Jakie jest najlepsze rozwiązanie dla naszego samochodu? Nowy lakier czy folia?

0 533

Polskie drogi pozostawiają wiele do życzenia. Pomimo szybkiego tempa ich przybywania oraz coraz bliższego dostosowania do europejskich standardów, wiele z nich rani nasze auta kamieniami, żwirem, smołą i asfaltem. Czy istnieje sposób aby uchronić nasze auto ?

 

Istnieje wiele sposobów na zabezpieczenie naszych czterech kółek. Podstawowym jest utrzymanie go w czystości oraz cykliczne woskowanie. Wosk nie jest oczywiście osłona pancerną, ale nie pozwala przyklejać się brudowi. Myjąc nasze auto usuwamy z niego drobiny, które zostały wbite w lakier. Dzięki niemu nie powstają ogniska korozji, co czasami widać gołym okiem, na żwir i kamienie to za mało.

Patrząc na swój kilkuletni samochód, który ma już kilka czy kilkanaście lat i straciło swój blask, pojawiają się liczne rysy i zadrapania – powstaje pytanie, Co robić? Jakie są rozwiązania?

Oklejenie samochodu folia jest dobrym sposobem aby odświeżyć wygląd naszych czterech kółek. Jest to także metoda na zabezpieczenie lakieru w aucie. Koszty nie obciążają znacznie naszej kieszeni – jest to około od 3,5 do 4 tys. zł.

Czy warto jest oszczędzać na zabezpieczeniach?

Na rynku istnieje wielu producentów, którzy oferują wiele rodzajów folii. W ten sposób zabezpieczanie auta, właściwie jego lakieru jest stosunkowo młody i upowszechnia się od kilku lat. Te zabezpieczenia są często wykorzystywane w autach roboczych, pracujących na budowach i w podobnie trudnych warunkach. Najlepsza metodą jest stosowanie osłon na maskę. Choć nie jest to rozwiązanie estetyczne, jednak po czasie okazuje się bardzo skuteczne. W przypadku droższych folii oraz dużych aut, koszt oklejania sięga do 6 tys. zł. Nie da się więc ukryć, ze jest to dosyć spora kwota. Mimo wszystko, przy kupnie nowego samochodu, z pewnością taki zakup się opłaca. Mimo wszystko, przy kupnie nowego pojazdu, z pewnością taki zakup się opłaca. Porządne przyklejenie folii, dobrej jakości, wytrzymują nawet do kilkunastu lat. Jest to długi okres zważać na zabezpieczanie, które gwarantuje utrzymanie samochodu w dobrym stanie. Z pewnością doceni to inny właściciel, który będzie gotowy włożyć większą sumę niż standardowa.

Jakie są oferty folii na rynku?

Dużym plusem oklejania auta jest to, że możemy sami zakupić folię. Kolorów i rodzajów jest mnóstwo. Możemy więc wybrać matową, która zapewnia świetny efekt, lub folię imitującą włókno węglowe czyli karbonowe. Można oklejać dach, zderzaki – w zasadzie każdy element naszego pojazdu. Warto jest w nią zainwestować. Mamy pełną dowolność w wybieraniu formatów aby kompletnie odmienić samochód. Koszt oscyluje od 2 do 2.5 tys. zł w górę. Można go zminimalizować, zamawiając oklejanie tylko na konkretnych części auta, jednak trzeba liczyć się z faktem, że koloru nie dopasujemy idealnie. Złotym środkiem może okazać się bezbarwna folia ochronna. Jest to rozwiązanie niedrogie, ponieważ rolka o wymiarach 150 x 50 cm kosztuje około 15 zł. Przy założeniu jej na nasz samochód staje się niewidoczna.

Duża zaletą folii jest łatwość w jej zdjęciu. Wystarczy ją po prostu zerwać. Trochę to może potrwa, ale na zdrowym lakierze nie pozostaną żadne ślady. Gorzej, jeśli był on wcześniej skorodowany lub pokrywał warstwę szpachli. Mogą się tutaj pojawić problemy – ale nie oznacza to, że zostały spowodowane przez folię.

Artykuł powstał we współpracy z Honda Plaza

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany