Jeśli Święta i ferie, to tylko wyjazd na narty

Bride and groom in love throw snow background of the Alps Courchevel
0 362

Święta już za pasem, ale wielkimi krokami zbliża się czas „wakacji zimowych”. Zarówno my, dorośli, jak i dzieciaki mamy częstokroć wolne i urlopy w tymże okresie.

A że, zima raczej nie dopisuje ostatnio w naszym kraju (ewidentne zmiany klimatyczne, w tym wzrost średnich temperatur powietrza), warto więc zastanowić się, gdzie chcemy wyjechać, by choć przez chwilę zaznać „białego szaleństwa”. Druga kwestia, to nadal niewystarczająca infrastruktura narciarska, którą mamy w Polsce. Owszem, od przełomu z 1989 roku poczyniono pewne postępy, lecz nadal poziom usług w tej dziedzinie ustępuje jakości z ośrodków francuskich lub tyrolskich. Dobrą destynacją okazują się, więc być regiony subalpejskie.

Alpy Francuskie – świetne trasy, najwyższego poziomu infrastruktura i gwarancja śniegu!

Szczęśliwie, wyjazd na narty w Alpy Francuskie nie nastręcza już takich trudności formalnych (nasz niegdysiejszy pobyt poza UE i związane z tym uciążliwości biurokratyczne), czy kosztów (ceny w ośrodkach francuskich, nie odbiegają obecnie od cen w innych krajach alpejskich, a i polska, tatrzańska oferta wcale nie jest już konkurencyjna). Poza tym Francuzi oferują kilka ważnych ośrodków narciarskich, z których każdy czymś się wyróżnia i oferuje inne usługi dodatkowe, odmienną specyfikę kulinarną i etniczną.

Jeśli wyjazdy na narty w Alpy Francuskie, to gdzie?

Sezon narciarski w Alpach Francuskich rusza dość wcześnie, bo już pod koniec października, więc i oferta hotelowa także pojawia się dość wcześnie. Generalnie francuskie Alpy oferują kilkanaście ośrodków, wśród których wyróżnia się Tignes, w którym znajdziemy drugą, najwyżej położoną stację narciarską na świecie oraz przepiękny lodowiec Grande Motte. Kolejną destynacją, którą warto wziąć pod uwagę jest pobliskie Val d`Iserie, gdzie czekają na nas raczej luksusowe ośrodki i otaczający miejscowość nimb olimpijskich zmagań – to tutaj odbywają się regularnie mistrzostwa świata w narciarstwie zjazdowym. Około godzinę drogi od Grenoble znajduje się ośrodek mniej ekskluzywny, zwany Les 2 Alpes. Pobliski lodowiec oferuje mnóstwo tras, o zróżnicowanym poziomie trudności i długości aż 220 km, przy wsparciu 48 wyciągów. Wyjazd na narty w Alpy Francuskie nie byłby pełen bez ośrodka Alpe d`Huez, gdzie na miłośników białego szaleństwa czeka 75 wyciągów i około 250 km tras, a wizytówką ośrodka jest nocny zjazd najdłuższą europejską trasą zjazdową Sarenne (16km).

Artykuł powstał we współpracy z https://nanarty.pl/narty-alpy-francuskie/

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany