„Ludzkie” jedzenie, którego pies nie powinien spożywać

Pies co do zasady jest wszystkożercą. Jego dieta wygląda zatem podobnie do diety ludzkiej. Istnieją jednak pewne produkty, które mogą zaszkodzić zwierzakowi. Nie jest tak, że pies może jeść absolutnie wszystko. Czego należy się wystrzegać? Co pod żadnym pozorem nie powinno się znaleźć w psiej misce? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Niektóre warzywa absolutnie zakazane

Chociaż co do zasady warzywa ułatwiają pupilom trawienie, niektóre z nich wcale nie są zdrowe. Przykładem może być chociażby cebula. Od surowej zwierzaki najczęściej uciekają. Ma bowiem nieprzyjemny, ostry zapach. Inaczej sprawa wygląda jednak w przypadku tej gotowanej. Za nią niejeden pies dałby się poćwiartować. Należy jednak podkreślić, że obróbka termiczna, a zatem pieczenie, smażenie lub gotowanie nie likwiduje trujących dla psa właściwości cebuli. Podawanie mu tego warzywa może natomiast wywołać anemię, biegunkę, wymioty, a nawet ciężkie uszkodzenie wątroby. Groźny dla psa może być również czosnek. Jego spożywanie może za sobą nieść podobne skutki, jak spożywanie cebuli.

Groźne również niektóre owoce

Obok zakazanych warzyw warto też wspomnieć o zakazanych owocach. O ile psu raczej nic się nie stanie, jeżeli zje jabłko, truskawkę albo śliwkę, to jednak winogron i rodzynek powinien unikać. Wynika to z tego, że te owoce są szczególnie trudne do strawienia dla psiego organizmu. Ich spożywanie może zatem skończyć się biegunką, wymiotami, brakiem apetytu, zmęczeniem, ospałością, częstym oddawaniem moczu, bólem, a czasem nawet silnym drgawkami. Raczej nikt nie chce fundować swojemu pupilowi takich „atrakcji”. Co również istotne, skutki zjedzenia winogron mogą nie być widoczne od razu, ale dopiero po 2, 5, a nawet 10 dniach. Lepiej zatem zaserwować mu normalne karmy dla psów, a nie takie „rarytasy”.

Orzechy też niekoniecznie zdrowe

Problemem mogą stać się również orzechy – chociaż nie wszystkie. Dopuszczalne są migdały oraz orzechy laskowe – rzecz jasna w rozsądnych ilościach. Na liście produktów zakazanych powinny znaleźć się natomiast przede wszystkim orzechy makadamia. Posiadają one szczególne, unikalne właściwości, które dla psa mogą być śmiertelne. Na początku pojawią się wymioty i ogólne zatrucie organizmu, a także silne osłabienie. Potem może być natomiast już tylko gorzej. Warto zatem upewnić się, że orzechy makadamia są w Twoim domu odpowiednio zabezpieczone. Nie leżą obok karmy dla psów albo w innym, łatwo dostępnym dla pupila miejscu.

Lepiej postawić na karmy dla psów

Oczywiście wymienione produkty to nie wszystkie, groźne dla psa. Katalog ten jest zdecydowanie szerszy. Obejmuje też awokado, różne przyprawy, mleko i produkty mleczne, czekoladę, kakao, alkohol i inne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *