Jak wybrać właściwą żarówkę?

0 101

Samodzielna wymiana żarówki to czynność, której powinien podołać każdy mężczyzna. Jeśli jednak rozejrzymy się wśród dostępnych aktualnie na rynku produktów oświetleniowych, znalezienie żarówki pasującej do konkretnego typu oprawy, może sprawić nam niemały kłopot.

 

W sprzedaży, prócz żarówek z klasycznymi, wkręcanymi gwintami, znajdziemy również duży wybór nowych źródła światła z charakterystycznymi trzonkami na wcisk. Tego typu rozwiązania spotyka się między innymi w reflektorach Led Philips, a także w różnego rodzaju świetlówkach liniowych – ledowych i klasycznych. Warto przy tym pamiętać, że zakup żarówki o nieodpowiednim typie trzonka, uniemożliwi jej instalację w określonej oprawie oświetleniowej – lampie sufitowej, biurkowej, meblowej, w reflektorze czy oświetleniowym oczku sufitowym. O czym zatem powinniśmy pamiętać, zabierając się za wymianę przepalonej żarówki?

 

Typy trzonków

Na współczesnym rynku produktów oświetleniowych znajdziemy różnorodne źródła światła o wielu typach trzonków. Najpopularniejsze z nich to klasyczne trzonki z gwintem wkręcanym E27 – duży gwint i E14 – mały gwint, a także trzonki wciskane typu:

  • GU10 – trzonki powszechnie stosowane w reflektorach halogenowych, również w halogenach Led Philips,
  • 3 – trzonki często używane w reflektorach punktowych,
  • G13 – trzonki, jakie spotyka się w świetlówkach liniowych, również w najnowszej wersji ledowej.

 

Zanim zamówimy nową żarówkę na wymianę, musimy wcześniej upewnić się, jakiego jej typu potrzebujemy. Najprostszym sposobem jest po prostu wykręcenie przepalonej żarówki i sprawdzenie, w jaki rodzaj trzonka jest wyposażona. Na obudowie każdej żarówki, prócz informacji o jej mocy, powinna znajdować się również informacja o rodzaju zastosowanego w niej typu trzonka. Oczywiście w przypadku klasycznych żarówek z gwintem wkręcanym rozpoznanie typu trzonka jest znacznie łatwiejsze – gwint szeroki to E27, a gwint wąski to E14. W przypadku trzonków wciskanych łatwiej o pomyłkę – trzonki są do siebie podobne, dlatego zawsze należy przeczytać informację o typie trzonka, zapisaną na obudowie źródła światła.

 

Moc i barwa światła

Gdy już wiemy, jaki rodzaj żarówki jest nam potrzeby, pozostaje ustalenie pożądanej mocy – ilości światła emitowanego przez żarówkę oraz jego barwy (czy światło ma mieć ciepłą, czy zimną barwę). Zasadniczo przyjmuje się, że oświetlenie centralne, sufitowe, powinno mieć największą moc, tak by rozświetlić całą powierzchnię danego pomieszczenia, a oświetlenie dodatkowe może być nieco słabsze. Źródła światła o najmniejszej mocy, na przykład halogeny Led Philips, wykorzystujemy do oświetlania mebli lub dekoracyjnego podświetlania ścian, podłóg, schodów czy sufitów.

 

W zależności od wybranego rodzaju żarówki, czy jest to klasyczna żarówka żarowa, świetlówka kompaktowa, czy żarówka ledowa, ustalamy pożądaną jasność emitowanego przez nią światła. Przyjmuje się, że 100 W klasycznej żarówki żarowej to 1521 lumenów dla Led. Jeśli zatem potrzebujesz żarówki Led Philips do lampy sufitowej, szukaj żarówki o jak największej ilości lumenów.

 

Ważnym parametrem w wyborze żarówki jest również określenie docelowej barwy światła. Ciepłe, przyjazne w odbiorze światło ma barwę o wartości około 2700K. Im wyższa wartość barwy światła, tym światło staje się zimniejsze, bardziej białe.

 

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany