Wiadomo, że auto to środek transportu. Jednak, czy tylko? W końcu, gdyby chodziło wyłącznie o to, aby dostać się z puntu A do punktu B, wielu kierowców nie przykładałoby, aż tak wiele uwagi do wyglądu auta, czy dodatkowych gadżetów. Wiadomo jednak, że samochód to pewien wyznacznik statutu społecznego, a przynajmniej pewnej stopy życia. Nie bez powodu wiele, droższych aut, to modele bogato wyposażone, których detaling powstał w oparciu o najwyższe standardy. Nie ukrywajmy, „dobre i ładne cacko” z mocnym silnikiem to marzenie niemal każdego mężczyzny. Co prawda, nie każdy jednak decyduje się na zakup mocnego silnika. Dlaczego?
W wielu sytuacjach jest to niepraktyczne, ponieważ pociąga za sobą wyższe koszty eksploatacyjne, które wynikają chociażby ze zużycia paliwa. Szczególnie, jeśli samochodem podróżuje się głównie po mieście, wielu kierowców stawia jednak na praktykę i wygodę, a tutaj sprawdzają się pojazdy mniejsze, zwrotniejsze, którymi łatwo parkować nawet na zatłoczonym parkingu, a których spalanie również jest niewielkie.
Tuning auta – co to właściwie jest?
W przypadku samochodów, które kupuje się prosto z salonu, można powiedzieć, że auto można poddać tuningowi bezpośrednio podczas zakupu. Co to oznacza? Po prostu producenci przewidują możliwość sprzedaży poszczególnych modeli aut w różnych klasach. A co za tym idzie, można wybrać na wersję bardziej podstawową, jak również rozbudowaną, w której występuje większa ilość gadżetów, często widoczna jest także większa moc silnika. Wiadomo, wszystko w ramach dodatkowej opłaty, która, jeśli spojrzeć na świeże roczniki, bywa dość wysoka. Jest to jednak zrozumiałe.
Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by również samodzielnie poddać auto tuningowi. Wcale nie musi być to nowy model. Co właściwie znaczy samo słowo tuning? Co oznacza tuningować auto? Można powiedzieć, iż to stworzenie bardziej spersonalizowanego, oryginalnego, czy wręcz niepowtarzalnego modelu auta przez szereg zabiegów. Należą do nich zabiegi tak samo estetyczne, jak również bardziej mechaniczne, które pozwalają na zwiększenie mocy silnika. Najczęściej głównym celem tuningu auta jest nadanie pojazdowi sportowego wyglądu. Wtedy zupełnie naturalna wydaje się także potrzeba zwiększenia mocy jednostki napędowej, co pozwala na uzyskanie lepszych osiągów przez samochód.
Chiptuning – co to jest?
Tuning pojazdu, którego celem jest zwiększenie mocy silnika można wykonać na kilka sposobów. Jednym z nich jestchiptuning. Nie mylić, z niestety, czasem popularnym cheaptuning, czyli tuningiem po taniości, bo niestety są to dwa, różne i dające zgoła inny rezultat procesy. Chiptuning skupia się na elementach elektronicznych, które odpowiadają za to, jakie, maksymalne osiągi może zaoferować nam samochód. Każdy samochód ma pewną rezerwę mocy. Oznacza to, że silnik działa przeważnie na standardowych parametrach. Nie oznacza to jednak, iż standardowe równa się maksymalne. Nawet, jeśli wciskać gaz do dechy, nie jest to wszystko, co fabryka daje. Producenci pozostawiają pewną rezerwę mocy. Taki ukryty potencjał, dodatkowa iskierka w wielu autach, z której można skorzystać. Jakie są efekty? Najczęściej bezpieczniejsza jazda, mniejsze spalanie, a także lepsze osiągi. Skoro tyle jest benefitów, dlaczego producenci nie pozwalają od razu na pełne wykorzystanie mocy silnika?
Wiadomo, w pewnym sensie wszędzie jest jakiś haczyk. Chiptuning skupia się na ECU. ECU jest to sterownik silnika, którego zadaniem za nadzór nad pracą silnika w każdym warunkach jazdy, w tym za wtrysk paliwa do komory spalania. Co prawda, chiptuning daje wiele możliwości, jednak producenci silników benzynowych, w których znajduje się ECU, skupili się przede wszystkim na żywotności silnika, często kosztem mocy, czy wyższego spalania.
Na czym polega chiptuning?
Ogólnie jest to modyfikacja sterownika silnika w taki sposób, aby uzyskać ogólne, lepsze osiągi w trakcie jazdy, także na niższych obrotach. O ile można znaleźć wiele ofert, które związane są z modyfikacją sterownika silnika, także do samodzielnego wykonania, tego rodzaju prace najlepiej zlecić specjalistom, którzy do każdego modelu auta podchodzą indywidualnie, a jednocześnie mogą na bieżąco przeprowadzić wstępne testy diagnostyczne, by ocenić efekty swojej pracy. Czy zwiększenie mocy silnika faktycznie jest korzystne dla auta? Oczywiście. Minimalny wzrost mocy to 5%, maksymalny to nawet 25%, sporo jednak zależy od rodzaju silnika. Lepsze efekty uzyskuje się w silnikach turbinowych, niż wolnossących.
Kiedy można podnieść moc silnika?
Przede wszystkim, należy przeprowadzić pod okiem specjalisty. Wszystko dlatego, iz niezbędna jest odpowiednia konsultacja. Pomimo tego, że w wielu silnikach można skorzystać z rezerw mocy, nie każdy silnik może to wytrzymać. Dlatego tak kluczowe jest określenie, czy występują jakieś usterki, a co gorsza – poważniejsze awarie, jak również ogólny stan zużycia silnika. Tuning wiąże się ze zwiększonym poziomem eksploatacji jednostki napędowej, dlatego w starszych modelach ze sporym przebiegiem rozwiązanie to nie zawsze jest zalecane.
Jakie są sposoby na zwiększenie mocy silnika?
Jak zwiększyć moc silnika? W zasadzie są tylko dwa sposoby:
-
tuning elektryczny, czyli wcześniej omówiony chiptuning
-
tuning mechaniczny, czyli ingerencja w poszczególne elementy układu, nie tylko jednostki napędowej, ale chociażby układu hamulcowego, czy zawieszenia, to, jaki zakres prac można wykonać, zależy od tego, czy samochód będzie stosowany na drogach publicznych
W wielu przypadkach kierowcy decydują się na tuning elektryczny dlatego właśnie, iż nie ingeruje bezpośrednio w elementy mechaniczne, a jedynie sprowadza się do zastosowania, czy wgrania nowego oprogramowania do sterownika, co również jest procesem odwracalnym.
Kiedy nie można podnieść mocy silnika?
W momencie, gdy silnik jest uszkodzony, posiada jakieś defekty lub usterki, zwiększenie jego mocy nie będzie możliwe z uwagi na niebezpieczeństwo związane z dalszym użytkowaniem pojazdu. Również w przypadku jednostek napędowych, w których stwierdza się wysokie zużycie lub ryzyko tego, iż w niedługim czasie silnik, w związku ze wzrostem mocy, może ulec uszkodzeniu, raczej nie będzie możliwości, by wykonać tuning.