Kawa z kapsułki – dlaczego jest taka wyjątkowa?

Dla wielu osób codzienne picie kawy jest już rytuałem. Najczęściej sięgamy po nią rano, zanim rozpoczniemy dzień. Często ekspres jest jednym z pierwszych urządzeń uruchamianym zaraz po przebudzeniu, a poranek zaczynamy od łyku mocnego napoju. Działająca pobudzająco kawa pomaga się skoncentrować i poprawia refleks. Jaki rodzaj kawy wybrać, aby nie tylko świetnie smakowała, ale także dodała nam energii na cały dzień?

Aromat i moc kawy zamknięty w małej kapsułce

Aby kawa zachowała swoją świeżość oraz całą gamę aromatyczną, stworzono hermetycznie szczelne aluminiowe kapsułki. Ten zabieg pozwala na zatrzymanie aż 900 lotnych aromatów kawy, ginących podczas przechowywania np. w słoiku. Warto wiedzieć, że to właśnie zamknięcie ich w kapsułce zapobiega utlenianiu i zawilgoceniu mielonych ziaren. Zaparzając w taki sposób przechowywaną kawę, ma się pewność, że jest niemal tak samo świeża, jak w momencie jej wyprodukowania. Kawa, kapsułki i miłość do kawy to jednak nie wszystko. Do jej perfekcyjnego przygotowania niezbędny będzie także ekspres kapsułkowy.

Ekspresy, wstrzykując do kapsułek wodę pod ciśnieniem do 19 bar, przebijają je, wydobywając z wnętrza wszystkie ukryte walory kawy. Ich specjalny lejkowaty kształt pozwala na równomierny przepływ wody, dzięki temu gorący napar, który trafi do filiżanki, jest odpowiednio intensywny i aromatyczny. Po przygotowaniu kawy, zużyte kapsułki wpadają do specjalnego pojemnika znajdującego się w bryle ekspresu. Nie trzeba czyścić pojemnika na fusy, jak w większości tradycyjnych ekspresów, wystarczy w tym celu jedynie raz na jakiś czas opróżniać pojemnik z zużytych kapsułek. Takie rozwiązanie jest bardzo szybkie, wygodne i estetyczne.

Zalety kawy z kapsułek

Ekspres, kawa, kapsułki… Całe to trio łączy się w rytuale przygotowania aromatycznego napoju. Wykorzystanie wysokiej jakości kapsułek pełni kluczową rolę w tym procesie. Dzięki nim kawa za każdym razem będzie smakować dokładnie tak samo dobrze, ponieważ w każdej z kapsułek znajduje się idealnie wywarzona porcja mielonych ziarenek. Warto sięgnąć po wysokiej jakości rozwiązania – dobrym pomysłem będzie np. kawa Nespresso. Charakteryzuje się starannie wyselekcjowanymi ziarnami, nad jakością których na każdym etapie bez przerwy czuwa grupa doświadczonych specjalistów.

Rodzaje i gatunki kawy

Najczęściej w kapsułkach znajdziemy kawę z popularnego gatunku arabika. Jednak w zależności od pochodzenia i sposobu suszenia jej smak różni się diametralnie. Na przykład indonezyjska odmiana zaskakuje gęstą konsystencją, dużą mocą i bardzo bogatym aromatem suszonych liści tytoniu i tropikalnych drzew. Ten intensywny smak zawdzięcza łuskaniu ziaren, kiedy są jeszcze mokre. Z uprawianej w Kolumbii arabiki powstaje natomiast kawa Nespresso o łagodniejszym smaku. Jej harmonijny lekko owocowy smak jest efektem późnego zbioru ziaren z krzewów, kiedy te już są dojrzałe. Kawę z Nikaragui cechuje satynowa konsystencja i delikatny słodki smak. To przez suszenie ziaren wraz z miąższem w promieniach słońca. Jest to rzadko stosowana technika, pozwalająca kawie wchłonąć z owoców całą słodycz.

Dla stworzenia nowych smaków kawy Nespresso, specjaliści łączą arabikę z robustą pochodzącą z Indii. Poddana procesowi monsunowania, nabiera wyjątkowo silnego charakteru oraz drzewnego, nieco pikantnego smaku. Im więcej robusty w mieszance, tym zaparzony z niej napój będzie intensywniejszy i bardziej wyrazisty.

Różnorodność napojów z kapsułek

Kawę z kapsułki można przyrządzić na wiele sposobów. Od skondensowanej ristretto, poprzez klasyczne espresso, do łagodniejszej americano. Spieniacz do mleka daje dodatkowe możliwości na wykorzystanie kapsułek z różnymi rodzajami mlecznych kaw. W krótkim czasie przygotujesz bezkonkurencyjne cappuccino, kremowe lungo, mleczne latte, subtelne cortado, pyszne macchiato i wiele innych oryginalnych kompozycji.

Ekspres, kawa, kapsułki… Czy się zdecydować? Otóż stojąc przed wyborem odpowiedniego dla siebie ekspresu, warto przemyśleć ten, działający na kapsułki. Dzięki szczelnemu zamknięciu kapsułek, przygotowana z ich pomocą kawa zawsze będzie intensywna i aromatyczna. Krótki czas nagrzewania oraz prosta obsługa gwarantują szybkie przyrządzenie ulubionego napoju, a zachowanie zużytych fusów we wnętrzu kapsułek pozwoli nam uniknąć bałaganu, jaki niejednokrotnie towarzyszyć może nam w momencie, gdy zdecydujemy się na tradycyjne przygotowanie ulubionego napoju.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *