Wiosna to moment kiedy wyciągamy nasze rowery i planujemy nowe wyprawy rowerowe. Niezależnie od tego, czy używamy roweru tylko w weekendy, czy sport ten jest naszym hobby, komfort i bezpieczeństwo na drodze to podstawa każdego rowerzysty. Podczas jazdy rowerem często korzystamy z nawigacji GPS, aplikacji treningowej, a także czasem jesteśmy zmuszeni odebrać telefon. Aby nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych warto zainwestować w dobry uchwyt na telefon do roweru. Jego wybór, z uwagi na wiele dostępnych opcji o różnej funkcjonalności i cenie może sprawić trudności. Jaki uchwyt na telefon do roweru będzie najlepszy?
Jaki uchwyt na telefon do roweru wybrać?
Głównym zadaniem tego gadżetu jest możliwość patrzenia na telefon przy jednoczesnym kontrolowaniu bezpiecznej jazdy. Uchwyty na telefon do roweru powinien przede wszystkim mocno trzymać się i nie wyczepiać z mocowania podczas jazdy na nierównym terenie. Ewentualne wyczepienie się uchwytu z telefonem i jego upadek na ziemię może oznaczać poważne uszkodzenie urządzenia, a także może być bardzo niebezpieczne również dla nas, gdy odruchowo będziemy chcieli złapać telefon lub ostro hamować. Wybór konkretnego modelu zależy od naszych potrzeb i tego czy potrzebujemy ciągłego dostępu do telefonu podczas jazdy na rowerze, jak bardzo chcemy go zabezpieczyć przed wodą i kurzem.
Jaki uchwyt rowerowy na telefon będzie najlepszy? Na rynku obecnie jest kilka rodzajów dobrych uchwytów. Można wyróżnić trzy podstawowe typy uchwytów do telefonów: obejma najczęściej mocowaną do kompatybilnego etui, futerał i torba na ramę. Każdy typ ma swoje specjalne funkcje, które są przydatne w różnych sytuacjach.
Obejma na ramę i kompatybilne etui
To idealne rozwiązanie, dla kogoś kto używa tylko jednego telefonu. Takie uchwyty rowerowe do telefonu zazwyczaj występują w dwóch częściach: klocek który się przymocowuje do trzonu lub kierownicy roweru i kompatybilnym z telefonem etui. Gdy telefon zostanie umieszczony w obudowie, pozostaje tylko podłączyć go do przymocowanego do roweru klocka. Dzięki temu telefon jest zabezpieczony, stabilny i bezpieczny. Taki uchwyt zazwyczaj umożliwia ustawienie telefonu pod różnym kątem, a niektóre umożliwiają nawet obrót o 360 stopni, zapewniając wygodę i bezpieczeństwo podczas jazdy. Ten model ma jednak swoje minusy, w przypadku zmiany modelu telefonu, konieczna będzie również wymiana obudowy na kompatybilną.
Uniwersalne mocowanie lub futerał
Ten rodzaj uchwytu jest kompatybilny z większością telefonów. Pozwala to na swobodne korzystanie z preferowanego futerału ochronnego, niezależnie od tego, czy jest ono wodoodporne, odporne na zarysowania czy antywstrząsowe. Niebywałą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość używania dowolnych futerałów, o ile wymiary obudowy i telefonu są mniejsze niż najszerszy uchwyt. Jednak dzięki swojej uniwersalności, taki rodzaj mocowania telefonu jest nieco mniej bezpieczny, etui nie jest bezpośrednio podłączone do urządzenia, po prostu trzyma telefon w jednym miejscu. Na rynku są dostępne etui od plastikowych do metalowych mocowań, zazwyczaj sparowanych z silikonowymi lub gumowymi uchwytami i opaskami, które utrzymują telefon w różnych miejscach na rowerze.
Torby na ramę
Zaletą korzystania z toreb na ramę jest dodatkowa przestrzeń do przechowywania takich rzeczy jak klucze, portfel, woda, a jednocześnie łatwy dostęp do ekranu dotykowego telefonu przez przezroczystą przednią część torby. Najlepsza torba w tej formie zapewnia doskonałą widoczność ekranu, podczas gdy, zawartość pozostałych części torby pozostaje ukryta. Jest to bezpieczne rozwiązanie, jeśli wozimy ze sobą pieniądze. Dobre uchwyty rowerowe w formie torby mogą być mocowane bezpośrednio do kierownicy. Jeśli jednak potrzebujemy uchwytu głównie do używania przy GPS, to rozwiązanie może okazać się nie najlepsze. Torby na ramę są mocowane zazwyczaj nieco niżej, przez co spoglądanie na ekran może być troszkę niebezpieczne. Torby rowerowe są zazwyczaj cienkie i lekkie, dlatego nie dają naszemu sprzętowi zbyt wielkiej ochrony.