Jakie silniki nadają się do instalacji gazowej?

Jak wiadomo, wśród pojazdów osobowych jednostka napędowa najczęściej napędzana jest przy pomocy oleju napędowego, czyli diesla lub benzyny bezołowiowej. W dalszym ciągu jest to rozwiązanie bardzo popularne, z którym jednak w szranki coraz mocniej stają samochody elektryczne oraz hybrydowe – ze standardowym napędem i dodatkowym napędem elektrycznym.

Jednak, olej napędowy, napęd elektryczny, czy benzyna to nie jedyne, znane rozwiązania, jeśli chodzi o paliwo do samochodów. W dalszym ciągu popularnym rozwiązaniem są instalacje gazowe w autach. Dlaczego jest to rozwiązanie, z którego chętnie korzysta spora ilość kierowców? Przede wszystkim chodzi o koszty, które sprowadzają się do eksploatacji pojazdu, a zatem również jego tankowania.

Wahania cen na rynku paliw

Już przeszło rok czasu minął od momentu, w którym ceny paliw zdawały się wystrzeliwać ku górze. O ile na przełomie 2021/22 utrzymywał poniżej 6 złotych za litr, o tyle już na początku roku ich cena zaczęła dość mocno rosnąć. Oczywiście, na wzrost cen paliwa nałożyło się kilka czynników politycznych i gospodarczych, które miały wpływ na ogólnoświatową ekonomię, jak również gospodarkę europejską. W dalszym jednak ciągu widać ogromną różnicę pomiędzy cenami oleju napędowego i benzyny a mieszanki gazów ropopochodnych, które najczęściej wykorzystuje się w instalacjach LPG w samochodach. Obecnie za litr LPG należy zapłacić około 3.20/3.30 złotych. Oczywiście, nie oznacza to, że stosowanie LPG jest w skrócie dwukrotnie bardziej opłacalne, niż stosowanie oleju napędowego, czy benzyny. Istotne jest także samo spalanie. Czyli to, ile paliwa silnik zużywa w określonych warunkach, na przykład w trasie, czy podczas jazdy po mieście. Jak to wygląda w przypadku LPG?

Jakie jest zużycie LPG/100 kilometrów w autach osobowych?

No właśnie, w końcu to spalanie paliwa jest aspektem, który przekłada się na ogólne koszty związane z utrzymaniem pojazdu. Przecież, jeśli samochód, przykładowo, spala 7 litrów benzyny/100 kilometrów, natomiast LPG spala 21 litrów/100 kilometrów, wtedy instalacja gazowa w samochodzie jest po prostu nieopłacalna. Jak to jest w takim razie z tym LPG? Jak wyglądają statystyki i średnie zużycie paliwa?

  • Przyjmuje się, iż średnio samochody spalają około 7 litrów benzyny/100 kilometrów. Oczywiście, zużycie zależy od kilku aspektów, w tym rodzaj silnika, ale również stylu jazdy, czy silnik pracuje na wysokich obrotach, czy więcej jeździ się po mieście, czy poza miastem

  • W przypadku gazu szacuje się, iż średnie zużycie wynosi około 9 litrów/100 kilometrów. Oznacza to, iż pomimo nieco wyższego zużycia gazu, w dalszym ciągu ogólny koszt, jeśli chodzi na przykład o trasę długości 500 kilometrów, jest niższy w przypadku LPG. A to oznacza, że po prostu instalacja gazowa się opłaca.

Czy oznacza to, że instalację gazową po prostu warto założyć w swoim samochodzie? Czy każdy silnik nadaje się do tego, by być zasilanym LPG? Jakie są dobre silniki do gazu?

Silnik do instalacji gazowej – jakie muszą spełnić warunki?

Z uwagi na popularność instalacji LPG w samochodzie, nieustannie trwa dyskusja pomiędzy zwolennikami tego rozwiązania, a jego przeciwnikami. Wśród głównych kontrargumentów, jeśli chodzi o montaż LPG, najczęściej pojawia się opinia, iż oznacza to spadek jednostki napędowej. Innymi słowy, samochody, które są wyposażone w LPG są po prostu słabsze, jeśli chodzi o moc silnika, co może wpływać na osiągane prędkości, czy przyśpieszenie.

W praktyce jednak spadki mocy wynoszą około 4% mocy silnika, co oznacza, iż jest to praktycznie nieodczuwalne dla kierowców, którzy użytkują pojazdy do standardowej jazdy.

Dlatego ciężko powiedzieć o tym, by silniki musiały spełniać określone warunki. Co jest bardzo ważne, to przede wszystkim odpowiedni dobór instalacji oraz jej poszczególnych elementów pod kątem mocy silnika oraz jego rodzaju.

Oczywiście, występują silniki, które są w szczególności wrażliwe na podwyższone temperatury, które występują podczas spalania LPG, dlatego niezbędne jest zastosowanie dodatkowych elementów, które przełożą się na lepszą ochronę silnika, w tym gwintów tłoków, które są narażone na przedwczesne zużycie w związku z podwyższoną temperaturą.

  • Należy mieć na uwadze, iż koszt instalacji LPG w samochodzie jest w dużym stopniu zależy od mocy silnika, dlatego właśnie, że większa moc oznacza potrzebę zastosowania często wyższej jakości elementów, które pozwolą na zachowanie tej właśnie mocy

  • LPG jest popularniejsze przede wszystkim w starszych modelach aut w dużej mierze dlatego, że instalacja gazowa w samochodach starszej generacji jest łatwiejsza, a przez to również tańsza

  • Często instalacje LPG spotyka się przede wszystkim w benzyniakach, co często wynika z budowy i sposobu działania starszych modeli silników benzynowych

  • Koszt instalacji zależy w dużej mierze od technologii, na jakiej bazuje wtrysk paliwa do komory spalania

Czy oznacza to, że są jakieś, najlepsze silniki do LGP?

Najlepsze silniki pod LPG

Ogólnie tak – można powiedzieć, że istnieją idealne silniki do LPG. Czym cechuje się taki silnik? Przede wszystkim prostą konstrukcją. Dlatego również dobre silniki do LPG to przede wszystkim starszej konstrukcji benzyniaki o prostej, 4-cylindrowej budowie. Silniki te są najlepsze przede wszystkim dlatego, że montaż instalacji LPG jest po prostu prosty, a przez to koszty takiej operacji są stosunkowo niskie, co sprawia, że całość inwestycji zwraca się w dość krótkim czasie.

Jakie silnik nie nadają się do podłączenie gazu?

Jedną z głównych przyczyn „nietolerancji instalacji gazowej” w silnikach są problemy ze stosunkowo szybkim wypaleniem głowic lub pojawieniem są problemów z wtryskami paliwa. Jest to szczególnie widoczne w przypadku bezpośredniego wtrysku paliwa.

Przede wszystkim silniki TSI nie szczególnie nadają się do instalacji gazowej. Wszystko wynika z czasu, w jakim mieszanka paliwowa zostaje przekazana do komory spalania. Wszystko dlatego, że wtryskiwacze gazowe podają mieszankę paliwową zbyt wolno.

Czy instalacja gazowa może uszkodzić silnik?

Oczywiście, istnieje takie ryzyko, szczególnie, jeśli instalacja została wykonana niskim kosztem. Do najczęściej spotykanych awarii zalicza się właśnie problemy z wtryskiwaczami paliwa. Drugim, często spotykanym rodzajem usterki jest zbyt szybkie zużycie głowicy tłoków, co wynika z podwyższonej temperatury silnika podczas spalania LPG. Trzecim aspektem jest zużycie głowicy silnika, również w wyniku podwyższonej temperatury. Co prawda, są to usterki, które niejednokrotnie łatwo naprawić, jednak oznaczają dodatkowe koszty, które związane są z użytkowaniem instalacji LPG.