Jak wybrać wytrzymałe i modne buty sportowe?

Coraz więcej osób prowadzi zdrowy, aktywny tryb życia. Dużą popularnością cieszy się bieganie, nordic walking, pływanie, sztuki walki, jazda na rowerze, fitness i siłownia. Aby trening przyniósł więcej pożytku niż szkody, powinieneś zadbać o tanie buty sportowe męski markowe. Wybierając odpowiednio dopasowane obuwie, nie musisz się już martwić o odciski i odparzenia.

Na co warto zwrócić uwagę?

Zastanów się, czy w tanich butach sportowych męskich markowych chcesz chodzić na co dzień, czy tylko w nich ćwiczyć? Wybierając buty na co dzień, zwróć uwagę, czy są wygodne, dobrze zaprojektowane. Sprawdź też, czy nie uciskają. Wtedy możesz w nich chodzić po mieście, na zakupy, spotkanie z przyjaciółmi, a nawet do pracy.

 

Jeśli wybierasz buty do ćwiczeń, dopasuj je do konkretnej dyscypliny. Obuwie do wspinaczki musi mieć antypoślizgową i bardzo grubą cholewkę. Zwróć też uwagę na wysoką cholewkę, która stabilizuje stopę i chroni przed bolesnymi kontuzjami. Buty trekkingowe muszą być wykonane z nieprzemakalnego materiału, jednocześnie zapewniającego skórze oddychalność. W ten sposób nie będzie się pocić. Natomiast tanie buty sportowe męskie markowe do biegania po ulicy, chodniku lub ubitej, leśnej ścieżce powinny być lekkie i elastyczne.

Jak dobrać odpowiednie obuwie sportowe?

Wybierając obuwie sportowe, zwróć też uwagę na typ podbicia stopy. Wystarczy, że zrobisz w domu prosty test i odbijesz mokrą stopę na kartce papieru. Wyróżniamy trzy rodzaje podbicia.

 

  • Nadpronacja: inaczej płaskostopie podłużne. Stopa nie jest przewężona w środkowej części. Wtedy możesz poszukać tanich butów sportowych męskich markowych z delikatnym podparciem. Ważną rolę odgrywa tutaj system podtrzymujący stopy podczas chodzenia i ćwiczeń.
  • Neutralne: w środkowej części stopy występuje przewężenie o szerokości 3-5 cm. Obuwie powinno jednocześnie podtrzymywać i amortyzować stopy. Taką rolę odgrywa system stabilizujący.
  • Nadsupinacja: stopa składa się z dwóch wyraźnych części, czyli pięty i śródstopia. Łączy je cienki paseczek. W takim przypadku poszukaj butów z miękką i elastyczną podeszwą. Zwróć też uwagę na system amortyzujący. Powinien skutecznie tłumić wstrząsy.

Jaką podeszwę wybrać?

Wybierając tanie buty sportowe męskie markowe, zwróć też uwagę na podeszwę. Wyróżniamy kilka typów.. Dużą popularnością cieszy się podeszwa waflowa. Ma charakterystyczne nacięcia. Dzięki nim stopy przemieszczają się bardzo naturalnie. Charakteryzuje się też świetną przyczepnością. Sprawdzi się więc doskonale zarówno podczas biegania na twardym asfalcie, jak i na lekkim terenie.

 

Podeszwa jodełkowa  zwiększa przyczepność i poprawia manewrom. Polecana jest więc przede wszystkim tenisistom ziemnym. Natomiast buty z podeszwą z kolcami sprawdzi się wyśmienicie nie tylko podczas treningu, ale również do chodzenia na co dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *