Jaki olej do silnika diesla?

Z pewnością każdy kierowca zdaje sobie sprawę, że każdy samochód, aby działać w sposób bezproblemowy, wymaga stosowania płynów eksploatacyjnych. Każdy z nich pełni funkcję na tyle kluczową, iż jego brak może w krótkim czasie doprowadzić do uszkodzenia jednostki napędowej. Dlatego tak ważna jest kontrola poziomu oleju, jak również jego stanu. Podobnie sytuacja wygląda z płynem chłodniczym. O ile płyn do chłodnic jest płynem dość uniwersalnym, o tyle wybór odpowiedniego rodzaju oleju do silnika jest bardzo istotny. Wszystko dlatego, że oleje posiadają konkretne klasy lepkości, czyli gęstości w poszczególnych temperaturach, tak samo w niskich, jak również wysokich. Jaki jest najlepszy olej do diesla? Czym kierować się przy jego zakupie?

Rodzaje olejów do Diesla – jakie są?

Wybór odpowiedniego rodzaju oleju do silnika to decyzja, która w realny sposób przekłada się na późniejsze funkcjonowanie jednostki napędowej, a przede wszystkim jej żywotność. Dlaczego? Otóż silnik składa się z szeregu elementów, które w trakcie pracy jednostki napędowej, wytwarzają wysokie temperatury. Dodatkowo dochodzi tam do tarcia pomiędzy, chociażby, tłokami. W efekcie elementy te są narażone na uszkodzenie. Z tej przyczyny tak ważne jest stosowanie oleju silnikowego. Jego podstawową funkcją jest ochrona elementów mechanicznych.

Olej silnikowy, gdy ten zostanie uruchomiony, jest zasysany przez pompę olejową, by następnie pokryć mechaniczne elementy silnika. To pozwala na redukcję temperatury w trakcie jazdy i zapewnia płynne funkcjonowanie tłokom, czy panewkom. Dlatego, przy wyborze oleju silnikowego tak ważna jest jego klasa. Dlaczego? Gęste oleje charakteryzują się wyższą lepkością, co oznacza, że tworzą skuteczniejszą warstwę ochronną, jednak ich przepływność jest niższa. Oznacza to, że olej „potrzebuje więcej czasu” po uruchomieniu silnika, by dotrzeć do wszystkich elementów, którym powinien zapewnić ochronę. Z kolei oleje o niskiej lepkości mają lepszą przepływność, jednak oznacza to cieńszą warstwę filmu olejowego. Dlatego wielu kierowców zastanawia się jaki olej silnikowy do diesla sprawdzi się najlepiej?

Oleje do silników diesla

Przede wszystkim można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje olejów, które różnią się pod względem użytej do ich produkcji bazy:

  • oleje mineralne o dużej lepkości

  • oleje syntetyczne o stosunkowo niskiej lepkości

  • oleje półsyntetyczne, czyli połączenie olejów mineralnych i syntetycznych, czyli takie coś pomiędzy wysoką a niską lepkością

Istnieje też drugi, bardziej konkretny podział olejów silnikowych, który określa ich przepływność w oraz wysokich temperaturach. Mowa tutaj o temperaturach, w których olej dalej zachowuje swoje właściwości. Oznaczenia na olejach silnikowych składają się z dwóch liczb, które oddziela litera W. Liczba przed literą W to klasa lepkości w niskich temperaturach, natomiast liczba po literze W to klasa lepkości w temperaturach wysokich.

Dlatego można mówić o olejach wielosezonowych, które swoje, optymalne właściwości zachowują przez cały rok, oczywiście zależnie od regionu, jak również olejach letnich, szczególnie w miejscach, gdzie temperatury o tej porze roku są wysokie, jak również o olejach zimowych, które doskonale radzą sobie w bardzo niskich temperaturach.

Normy olejów do silników Diesla

Obok samego oznaczenia, które składa się właśnie z dwojga liczb przedzielonych literą W, a które zostało stworzone przez SAE w celu określenia jakości lepkości oleju, na opakowaniach znajduje się również oznaczenie API, które wprowadziło ogólnie klasyfikację jakości olejów silnikowych. I również oznaczenie API może stanowić ważną oraz przydatną informację przy wyborze oleju silnikowego, szczególnie w przypadku diesla. Jaki olej silnikowy do diesla sprawdzi się zatem najlepiej?

Oleje dedykowane silnikom diesla posiadają w klasyfikacji API literę „C”. Jest to pierwsza, ważna informacja, ponieważ pozwala określić, czy dany olej nadaje się do benzyniaka, czy diesla. Dodatkowo, po literze „C” lub „S”, gdzie literą „S” oznacza się oleje dedykowane silnikom benzynowym, znajduje się druga litera, która określa normę oleju silnikowego. Im dalsza litera alfabetu, tym wyższą normę spełnia dany olej.

Z uwagi na konstrukcję silników diesla, stosuje się jeszcze dodatkowe normy, które określa się za pomocą cyfr. W końcu silniki diesla to silniki wysokoprężne i sposób ich działania jest inny, niż ma to miejsce w przypadku benzyniaków.

Jakie olej nadaje się do silnika Diesla?

Sugerując się wyłącznie samymi oznaczeniami na olejach silnikowych, można odpowiedzieć prosto: każdy olej, który posiada oznaczenie „S” na początku klasyfikacji, jest olejem, który sprawdzi się w przypadku silników diesla.

Jednak sprawa nie jest tak prosta. W końcu, na przestrzeni ostatnich lat sposób produkcji i działania silników diesla uległ pewnym zmianom, chociażby przez wprowadzeni filtra cząsteczek stałych, czy modernizację całej jednostki napędowej. Zatem trochę innego oleju potrzebować będzie starszy typ silnika wysokoprężnego, innego rodzaju potrzebuje nowa jednostka napędowa. Dlatego każdy olej silnikowy, który przeznaczony jest do silników diesla z filtrem cząsteczek stałych posiada dodatkowe oznaczenie LowSAPS.

Jaki olej do silnika Diesla z dużym przebiegiem?

No właśnie, o ile wybór oleju do nowszych modeli z filtrem cząsteczek wydaje się prostszy dlatego właśnie, iż powstała specjalnie dedykowana linia olejów do tego rodzaju diesli, o tyle w przypadku starszych modeli wybór może być trudniejszy. W szczególności tych ze sporym przebiegiem. Wszystko dlatego, że silnik może być bardziej narażony na uszkodzenie. Na jakie oleje najlepiej jest postawić w takim przypadku? Jeśli ktoś planuje zakup auta, najlepiej jest zorientować się jakiego rodzaju stosował poprzedni właściciel i ten sam typ stosować w dalszym ciągu. Tak naprawdę zmiana oleju po przejechaniu określonej liczbie kilometrów może wyjść silnikowi na gorsze. Dlatego najlepiej jest nieustannie stosować się do zaleceń producenta.

Jakich olejów NIGDY nie stosować do diesla?

W zasadzie nie należy stosować olejów, które są przeznaczone do silników benzynowych. Wszystko dlatego, że oleje do diesla mają inny skład, to znaczy wyposażone są w innego rodzaju dodatki, niż oleje do silników benzynowych. Tak samo w przypadku silników z filtrem cząsteczek należy zastosować olej o odpowiednim oznaczeniu.