Jak zamontować telewizor na ścianie – najlepsze rozwiązania

Każdy miłośnik kina marzy o domowym zaciszu i najwyższej jakości obrazowi na wyciągnięcie ręki. Aby jednak było to możliwe, należy zadbać o odpowiedni wystrój i funkcjonalność pomieszczenia – bez tego ani rusz. Podobnie, jak bez kinowego ekranu, za który spokojnie może posłużyć przymocowany do ściany telewizor.

Pojawia się jednak pewna trudność – jak to zrobić? Nie jest to tak proste, jak może się na pierwszy rzut oka wydawać, zadanie – na szczęście śpieszmy z radami, jak przymocować ekran, zapewniając sobie bezpieczeństwo i mile spędzony czas?

Mocowanie telewizora do ściany może przysporzyć wiele trudności, szczególnie początkującym. To jednak nic skomplikowanego i wystarczy wiedzieć, jak się do tego zabrać krok po kroku. Z pewnością kilka prostych sposobów zawartych w tym artykule pozwoli w niedługim czasie cieszyć się własnym, domowym kinem.

Jak montować ekran?

Na samym początku warto dowiedzieć się, na czym można przymocować telewizor – tak, aby było to bezpieczne i wygodne. Numerem jeden zostaje oczywiście klasyczny uchwyt RTV – dostępny jest w wielu sklepach i jego kupno nie powinno sprawić problemu. Co jednak ważniejsze należy wziąć pod uwagę kilka kwestii i dobrać parametry wieszaka.

Wybór odpowiedniego uchwytu – nie zapomnij zmierzyć wielkości

Wybierając uchwyt, nie wolno pomijać dwóch parametrów ekranu, takich, jak:

  • Wielkość – wybierając konkretny uchwyt RTV należy szczególnie wziąć pod uwagę dane znajdujące się na opakowaniu. W praktyce wystarczy zmierzyć lub sprawdzić, jakiej wielkości – w calach lub po zmierzeniu średnicy – ma nasz ekran i dobrać wieszak – zawsze można poprosić o pomoc sprzedawcę. Na pewno nie warto oszczędzać na siłę i wybierać mniejszy uchwyt – grozi to nie tylko zniszczeniem ekranu, ale i utrudnionym odchyleniem, czy niewygodną obsługą.
  • Ciężar – jeśli chcemy mieć pewność, że uchwyt RTV będzie kompatybilny z naszym sprzętem nie wolno zapomnieć o wadze ekrany. Generalnie im cięższy jest nasz telewizor, tym większa  powinna być powierzchnia przytwierdzenia do ściany – można szukać również wieszaków przystosowanych specjalnie do większego gabarytowo sprzętu. Dodatkowe śruby w ścianie nie zaszkodzą, a mogą zagwarantować bezpieczeństwo.

Warto również posłużyć się tak zwanym standardem VESA. Brzmi poważnie? Może i tak, ale z pewnością sprawdzenie go w specyfikacji ekranu pozwoli kupić pasujący uchwyt RTV. Standard VESA bowiem dokładnie określa, jaki powinien być rozstaw śrub mocujących odbiornik do ściany.

Typy ścian – czy mocowanie na pewno będzie bezpieczne? 

Zasadniczo przy odpowiednio dopasowanym uchwycie ekran można spokojnie mocować przy solidnych ścianach – mowa choćby o cegłach, czy betonie. Jeśli jedyną możliwością jest montaż odbiornika na ścianie gipsowej, warto zadbać o kołki rozporowe lub pomoc specjalisty.

Komfort użytkowania, czyli na jakiej wysokości umieścić ekran?

Gdy wybraliśmy już odpowiedni wieszak RTV, pora na kolejny dylemat – na jakiej wysokości go przymocować? Przecież nie chcemy stracić radości z seansu przez konieczność zadzierania głowy lub patrzenia stale w dół, prawda? Zazwyczaj ekran montuje się na wysokości 100 centymetrów od podłogi, biorąc jednak pod uwagę, choćby wysokość kanapy, czy osobiste preferencje liczba ta, może być różna. Dla pewności poleca się sprawdzenie, czy odbiornik będzie znajdował się tak, aby wzrok naturalnie i w linii prostej się na nim skupiał – można to samodzielnie obliczyć lub zwyczajnie poprosić kogoś o ocenę.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *