkcji, kodem VIN (który może pomóc w odczytaniu kodu silnika) kolorem lakieru, czy właśnie samym kodem silnika

  • Drugim miejscem, gdzie na pewno można znaleźć kod silnika, to tabliczka znamionowa auta. Gdzie szukać takowego elementu? Wedle przepisów prawnych, tabliczka musi znajdować się na części auta, która nie podlega wymianie. Niejednokrotnie tabliczkę znaleźć można w bagażniku lub słupku B

Kiedy sprawdzić kod silnika przy pomocy kodu VIN?

Przede wszystkim w momencie, gdy kod silnika jest potrzebny w celu zakupienia konkretnych części, czy prześledzenia historii pojazdu, a nie istnieje możliwość jego fizycznego sprawdzenia. Wśród informacji, które znajdują się w dowodzie rejestracyjnym auta można znaleźć pojemność silnika, typ nadwozia, czy kod VIN, natomiast nie ma tam samego kodu silnika.

Również w momencie, gdy właściciel nie posiada dostępu do auta, to na przykład znajduje się w warsztacie, a kod silnika jest mu potrzebny, może skorzystać z kodu VIN. Oczywiście, w wielu przypadkach mechanicy po prostu podają kod silnika.

Kod silnika warto sprawdzić, gdy ma się podejrzenia, że ten mógł zostać wyjęty z innego auta. Numer seryjny auta i silnika muszą się pokrywać!