Jakie dodatkowe prawa mają samochody elektryczne?

Samochody elektryczne cieszą się coraz większą popularnością. Ich ceny stają się coraz bardziej przystępne, a Ustawa o elektromobilności generuje na nie popyt. Kierowcy korzystający z samochód elektrycznych napotykają na coraz więcej udogodnień. Sprawdziliśmy jakich. 

Samochodem elektrycznym do centrum i za miasto

Coraz większa dostępność stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych sprawia, że wyjazd poza miasto nie budzi już takich obaw. Dzisiaj elektrykiem można pojechać dalej, można także używać klimatyzacji w czasie jazdy bez strachu o powrót do domu. Dzięki możliwości szybkiego podładowania samochodu elektrycznego do 80% poziomu baterii, nie trzeba nim poruszać się tylko blisko domu. 

Odpisy podatkowe dla posiadaczy samochodów elektrycznych 

Korzystne preferencje podatkowe od amortyzacji samochodu elektrycznego regulują ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych. Pozwala to na wyższy limit odpisów amortyzacyjnych, które można dopisać do kosztu uzyskania przychodu. 

Elektrykiem po buspasie 

Posiadając auto niskoemisyjne, można poruszać się po wyznaczonych przez stosowy Zarząd Dróg pasach ruchu zarezerwowanych dla komunikacji miejskiej. W Warszawie właściciele samochodów elektrycznych mogą poruszać się z wyłączonej z ruchu kołowego trasy Traktu Królewskiego – wystarczy okazanie identyfikatora. We Wrocławiu można bezpłatnie parkować w strefach „B” i „C”. Kraków oferuje wjazd do wybranych stref ograniczonego ruchu. 

Bezpłatne parkowanie samochodem elektrycznym

Auta elektryczne są zwolnione z opłat za zatrzymywanie się w miejskich strefach płatnego parkowania – najczęściej dotyczy do centrów miast. Aby być zwolniony z opłaty wystarczy specjalna nalepka, którą otrzymać można od podmiotu zarządzającego parkingiem. 

Uprzywilejowania dla posiadaczy aut elektrycznych 

Właściciele samochodów elektrycznych muszą pamiętać, że udogodnienia wydane w jednym mieście nie muszą przysługiwać w innym. Na razie każde miasto realizuje własną politykę stosowania benefitów dla posiadaczy samochodów niskoemisyjnych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *