Jakie formaty książek można wgrać na Kindle?

0 278

Kindle to najpopularniejszy czytnik książek elektronicznych na świecie, wyprodukowany w 2007 roku przez Amazon. Dziś dostępnych jest kilka modeli Kindle, także na rynku polskim. Czytnik ten działa w technologii E-Ink, który nie męczy wzorku w czasie czytania. 

Jak działa czytnik książek Kindle?

Elektroniczny papier, który zamyka w sobie Kindle, utrzymuje stałą pozycję jako konkurent tradycyjnych książek. Wirtualna biblioteczka jest w stanie pomieścić kilka książek, tytułów prasowych oraz innych plików tekstowych na raz. Korzystając z Kindle’a, nie jesteśmy skazani tylko na jeden tytuł. Jak prawidłowo korzystać z Kindle? Sprawdziliśmy, jakie pliki otworzy czytnik.  

Jakie formaty plików obsługuje Kindle?

Aby elektroniczna książka otworzyła się na Kindle’u i bez problemu czytała polski alfabet, należy korzystać z e-booków dostępnych w zalecanych rozszerzeniach. Amazon rekomenduje 2 formaty plików: .mobi oraz .azw – początkowo tylko one pozwalały na wygodne korzystanie z publikacji. Jednak obecnie dostępne są także pozostałe popularne formaty,   jak .doc i .docx, .html i pozbawiony hasła dostępu .pdf. Kindle pozwolił w ten sposób na czytanie samodzielnie stworzonych tekstów. Korzystając z rozszerzenia .pdf, należy pamiętać, że ten format nie będzie pozwalał na powiększanie rozmiaru czcionki, a zaledwie na przybliżanie wybranego fragmentu tekstu. Na rynku dostępne są aplikacje pozwalające na konwersję plików – z tych nieobsługiwanych przez Kindle na takie, które pozwolą na ich przeczytanie. Jednak zarządzanie prawami cyfrowymi nie pozwala na konwersję wszystkich plików – warto zatem sprawdzić, czy posiadany e-book objęty się DRM. 

Czy na elektronicznych czytnikach załadują się grafiki i obrazy? 

Coraz popularniejsze stają się elektroniczne wersje książek kucharskich, w których poza przepisem – istotnym czynnikiem jest prezentacja dania. Spokojnie, Kindle pozwala na wyświetlanie grafik i obrazów, zawartych w publikacji. Z uwagi na specyfikację technologii E-Ink, obrazy będą wyświetlać się jako biało-czarne. Jednak uwaga – na Kindle’u nie załadują się Wam prezentacje z wykresami czy diagramami, ani foldery ze zdjęciami. 

Pamiętajcie, że e-booki, które pobierzecie ze sklepów Google Play, nie zawsze będą obsługiwane na Waszych czytnikach Kindle. 

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany