Jaką opaskę sportową wybrać? Bądź fit!

Jaką opaskę sportową wybrać? Bądź fit!

0 319

Opaski fitness lub – jak zwykle bywają nazywane – smartbandy, zyskały ostatnimi czasy sporą popularność. To nie tylko efektowny gadżet sportowy, ale także bardzo przydatne urządzenie, które na długo wspomoże nas w wysiłkach zmierzających do osiągnięcia i utrzymania wysokiej formy. Można powiedzieć, że za cenę od kilkudziesięciu do kilkuset złotych możemy nabyć elektronicznego trenera osobistego.

Monitorowanie aktywności fizycznej i czynionych postępów to niezmiernie ważna rzecz. Dobrze doprana opaska sportowa pozwoli nam na miarodajne ocenienie tego, czy nasze wysiłki idą w dobrym kierunku i przynoszą pożądane skutki. Dzięki niej nie tylko będziemy w stanie lepiej rozplanować treningi, ale też ułożyć je mądrzej, wydajniej i w dostosowaniu do własnych możliwości fizycznych. Różnice jakościowe pomiędzy najdroższymi, a tańszymi modelami smartbandów nie są wielkie i najlepiej, jeśli po prostu dostosuje się opaskę do tego, czego rzeczywiście potrzebujemy. Nasza „ściągawka” być może pozwoli wybrać tą najlepszą, odpowiednią na każdą kieszeń.

Jakie możliwości ma opaska sportowa?

Wszystkie modele opasek sportowych, nawet te najbardziej podstawowe, dają nam możliwość liczenia kroków, przemierzonego dystansu (często także okrążeń lub pięter) oraz spalonych przy tym kalorii. Coraz częściej nawet te najtańsze z nich mają wbudowany pulsometr oraz pulsykometr (mierzący poziom natlenienia krwi), a także aplikację pozwalającą na monitorowanie snu. Nie bez znaczenia jest też to, że nowoczesne smartbandy mają możliwość ustawienia kilku różnych trybów treningu opartych na zbieranych parametrach fizycznych – przede wszystkim dynamiki aktywności i jej dostosowania do optymalnego poziomu pulsu. Dodatkowo, zyskamy kilka sztuczek technicznych, między innymi możliwość ustawienia wyświetlania powiadomień ze smartfona, manipulowania muzyką, pokazywania prognozy pogody, czy śledzenia własnej lokalizacji.

Czym kierować się przy wyborze opaski sportowej?

Wybór dobrej opaski sportowej  to kwestia indywidualna i zależna od tego, jaki sport uprawiamy; większość opasek ma teraz podobne funkcje i parametry, więc praktycznie tylko detale zaważą na wyborze (np. czy nadaje się do pomiarów podczas pływania). Dobrze jednak zastanowić się nad kilkoma parametrami, które wpłyną na użytkowanie opaski. Są to:

  • czas pracy – standardem w tym przypadku jest 10-14 dni pracy na jednym ładowaniu, ale niektóre modele potrafią wytrzymać nawet 20 dni; naszym zdaniem jest to jednak kwestia mało problematyczna i raczej nie powinna stanowić podstawowego parametru wyboru
  • wykonanie – opaska powinna być wytrzymała, ale też lekka – im lżejsza, tym lepsza
  • kompatybilność – przed zakupem koniecznie upewnijmy się, czy opaska współpracuje z systemem operacyjnym naszego smartfona (te współpracujące z iOS będą droższe)
  • rodzaj łączności – zazwyczaj opaski sportowe łączą się ze smartfonem za pomocą Bluetooth, choć możliwe są także połączenia zbliżeniowe NFC
  • wodoszczelność – niektóre modele odporne są nawet do 5 atmosfer

Warto również zwrócić uwagę na jakość wyświetlacza. Co prawda kolorowe wyświetlacze OLED lub AMOLED są już dzisiaj standardem i dostępne są nawet w tych najtańszych modelach, ale jeszcze bardziej wartościowe będą inne parametry ekranów. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na jego jasność i czytelność, zależącą głównie od zastosowania kontrastów. Pozwoli nam to odczytywać ekran nawet podczas jasnego, słonecznego dnia. Jest to cecha drugorzędna i nie przesądzająca całkowicie o jakości opaski sportowej, ale na pewno umili i ułatwi nam jej użytkowanie.

Najlepsze smartbandy – 5 polecanych modeli

Jak już pisaliśmy, większość opasek sportowych dostępnych na naszym rynku bazuje na bardzo podobnych funkcjach i na zbliżonym zakresie działania. Niekoniecznie więc przy jej wyborze musimy kierować się ceną w myśl zasady „im droższa, tym lepsza”. Na początek polecamy przede wszystkim zapoznanie się z trybem działania takiego urządzenia i nieprzepłacanie za nią.  Wystarczająco dobre mogą być:

  • CA Active Pulse CA-2104 –  ok. 100-120 złotych;
  • Xiaomi Mi Band 4 –  od 90 do 120 złotych;
  • Garett Fit 7 –  od 120 do 150 złotych;
  • Samsung Galaxy Fit e –  od 130 do 160 złotych; 
  • Huawei Band 3 Pro – od 200 do 250 złotych.

Przedstawione modele są też jednymi z najczęściej kupowanych i chwalonych na forach. Przed zakupem polecamy także przeczytać fora internetowe i opinie użytkowników. Dzięki temu jeszcze lepiej zorientujemy się, czy konkretny smartband będzie nam pasował.

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany