Gdy na zewnątrz robi się cieplej, coraz chętniej przesiadamy się na rower. Rezygnujemy z komunikacji miejskiej, samochodów, właśnie na rzecz jazdy rowerem.
Jednak aby nie martwić się o to, że nasz rower wpadnie w niepowołane ręce, powinniśmy go odpowiednio zabezpieczyć. W jaki sposób zrobić to najlepiej?
Sposoby na zabezpieczenie roweru
Sposobów na zabezpieczenie roweru jest sporo. Część z nich bardziej, a część mniej skutecznych. Jeśli już zabezpieczać rower, wiadomo, że lepiej postawić na rozwiązania, które będą droższe, jednak faktycznie będą w stanie uchronić nas przed kradzieżą. Zobaczcie w jaki sposób można zabezpieczyć rower przed kradzieżą. Przedstawiamy kilka rozwiązań, zaczynając od tych najprostszych.
- Linka – najprostszym i najbardziej znanym sposobem są oczywiści linki. Nie ma się co oszukiwać, że przecięcie takiej linki nie stanowi zbyt dużego problemu dla osoby, która chciałaby przywłaszczyć nasz rower. Dlatego jako podstawowe i główne zabezpieczenie, bardzo wątpliwe, że ten sposób się sprawdzi. Jednak taka linka może stanowić dodatkowe zabezpieczenie, którym np. przypniemy koła. Jest też coś takiego, jak linki tulejowe. Są one nieco mocniejsze, jednak ich także nie należy traktować jako pewnego zabezpieczenia.
- Łańcuch – z tego rozwiązania często korzystają osoby, które zostawiają rower np. pod pracą, czy szkołą. Co prawda łańcuch jest ciężki niż U-lock jednak niektórzy zostawiają go w miejscu, gdzie przypinają rower, zamiast wozić go ze sobą. Wtedy jego waga nie stanowi już problemu i nie jest wadą. Poza tym przy pomocy łańcucha można przypiąć dwa rowery do danego miejsca.
- U-Lock – to już dużo lepszy i skuteczniejszy sposób na zabezpieczenie roweru niż linka i łańcuch. To zapięcie, które zakładamy na ramę roweru oraz przekładamy przez miejsce, do którego przypinamy rower. Jest ono wykonane ze stali, dlatego jego trwałość jest znacznie lepsza niż linki. Ciężej jest także rozbroić taki sprzęt złodziejowi, ponieważ często U-locki posiadają podwójny rygiel, więc by złamać zapięcie, trzeba byłoby podwójnie je przeciąć. Dobrym rozwiązaniem jest użycie U-locka na przednich i tylnych kołach. Powinniśmy także sprawdzić, czy tak zabezpieczony rower można poruszyć. Jeśli będzie to niemożliwe, rower jest odpowiednio zabezpieczony. Ten sposób jest uznawany za jeden z najbardziej skutecznych sposobów na zabezpieczenie roweru.
- Blokada na tylne koło – stosowana jako dodatkowe zabezpieczenie, może sprawdzić się dobrze. To wykorzystywany sposób podczas zabezpieczania rowerów miejskich. Blokada obejmuje obręcz i oponę, co uniemożliwia odjechanie na rowerze.
- GPS – to kolejne zabezpieczenie wspomagające. Dzięki niemu, jeśli już ktoś ukradnie nasz rower, będziemy mieli szansę zobaczyć, gdzie w danej chwili jest nasz rower.
Najlepsze zabezpieczenie na rower?
Niestety żaden sposób w 100% nie ochroni nas przed kradzieżą. Jednak warto zainwestować w dobrej jakości zabezpieczenia, gdyż wtedy szanse na to, że złodziej rozprawi się z zabezpieczeniem, znacznie spadają, a nasz rower staje się bezpieczniejszy. Większe zabezpieczenie to mniejsze ryzyko.