Kitesurfing – styl życia

Kitesurfing to młoda, około 30-letnia dyscyplina sportu. Polega ona na jeździe po wodzie na desce wyposażonej w latawiec. To odmiana surfingu, z tą różnicą, że podczas jazdy prowadzi się deskę po krawędzi a nie płasko jak w przypadku innych dyscyplin powiązanych z surfingiem. Ten sport można uprawiać zarówno na akwenach słodkowodnych jak morskich. Warunkami idealnego akwenu są: duża przestrzeń, umożliwiająca swobodny start i lądowanie, płytka woda, stabilne podmuchy wiatru oraz brak przeszkód na brzegu.

Kitesurfing dla każdego

Kitesurfing mogą uprawiać wszyscy. Jego nauka jest relatywnie szybka i bezproblemowa. Kluczowymi cechami początkującego kitesurfera są podstawowa koordynacja ruchowa i umiejętność pływania. Ilość i naprężenie linek mogą wzbudzać przerażenie początkujących lecz badania wykazują, że najczęstszą przyczyną wypadków jest brawura doświadczonych sportowców.

Naukę można rozpocząć w wieku 10 lat, jeśli tylko dziecko jest odpowiednio sprawne. Początkowy kurs trwa 12 godzin i po tym czasie opanowuje się umiejętność pływania na desce i robienia zwrotów. Ważne jest to, aby rozpocząć szkolenie w uznanej szkole pod okiem doświadczonego instruktora.

Ekwipunek

Latawiec – źródło napędu, może mieć różną powierzchnię i sięgają 21m2. Rozmiar kite’a jest zależny od siły wiatru, rodzaju deski oraz masy ciała i poziomu zaawansowania. Istnieje kilka rodzajów latawców:

– LEI – wyposażony w sztywną krawędź natarcia i żebra usztywniające,

– Bow – wyposażony w krawędź natarcia zbliżoną do prostej.

– C-shape – posiadający mocno zakrzywioną krawędź natarcia, przez co w powietrzu wygląda jak litera C,

– Hybryda – połączenie latawców Bow i C-shape,

– Delta – latawiec o kształcie greckiej litery delta,

– Sigma – latawiec o kształcie greckiej litery sigma,

– Latawce komorowe – o konstrukcji podobnej do paralotni, posiada dużą odporność na upadki lecz stwarza problemy z ponownym startem przez wzgląd na brak elementów pompowanych.

Deska – powinna być wyposażona w mocowania na stopy oraz stateczniki. Mają długość 1-2 m i różnią się między sobą kształtem i ciężarem. Utrzymują się swobodnie na wodzie lecz topią się pod naciskiem. Konkretną deskę dobiera się pod kątem wagi i umiejętności kitesurfera. Najpopularniejszymi rodzajami są:

– Twin-Tip – umożliwiają pływanie w dwóch kierunkach przez identyczne wyprofilowanie dziobu i rufy,

– Directional – deski kierunkowe.

Bar – element pozwalający na sterowanie latawcem. Składa się z linek, Depowera (regulatora mocy) i Leasha (pętla mocująca bar do trapezu, leash zapobiega zgubieniu sprzętu). Istnieją trapezy taliowe, obejmujące surfera w pasie oraz trapezy siedzeniowe, będące jego siedziskiem.

Pompka – potrzebna do nadmuchiwania żeber latawca.

Wypływ kitesurfingu na człowieka

Kitesurfing przypomina trochę jazdę na snowboardzie. Angażuje w pracę wszystkie partie mięśni od stóp do obręczy barkowej. U początkujących najbardziej odczuwalna jest praca barków, grzbietu i brzucha z powodu chęci utrzymania latawca w odpowiedniej pozycji. Wpięcie w kite’a pozwala na całkowitą kontrolę nad sprzętem, w związku z czym latawiec utrzymuje się dzięki pracy nóg i tułowia.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym Easy SurfShop, oferującym m.in. sprzęt do windsurf i kitesurfingu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *