Jaki olej do silnika?

9

Olej do silnika to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych. Dlaczego obecność oleju silnikowego w jednostce napędowej jest tak ważna? Otóż, trzeba pamiętać, że motory zasilane paliwem, tak samo benzyną, jak również dieslem, bazują na szeregu elementów mechanicznym.

Sam silnik składa się z tłoków i cylindrów. W trakcie pracy silnika dochodzi do wzrostu temperatury elementów mechanicznym. Jednocześnie, występuje dość spore tarcie elementów. Dlatego olej silnikowy pełni funkcję ochronną. Przede wszystkim:

  • częściowo odpowiada za redukcję temperatury silnika, czyli jego elementów mechanicznym

  • pozwala na odpowiednie zabezpieczenie elementów mechanicznych, co przekłada się na mniejsze tarcie tych właśnie elementów, a tym samym olej do silnika znacząco redukuje ryzyko uszkodzenia jednostki napędowej

Dlatego sporo mówi się o tym, że warto regularnie wymieniać olej silnikowy wraz z filtrem silnika. Jaki jest tego powód?

Wymiana oleju do silnika – dlaczego warto o tym pamiętać?

Olej do silnika to płyn eksploatacyjny, który ulega zużyciu. Wynika to z kilku czynników:

  • pierwszym jest upływ czasu, w wyniku którego olej traci swoje pierwotne właściwości

  • drugim jest po prostu zużycie, które pojawia się w trakcie użytkowania auta, im intensywniej użytkowany pojazd, tym szybciej olej się zużyje i najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu jego wymiana

Dlaczego to tak ważne? Ponieważ jednym z kryteriów, które określa jakość oleju, jest jego lepkość. To właśnie lepkość sprawia, że olej w odpowiedni sposób „przylega” do elementów takich, jak tłoki, dzięki czemu tworzy warstwę ochronną w trakcie pracy silnika. Coraz mniejsza lepkość oleju sprawia, że nie sprawdza się już w swojej funkcji w należyty sposób, co może prowadzić do zużycia jednostki napędowe.

Jak sprawdzić poziom oleju?

Kwestią ważną jest także, odpowiedni poziom oleju do silnika. Jego poziom można sprawdzić w prosty sposób:

  1. Otwórz maskę samochodu

  2. Odszukaj miskę olejową z charakterystycznym symbolem.

  3. Obok wlewu oleju znajduje się specjalny miernik.

  4. Wyjmij miernik i oczyść go szmatką.

  5. Ponownie włóż miernik do misy olejowej.

  6. Sprawdź poziom oleju. Oczywiście jego poziom powinien mieścić się pomiędzy oznaczeniami minimum oraz maksimum

Niewystarczająca ilość oleju może prowadzić do uszkodzenia elementów mechanicznych lub przegrzania się silnika. Warto pamiętać, że pomiaru oleju silnikowego wykonuje się na prostej nawierzchni i „zimnym silniku”. Wszystko dlatego, że silnik podczas pracy zasysa olej, dlatego test poziomu oleju tuż po jeździe nie będzie obiektywny.

Jak często wymieniać olej silnikowy?

No właśnie, to również kwestia dość ważna. Wiele osób uważa, iż wymiana raz do roku jest wystarczającą ochroną dla silnika. W wielu przypadkach tak. Ale istotny jest poziom eksploatacji silnika. W końcu samochód, który rocznie pokonuje 5 tysięcy kilometrów nie może być porównywany do tego, które pokonuje ich 15 tysięcy czy 20 tysięcy. Dlatego właśnie należy mieć na uwadze także ilość przejechanych kilometrów i olej wymieniać, co około 15-20 tysięcy kilometrów. W przypadku aut sportowych, gdzie silnik pracuje na wysokich obrotach, zaleca się wymianę co 10 tysięcy kilometrów.

Olej silnikowy – co sprawia, że jest dobry?

Przede wszystkim, olej silnikowy należy dobrać pod kątem silnika – wiadomo. Oznacza to, że olej trzeba dobrać do modelu auta, w tym właśnie rodzaju silnika. Tym bardziej, że oleje dzielą się:

  • mineralne

  • syntetyczne

  • półsyntetyczne

Drugim, ważnym aspektem w przypadku oleju jest jego lepkość. Dlatego podczas zakupu warto zwrócić uwagę na to, jakiej gęstości jest olej. Wyższa gęstość oznacza większą lepkość. Dlatego zużyty olej silnikowy jest rzadszy, niż nowy olej silnikowy. To jeden z powodów, dla których należy olej silnikowy wymieniać. Jaki olej do silnika sprawdzi się najlepiej? Oczywiście ten gęstszy. Z jednej strony stwarza lepszą ochronę dla tłoków, z drugiej wolniej ulega zużyciu.

Klasa lepkości oleju

Z uwagi na potrzebę usystematyzowania rynku olejów silnikowych i wprowadzenia jednolitego systemu klasy lepkości, stosuje się obecnie podział na 14 klas, które określają lepkość oleju silnikowego. Warto wiedzieć, że maksymalną lepkość określa się dla temperatury ujemnych, jak również dodatnich. W końcu, właściwości oleju zmieniają się pod wpływem temperatury, dlatego to istotna informacja dla osób, które na przykład pragną wymienić olej zimą lub latem, kiedy temperatury zewnętrzne mają wpływ na to, w jaki sposób zachowują się płyny eksploatacyjne.

Co oznacza pierwsza z liczb na oleju silnikowym?

Dlatego też oleje silnikowe posiadają specjalne określenia. W jaki sposób należy je odczytywać? Pierwsza liczba, czyli ta, która znajduje się przed literą „W”, oznacza maksymalną lepkość oleju w temperaturze ujemnej. Informacja przydatna dla kierowców w zimie, jak również w rejonach, gdzie niskie temperatury utrzymują się przez dłuższy czas.

Co oznacza druga z liczb na oleju silnikowym?

Druga liczba, czyli ta, która znajduje się po literze „W” oznacza klasę lepkości w wysokich temperaturach. Innymi słowy jest to maksymalna lepkość oleju w wysokiej temperaturze. Należy pamiętać, że lepkość oznacza opór przepływu. To znaczy, iż wyższa lepkość tym wolniejszy przepływ. Innymi słowy, im gęstszy olej – bardziej lepki, tym wolniejszy jego przepływ. Analogicznie, im rzadszy – mniej lepki, tym większy przepływ oleju silnikowego. Oznacza to, że, co prawda, wyższa lepkość to lepsza ochrona silnika, ale również wolniejszy przepływ oleju w momencie rozruchu silnika, przez to olej dłużej dopływa do elementów mechanicznych. Dlatego w wielu przypadkach mówi się o tym, iż kilka minut od ruszenia samochodem nie należy jechać na wysokich obrotach, ponieważ istnieje ryzyko, że olej nie dopłynął jeszcze do wszystkich elementów, które powinien chronić.

Jaki olej dobrać do danego silnika?

Wybór oleju silnikowego powinien być podyktowany rodzajem silnika, ale również jego wiekiem. Oznacza to, że starsze silniki wymagają lepszej ochrony, dlatego warto rozważyć kupno oleju o większej lepkości. Natomiast w przypadku nowych silników należy unikać przede wszystkim olejów mineralnych, lepiej postawić na pół syntetyczne lub syntetyczne. Istotny jest także sam przebieg auta. Im wyższy przebieg tym większe ryzyko uszkodzenia silnika, dlatego tym lepszej ochrony wymaga.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.