Alkomaty to urządzenia, które służą nie tylko policji. Coraz częściej kupują je rozsądni kierowcy, którzy dbają o bezpieczeństwo swoje, pasażerów, a także innych uczestników ruchu drogowego. Alkomaty do użytku własnego nie są tak profesjonalne jak te, z których korzystają służby, jednak jakością i funkcjonalnością wcale im nie ustępują. Na co więc zwrócić uwagę podczas zakupu alkomatu?
Jakie są rodzaje alkomatów?
To pierwsza sprawa, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, chcąc wyposażyć się w taki sprzęt. Chociaż wszystkie alkomaty mają wspólny cel, czyli pomiar stężenia alkoholu w organizmie, różne mogą być metody, które są stosowane, by ustalić ile mamy promili w wydychanym powietrzu. Te metody zależne są w znacznej mierze od rodzajów alkomatów, a raczej od tego, jakie wbudowano w nich sensory.
Wyróżnić można alkomaty z sensorem półprzewodnikowym, które jednak nie mają wysokiej skuteczności. Należą do najtańszych urządzeń i mogą zawodzić. Bardzo często dochodzi do zafałszowywania wyników. Lepsze są alkomaty z sensorem elektrochemicznym. Są oczywiście droższe, ale skuteczniejsze. Z takich urządzeń najczęściej korzysta policja i inne służby. Na wynik pomiaru nie mają wpływu inne czynniki, np. zażywane lekarstwa. Warto wspomnieć także o alkomatach z sensorem spektrofotometrycznym. Należą one do najdroższych urządzeń, jednak przedstawiają bardzo dokładne wyniki, dzięki czemu pomiary mogą być używane nawet w sądzie jako dowód w sprawie.
Ile kosztują alkomaty?
Wszystko zależy od tego na jaki rodzaj urządzenia się zdecydujemy. Ceny alkomatów wahają się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy, co doskonale widać na jednej ze stron z urządzeniami do pomiaru alkoholu w organizmie – lucann.pl/alkomaty-wszystkie.html. Oczywiście im droższy alkomat, tym bardziej precyzyjny pomiar. Nie trzeba jednak wydawać kilku tysięcy na urządzenie, którego będziemy używać sporadycznie. Wystarczy zwrócić uwagę na konkretne parametry sprzętu, aby wybrać taki model, który będzie odpowiedni do używania od czasu do czasu.
Wybór alkomatu – na co zwrócić uwagę?
Poza rodzajem czujnika (sensora) warto zwrócić także uwagę na jego wielkość. Im większy, tym dokładniejszy pomiar. Istotna jest także wiedza na temat zakresu błędu. Powinien on być opisany w instrukcji urządzenia. Nie bez znaczenia jest także tryb pracy alkomatu. Może być aktywny, który polega na większym zaangażowaniu badanego (nabranie powietrza, mocne dmuchnięcie w ustnik) lub pasywny, w którym wystarczy jedynie zbliżyć ustnik do urządzenia.
Kupując alkomat warto zwrócić uwagę także na ilość pomiarów w danym modelu. To naturalne, że takie urządzenia się zużywają, jednak trzeba dowiedzieć się, ile razy będzie można sprawdzić poziom alkoholu w wydychanym powietrzu. Używanie urządzenia po wyczerpaniu zakładanej liczby pomiarów może skończyć się podaniem nieprecyzyjnych wyników. W przypadku alkomatów warto pamiętać o kalibracji, którą zazwyczaj przeprowadzają pracownicy sklepu, w którym urządzenie zostało kupione.