Jakie buty motocyklowe wybrać?

Buty na motor to równie ważny element wyposażenia każdego motocyklisty jak kombinezon czy kask. Wielu z nich sądzi nawet, że lepiej zaoszczędzić na zakupie spodni czy kurtki, by móc sprawić sobie porządnie obuwie. Jaki buty na motocykl sprawdzą się najlepiej? Na co zwracać uwagę? Podpowiadamy!

Na początek warto uświadomić sobie, że buty motocyklowe to bardzo istotny dla bezpieczeństwa motocyklisty element wyposażenia. Te profesjonalne posiadają specjalne usztywniacze, ślizgacze i protektory, które mają chronić stopy i część nóg motocyklistów. Nietrudno bowiem domyślić się, co może stać się podczas wypadku, ślizgu po podłożu czy przy przygnieceniu nogi przez motocykl w sytuacji, gdy użytkownik maszyny ma na stopach trampki czy inne obuwie sportowe.

Buty na motocykl – dobrze dopasuj rozmiar!

Ogólne zasady są takie: dobre buty powinny być idealnie dopasowane do stopy użytkownika: nie mogą cisnąć, ale z drugiej strony stopa nie może się w nich przesuwać. Trzeba mieć na uwadze, że po kilku godzinach jazdy na motorze stopa może lekko spuchnąć, więc buty motocyklowe najlepiej przymierzać po całym dniu aktywności, gdy stopa w naturalny sposób delikatnie puchnie. Oczywiście nie można z góry zakładać, że stopa spuchnie nam aż tak bardzo, że potrzebny będzie but rozmiar większy. Zbyt dużo luzu może przeszkadzać w komfortowym i bezpiecznym prowadzeniu maszyny.

Jakie buty na motocykl – długie czy krótkie?

W sklepach znaleźć można buty motocyklowe zarówno krótkie, sięgające kostki, jak i bardzo długie, niemalże do kolana, przypominające kozaki. Wybór tych odpowiednich jest zależny od indywidualnych preferencji oraz tego, jak jeździmy na motocyklu. I tak długie buty na motor zdecydowanie lepiej chronią nogi użytkownika maszyny przed urazami i kontuzjami na skutek upadku czy przygniecenia. Trzeba jednak pamiętać, że ich prawidłowe założenie trwa dłużej i nie są zbyt wygodne w codziennym noszeniu. Z kolei krótkie buty motocyklowe chronią przede wszystkim stopy (bez części piszczelowej nóg), można je szybko zdjąć i założyć, przeważnie mają casualowy wygląd i są dość wygodne, więc można w nich bez obaw wejść do sklepu czy restauracji. Sprawdzą się podczas codziennej, spokojnej jazdy w mieście, ale raczej nie w trakcie długich wypadów motocyklowych – nie zapewnią po prostu odpowiedniej stabilizacji i bezpieczeństwa.

Na co zwracać uwagę?

Wróćmy jeszcze do kwestii bezpieczeństwa – porządne buty na motocykl powinny bowiem przede wszystkim chronić stopę i piszczelową część nogi.

Długie buty na motor w części piszczelowej powinny posiadać solidny protektor, a nie jego cienką imitację.

Protektory powinny znajdować się także po obu stron buta przy kostce – w tym przypadku mogą jednak być ciut bardziej miękkie, by nie uwierać stopy.

Konieczna jest sztywna pięta – wybrany model należy po prostu ścisnąć w części piętowej. Jeśli się zegnie, zakup lepiej odpuścić.

Solidna powinna być także część chroniąca palce – im bardziej sztywna tym lepiej

Długie modele mogą być wyposażone w szynę, łączącą cholewkę z dolną częścią buta. Znacznie minimalizuje to ryzyko skręcenia kostki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *