Jaki olej do silnika benzynowego?

32

Ogólna zasada działania silników diesel i benzynowych jest do siebie zbliżona. Niezbędny jest surowiec, czyli paliwo – olej napędowy w dieslach oraz benzyna bezołowiowa w silnikach benzynowych oraz dopływ powietrza do komory spalania, by silnik mógł pracować. W przypadku silników benzynowych, do rozruchu silnika, czyli inicjacji procesu spalania paliwa wykorzystuje się świecę. Inaczej nazywana jest aparatem rozruchowym.

W przypadku silników typu diesel następuje samoczynny zapłon. Dlatego też silniki diesla są z reguły bardziej złożone. Jest tam więcej elementów. Wynika to z faktu, iż to właśnie sprężone powietrze, czyli powietrze wtłoczone pod bardzo dużym ciśnieniem, w kontakcie z olejem napędowym, inicjuje zapłon.

Wybór oleju do silnika benzynowego – dlaczego jak tak ważny?

Istnieje jeszcze kilka kwestii technicznych, które sprowadzają się do różnicy pomiędzy silnikami typu diesel a benzynowymi. Po pierwsze, silniki wysokoprężne, czyli właśnie diesel wykazują wyższą sprawność. Dlaczego? Przede wszystkim widoczna jest różnica w temperaturach poszczególnych typów silników. Silniki diesla przegrzewają się wolniej, niż te benzynowe. Idzie to także w parze z mniejszą, ogólną temperaturą silnika w trakcie jazdy. Jakie ma to znaczenie, jeśli chodzi o wybór konkretnego oleju silnikowego.

Olej silnikowy– podstawowe informacje

Jednym z zadań oleju silnikowego jest utrzymanie odpowiedniej temperatury silnika. Oznacza to, że część energii cieplnej, która powstaje w trakcie pracy jednostki napędowej jest absorbowana przez olej napędowy. Drugą kwestią jest działanie siły tarcia – poszczególne elementy ocierają się o siebie w trakcie pracy, dlatego olej tworzy powłokę ochronną, która to tarcie redukuje lub całkowicie niweluje. Z uwagi, iż silniki benzynowe z reguły osiągają wyższą temperaturę, niż silniki diesla, zastosowanie odpowiedniego oleju silnikowego przekłada się na żywotność układu napędowego, jak też sam komfort z jazdy. Jaki olej do silnika benzynowego wybrać?

Jakie są rodzaje olejów silnikowych?

Rodzaj oleju silnikowego zależy od tego, jakiego typu substancje zostały użyte do jego produkcji. Jednocześnie, wybór poszczególnych komponentów przekłada się na właściwości oleju, w tym jego lepkość. Obecnie, na rynku dostępne są trzy rodzaje olejów silnikowych

  • oleje mineralne – produkty, które powstają poprzez rafinowanie ropy naftowej, charakteryzuje je wysoka lepkość, czyli gęstość

  • oleje syntetyczne – powstają na bazie komponentów chemicznych, wykazują mniejszą lepkość, niż oleje mineralne

  • oleje półsyntetyczne – to połączenie mieszanki mineralnej i syntetycznej

Dlaczego lepkość oleju silnikowego ma znaczenie?

W teorii lepkość oznacza lepszą ochronę silnika. Im olej jest bardziej gęsty, tym lepszą warstwę ochronną może wytworzyć. Jednak, wraz z lepkością należy wspomnieć także o przepływności oleju silnikowego. Ta różni się dla cieczy w zależności od temperatury. Dlatego gęsty olej może po prostu zapchać silnik, natomiast zbyt rzadki olej prowadzić do szybkiego zużycia jednostki napędowej. Jaki olej do benzyny wybrać, by mieć pewność, że samochód posiada odpowiednią ochronę?

Normy olejów do silników benzynowych

W kontekście normy mówi się przede wszystkim o lepkości oleju silnikowego, czyli o jego przepływności w określonych temperaturach, tak samo niskich, jak również wysokich. Dlatego każdy olej silnikowy ma specjalne określenie. Dla przykładu może to być 10W40. W tym przypadku liczba przed literą W to klasa przepływności w niskich temperaturach, natomiast liczba po literze W to klasa przepływności w temperaturach wysokich. Innymi słowy to oznaczenie, które określa, w jakiej, najniższej temperaturze i najwyższej temperaturze olej zachowuje przepływność.

W wielu przypadkach wybór oleju silnikowego powinien być oparty na zaleceniach producenta. Wszystko dlatego, że wskazuje on, jaki olej do silnika benzynowego w danym pojeździe sprawdzi się najlepiej. Obok lepkości olejów, istnieje także amerykańska norma API, której odpowiednikiem jest ACEA, która określa przeznaczenie danego oleju silnikowego, w tym rodzaju silnika, do którego olej może być zastosowany.

Oleje w klasyfikacji API

Oleje do silnika benzynowego w klasyfikacji API określone zostały literą S. Sklasyfikować można trzy, podstawowe typy olejów do silnika benzynowego:

  • SG – to olej wzbogacony w mieszankę, która redukuje ryzyko wystąpienia zanieczyszczeń w silniku

  • SJ – olej, który wpływa na niższe spalanie paliwa

  • SL – jedno z powszechniejszych rozwiązań, zapewnia bardzo dobrą ochronę dla elementów mechanicznych silnika

Dlatego najczęście na rynku spotyka się właśnie oleje do silników benzynowych typu SL.

Jakie olej nadaje się do silnika benzynowego?

Olejów silnikowych na rynku jest bardzo wiele. Co w zasadzie może ułatwić wybór odpowiedniego rodzaju oleju osobom niezdecydowanym lub niepewnym tego, jaki właściwie olej sprawdzi się najlepiej do silnika benzynowego. Wszystko dlatego, że dostępna jest cała gama olejów uniwersalnych. Oznacza to, że spokojnie mogą być stosowane tak samo do pojazdów typu diesel, jak też benzynowych. Są to na przykład oleje 5W30 lub 5W40.

Jaki olej do silnika benzynowego z dużym przebiegiem?

Uważa się, że do starszych modeli silnika warto stosować oleje mineralne, które wykazują lepszą lepkość, niż oleje syntetyczne. W końcu starsze modele samochodów o sporym przebiegu narażone są na tym większe zużycie poszczególnych elementów. Dużo natomiast zależy od tego, jaki typ oleju był dotychczas stosowany. Jeśli był to olej syntetyczny, warto w dalszym ciągu z niego korzystać. Warto także mieć na uwadze, iż o sporym przebiegu mówi się w kontekście aut, które pokonały już ponad 200 tysięcy kilometrów.

Jakich olejów NIGDY nie stosować do silnika benzynowego?

Nie istnieją jakieś szczególne zasady, jeśli chodzi o sam rodzaj oleju. Należy pamiętać, iż jeśli znane są zalecenia ze strony producenta, co do klasy lepkości oleju silnikowego, warto jest ich przestrzegać. Dodatkowo, w przypadku nowych silników należy unikać olejów mineralnych, które mają sporą lepkość, dlatego najlepiej stosować oleje syntetyczne.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.