Jak wybrać najlepszą lodówkę?

Lodówka to sprzęt AGD, którego nie może zabraknąć w kuchni. Jednak jej zakup spędza sen z powiek nie jednej osobie. Producenci mają szeroki asortyment, a także modele z dodatkowymi funkcjami, przez co jeszcze trudniej zdecydować się na konkretny model. Nasuwa się wiele pytań.

Jaki kolor wybrać? Czy warto zainwestować w system No Frost? A może wziąć model z kostkarką do lodu?  Jedno- czy dwudrzwiowa? Która lepsza? Jak wybrać najlepsza lodówkę? Dziś podpowiadamy, mając nadzieję, że ułatwimy Ci decyzję.

Chłodziarka czy chłodziarko-zamrażalka?

Jednym z podstawowych dylematów, przed jakim staniesz podczas wyboru lodówki, jest  wybór pomiędzy chłodziarką a chłodziarko-zamrażalką. Chłodziarka to urządzenie, które służy do przechowywania żywności w temperaturze w zakresie od 0 do +8 stopni Celsjusza. Natomiast chłodziarko-zamrażalka łączy w sobie lodówkę oraz zamrażalnik. Taki model podzielony jest na dwie komory z drzwiczkami. 

W jednej z nich przechowuje się świeżą żywność i temperatura utrzymuje się w zakresie od 0 do +8 stopni Celsjusza. Natomiast w drugiej komorze temperatura jest ujemna, wynosi nawet do -26 stopni Celsjusza i służy do przechowywania mrożonek. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, ponieważ w jednym sprzęcie mamy dwie funkcje. Oczywiście masz możliwość zakupu osobno zamrażalki oraz chłodziarki. Jednak taka opcja sprawdza się zazwyczaj w punktach gastronomicznych, kiedy trzeba pomieścić o wiele większą ilość jedzenia . 

Natomiast w domu spokojnie wystarczy chłodziarko-zamrażalka. Przy wyborze musisz zastanowić się, czy przechowywać będziesz tylko i wyłącznie świeżą żywność, czy również mrożonki. Jeżeli masz w planach mrozić jedzenie, wybierz chłodziarko-zamrażalkę.

Jaki rodzaj lodówki wybrać?

Przy wyborze odpowiedniej lodówki, ustal jakiej wielkości ma ona być. Zależy to przede wszystkim od ilości domowników. Wyróżnia się następujące rodzaje: 

1.Lodówki jednodrzwiowe

Ten model doskonale sprawdza się zwłaszcza u singli, którzy nie potrzebują dużego sprzętu do przechowywania żywności. Warto wybrać ją również do małych mieszkań np. kawalerki lub do akademika, bowiem nie zajmuje dużo miejsca. Większość lodówek w takich małych rozmiarach, ma również zamrażalnik. Znajduje się on w tej samej komorze, co półki chłodzące. Pamiętaj, że taki model nie pomieści dużo jedzenia. Dlatego nie sprawdzi się, gdy w domu jest więcej domowników.

2.Lodówki dwudrzwiowe

Lodówki dwudrzwiowe to model, który cieszy się największa popularnością i jest najchętniej wybierany. Ich cechą charakterystyczną jest posiadanie dwóch komór. Jedna z nich to chłodziarka, a druga zamrażalnik. Zazwyczaj strefa chłodząca znajduje się u góry, a do zamrażania na dole. Lodówki dwudrzwiowe są wyższe niż jednodrzwiowe i mają większą pojemność. Stanowią doskonałe rozwiązanie dla rodzin i sprawdzą się w większych mieszkaniach. Model ten dostępny jest w kilku wysokościach, dzięki czemu można dopasować lodówkę do indywidualnych potrzeb. 

3.Lodówka Side by side

Side by Side to model, który z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników. Charakteryzuje się tym, że posiada dwoje drzwi, które są położone obok siebie i otwierane są na zewnątrz. Z jednej strony znajduje się chłodziarka, a z drugiej zamrażalka. Lodówki te mają bardzo dużą pojemność i sprawdza się najlepiej w dużych i przestronnych kuchniach. Ponadto większość modeli posiada dodatkowe funkcje np. kostkarka, podajnik wody.

Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy? 

Kolejnym istotnym czynnikiem jest wybór lodów wolnostojącej lub do zabudowy. Ostateczna decyzja zależy od indywidualnych upodobań, ale również i metrażu kuchni. Jeżeli wprowadzasz się do nowego mieszkania i dopiero aranżujesz pomieszczenie, świetnie sprawdzi się urządzenie do zabudowy. 

Stworzy z meblami i zabudową pozostałych elementów AGD spójną całość. Miej również na uwadze, że lodówkę do zabudowy trudniej później wyjąć w razie awarii czy wymiany na inną. Pamiętaj również, że zabudowa determinuje wielkość lodówki. Jeżeli w planie miałeś zakup lodówki o większych gabarytach, wybierz wolnostojącą. 

Wolnostojąca będzie lepszym wyborem, jeżeli nie planujesz sprzętu AGD do zabudowy. Ponadto nie ograniczają Cię wymiary mebli. Możesz wybrać szerokość oraz wysokość, jaka Ci pasuje. Jej atutem jest również cena, która jest niższa.

Jak wybrać dobrą lodówkę?

Wybór lodówki nie jest prostym zadaniem. Możesz przeszukiwać internet i czytać rankingi, jednak zanim ostatecznie podejmiesz decyzje, zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii:

  • klasa energetyczna – lodówka musi być cały czas podłączona do prądu. W związku z tym warto wybrać urządzenie o klasie energetycznej, która pobiera najmniej prądu. Należy do niej klasa A, która dodatkowo dzieli się jeszcze na A+, A++ i A+++. Im więcej plusów, tym urządzenie pobiera mniej prądu,
  • kierunek otwierania drzwi lodówki – przed samym zakupem urządzenia, zastanów się, jaki ma być kierunek otwierania drzwi. Służy to nie tylko wygodzie, ale przede wszystkim swobodnemu dostępu. Obecnie większość lodówek ma możliwość zmiany kierunku,
  • pojemność – to jeden z najważniejszych parametrów, jakie musisz wziąć pod uwagę. Kieruj się ilością domowników, rodzajem przechowywanych produktów. Zastanów się czy lepiej bezie kupić o większej pojemności, aby mieć pewność, że wszystko się zmieści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *