Jaki powinien być monitor dla osoby często grającej w gry?

Każdy początkujący gracz, który chce rozpocząć swoją przygodę z gamingiem potrzebuje nowego sprzętu komputerowego, który ułatwi mu ulepszanie swoich umiejętności w danej grze. Na liście zakupów z pewnością znajdziemy np. nowe komponenty komputerowe, myszkę, klawiaturę, słuchawki, czy monitor. To właśnie temu ostatniemu elementowi przyjrzymy się w tym artykule.

Czemu monitor jest tak ważny?

Monitor sam w sobie może dać już dużą przewagę nad innymi graczami. Musi on spełniać specyficzne wymagania, które stawiają przed nim zapaleni gracze. Przy wyborze monitora pojawia się wiele pytań w głowie zainteresowanego, takich jak: „ile HZ powinien mieć monitor i czym to się od siebie różni?”, „jaką matrycę powinien mieć mój monitor?”, „jaką rozdzielczość wybrać” i „jaki rozmiar monitora wybrać”?. Wiele zależy od celu, do którego ma być przeznaczony dany wyświetlacz. Jeśli rywalizujemy z innymi graczami na serwerach on-line, to z pewnością powinniśmy zdecydować się na zakup monitora 144 Hz i więcej, tak aby uzyskać przewagę nad przeciwnikiem i zauważyć kluczowy szczegół przed nim. 

Jeśli jesteśmy graczami, którzy lubią wejść w fabułę w grach single player, to powinniśmy zwrócić uwagę na inne detale, tak aby gra nie tylko działała płynnie, ale też ładnie wyglądała.

Dlaczego warto zakupić monitor 144 Hz?

Samo pojęcie Hz (herce), to jednostka miary częstotliwości w układzie SI. W monitorach wyraża ona częstotliwość odświeżania obrazu. Im większa jest ilość herców, tym więcej klatek może być wyświetlone na ekranie w ciągu jednej sekundy. Ten parametr powinien być możliwie jak największy, jednakże wiąże się to z wyższą ceną produktu. Najrozsądniejszą opcją, z której korzystają nawet profesjonalni gracze e-sportowi są monitory 144 Hz. Większa wartość może okazać się niezauważalna dla ludzkiego oka i bardzo bolesna dla portfela. Najpopularniejszymi wartościami odświeżania ekranu są 60 Hz, 120 Hz 144 Hz. Różnica może być widoczna i odczuwalna dopiero po paru dniach korzystania z różnych monitorów, jednakże nie ulega wątpliwości, że w obecnych czasach to właśnie monitor 144 Hz jest odpowiednim wyborem dla gracza.

Jaka matryca do gier?

Wyróżniamy 3 rodzaje matryc: TN, VA, IPS. Matryce TN na przestrzeni ostatnich lat zeszły na dalszy plan, a na rynku królują VA i IPS. Czym one się charakteryzują i różnią od siebie? Przede wszystkim matryce typu VA wyróżniają się lepszym kontrastem i w ich przypadku czerń wyświetlana na ekranie jest głębsza, niż w przypadku IPS. To ważny detal, szczególnie gdy spędzamy czas przy komputerze wieczorami i nocami. Wadą matryc VA jest to, że często zauważalnym zjawiskiem jest „smużenie”. Piksele potrzebują więcej milisekund na przyjęcie innego koloru i często obiekty przemieszczające się na ekranie zostawiają za sobą „smugi”. 

Matryca IPS charakteryzuje się słabszym kontrastem, ale za to lepszym kątem widzenia, niż VA. Jednakże jest to dobry wybór kiedy korzystamy z komputera w dzień, lub mamy zapewnione odpowiednie oświetlenie pokoju. Czas reakcji pikseli na zmiany kolorów jest dużo bardziej równomierny, niż w przypadku VA i „smużenie” nie jest zauważalne. Przyjęło się, że matryce VA są lepsze niż IPS, jednak należy pamiętać, że wszystkie opinie są subiektywne. Niektórzy gracze zauważają te różnice, lecz pozostali tych różnic nie dostrzegają. Najlepszym rozwiązaniem jest przetestowanie różnych monitorów w sklepie i przekonanie się na własne oczy, czy dla nas ta różnica jest zauważalna, czy nie. 

Po więcej informacji zapraszamy tutaj https://www.gram.pl/artykul/monitor-gamingowy-do-1000-zl-jaki-kupic-ranking-2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *