Zakaz mentoli. Jakie są alternatywy dla aromatyzowanych wyrobów tytoniowych?

Zakaz mentoli. Jakie są alternatywy dla aromatyzowanych wyrobów tytoniowych?

0 169

Zakaz mentoli to nowa sytuacja dla palaczy, którzy dotychczas palili papierosy mentolowe i tzw. klikane. Czym można zastąpić mentole i inne wycofane ze sprzedaży aromatyzowane wyroby tytoniowe?

Niespełna trzy miesiące temu, 20 maja 2020 roku, wszedł w Polsce, i na terenie całej Unii Europejskiej, zakaz sprzedaży papierosów mentolowych. To trudna sytuacja dla znacznej grupy palaczy. Okazuje się bowiem, że w Polsce blisko 42 proc. wszystkich palaczy – czyli ok. 3 mln osób – paliło mentole i papierosy z tzw. klikiem (kapsułką umieszczoną w papierosowym filtrze). Jaki wybór pozostaje palaczom mentoli i papierosów z klikiem po wprowadzeniu zakazu sprzedaży papierosów mentolowych?

Jakie wyroby tytoniowe zostały wycofane 20 maja 2020 roku?

Zakaz mentoli, który wszedł w życie 20 maja 2020 roku, to rezultat przyjętej w 2014 roku przez Parlament Europejski dyrektywy tytoniowej. W opinii unijnych parlamentarzystów wycofanie papierosów mentolowych może pozytywnie wpłynąć na zdrowie obywateli Unii Europejskiej. Zdaniem europosłów, aromat dodawany do papierosów mentolowych może maskować i wręcz poprawiać rzeczywisty smak tytoniu, co z kolei może sprawiać, że niektóre osoby, zwłaszcza młode, chętniej sięgną po papierosy. Może to też, ich zdaniem, utrudniać palaczom decyzję o zerwaniu z nałogiem.

Zgodnie z nowymi przepisami, 20 maja 2020 roku zabroniona została sprzedaż „papierosów o aromacie charakterystycznym innym niż aromat tytoniu, które mogłyby sprzyjać wzrostowi początkowego spożycia tytoniu lub wpływać na strukturę spożycia”. Ze sklepów zniknęły więc nie tylko mentole czy papierosy z klikiem, ale także m.in. aromatyzowany tytoń do samodzielnej produkcji papierosów czy aromatyzujące płyny do papierosów.

Na sklepowych półkach pozostały tradycyjne, niearomatyzowane papierosy. Z kolei alternatywą dla mentoli czy papierosów klikanych, jaka pozostała po wprowadzeniu zakazu mentoli, są papierosy elektroniczne oraz podgrzewacze tytoniu.

Podgrzewacze tytoniu a papierosy mentolowe. Czym się różnią?

Podgrzewacze tytoniu, podobnie jak e-papierosy, stosowane są jako zamienniki papierosów. W podgrzewaczach tytoniu nie wykorzystuje się liquidów, co różni je od papierosów elektronicznych, a zamiast tego używa się specjalnych wkładów tytoniowych, które następnie są podgrzewane.

E-papieros jest z kolei urządzeniem, w którym roztwór inhalacyjny, czyli tzw. liquid, zamieniany jest na wdychany przez użytkownika aerozol. W skład liquidu wchodzi zazwyczaj m.in. glikol propylenowy, gliceryna oraz aromaty i nikotyna w różnym stężeniu.

Produkty te nie zostały objęte zakazem sprzedaży, ponieważ, według europarlamentarzystów, nie są tak szkodliwe dla otoczenia palaczy jak tradycyjne papierosy. Dym, który powstaje w wyniku palenia e-papierosów zawiera mniej szkodliwych substancji. Z kolei przy stosowaniu podgrzewaczy tytoniu dym nie powstaje w ogóle, ponieważ tytoń nie jest spalany, a jedynie podgrzewany do wysokiej temperatury.

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany