Jak dobrać odpowiednią ładowarkę do laptopa?

Sytuacje, kiedy trzeba dokupić nowy zasilacz, zdarzają się często, ponieważ jest on podatny na uszkodzenia. Niestety wybór właściwej ładowarki wcale nie jest taki prosty, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać.

Nie wystarczy wpisać w wyszukiwarkę model sprzętu – ponieważ nawet w takiej sytuacji dedykowanych zasilaczy może być kilka, przy czym mogą różnić się nie tylko napięciem, ale i wtykiem. Dlatego właśnie zwrócenie uwagi na dokładne parametry i wybranie sprzętu według nich jest kluczowe. Jak wybrać odpowiedni zasilacz? Na co zwrócić uwagę?

Kiedy konieczna jest wymiana ładowarki?

Zasilacz wymaga wymiany znacznie częściej niż sam komputer – dlatego często trzeba dokupić go samodzielnie. Zasadniczo należy go wymienić, gdy przestaje spełniać swoje zadanie – ładować laptop. Jednak zakup nowej ładowarki jest konieczny również wtedy, gdy stara się zgubi lub gdy kabel się poprzeciera (istnieje wówczas ryzyko przerwania przewodu).

Jak dobrać ładowarkę za pomocą modelu laptopa?

Odpowiednią ładowarkę można wybrać, bazując na parametrach laptopa, które wystarczy odczytać z tabliczki znamionowej lub na spodzie. W praktyce wystarczy znać producenta i konkretny model. Dane te można następnie wpisać w wyszukiwarkę lub zapytać o odpowiedni zasilacz w sklepie. Należy jednak pamiętać, że wtyki różnych ładowarek często różnią się średnicą, dlatego konieczne jest również zmierzenie wymiarów wejścia. W tym celu najwygodniej jest posłużyć się suwmiarką, mierząc zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną średnicę – zyskamy dzięki temu pewność, że zasilacz będzie pasować.

Jak wybrać odpowiedni kabel kierując się parametrami sprzętu?

Innym sposobem na wybranie właściwej ładowarki (lub upewnienie się co do wyboru) jest odczytanie i porównanie parametrów prądowych – w tym przypadku także powinno się upewnić co do średnicy wtyku. Rozwiązanie to sprawdzi się wtedy, gdy posiadamy starą ładowarkę – wystarczy odczytać dane podane parametry na wyjściu (output) z naklejki umieszczonej na zasilaczu. Interesujące nas informacje można sprawdzić też na tabliczce znamionowej laptopa – wtedy będą to jednak parametry wejścia (input). Dzięki nim można dowiedzieć się, jakie jest wymagane:

  • natężenie prądu – podawane w Amperach (A);
  • napięcie prądu – wyrażone w Woltach (V).

Bazując na tych danych i odczytując wartości wejścia oraz wyjścia – można znaleźć dowolny zasilacz, który będzie pasował do konkretnego modelu laptopa.

Jak można wydłużyć życie zasilacza?

Aby uniknąć potrzeby częstej wymiany zasilacza, warto odpowiednio się z nim obchodzić. Przede wszystkim warto unikać plątania kabli. Powinno się również zwrócić uwagę na ładowarkę przy samej wtyczce – to właśnie w tym miejscu najczęściej dochodzi do przerwania ciągłości – nie może być wygięta. Nie powinno się dopuścić też do nadmiernego naciągania kabla. Warto również pamiętać o prawidłowym odłączaniu zasilania – niepoprawne jest ciągnięcie za kabel, zamiast tego lepiej delikatnie wysunąć wtyczkę z kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *