Jak wybrać tablet dla dziecka

0 30

Każdy rodzic prędzej lub później spotka się z pytaniem pociechy dotyczącym zakupu pierwszego tabletu. Co więcej, coraz więcej nowoczesnych świadomych rodziców decyduje o wczesnym zapoznawaniu dzieci z technologiami.

Nauka poprzez tablet to świetna metoda rozwoju pociechy o ile sprzęt zostanie odpowiednio dostosowany do wieku i potrzeb malucha. Tablet czy smartfon to narzędzia, które udostępniają łatwy dostęp do internetu, gdzie może czyhać wiele zagrożeń i nieodpowiednich treści. Jaki tablet wybrać, by wspierać 

Parametry tabletu

W przypadku tabletu dla dzieci najważniejsze są matryca i procesor. Obraz o jak najwyższej rozdzielczości i zmaksymalizowanej jakości to najlepsze, co możesz dać swojemu dziecku. Zwróć uwagę na rozdzielczość, jasność, antyodblask, naturalne kolory, kąt widzenia. Każda pociecha jest typem „wzrokowca”. Oznacza to, że najlepiej zapamiętywane i przyswajane są informacje w formie kolorowych i wyrazistych obrazów. Świetna jakość ekranu to idealny wstęp do nowoczesnej edukacji za pomocą tabletu. 

Procesor to równie ważny parametr, co jakość ekranu. Procesory (zwykłe i graficzne) odpowiadają za szybkość rysowania, płynność ruchów czy po prostu komfort zwykłego użytkowania. Słabe procesory bezwstydnie psują płynność pracy. W przypadku niektórych tabletów nieskomplikowane gry czy klipy wideo zwalniają podczas odtwarzania. W efekcie Ty i Twoja pociecha zaczynacie się denerwować i każda zabawa lub nauka przestaje cieszyć.  

Co jeszcze jest ważne? Czułość dotyku! Ważne jest, aby reakcja na naciśnięcie małych palców była odpowiednia – szybka i precyzyjna. Przyda się to w wielu grach logicznych i przygodowych. 

Jaki system operacyjny wybrać?

Podobnie jak w smartfonach, tak i w przypadku tabletów dominują 3 główne systemy operacyjne:

  • Windows,
  • iOS,
  • Android.

Jednak większość tabletów, jakie spotkasz na rynku, oferuje system operacyjny Android lub iOS. Główną wadą iOS jest fakt, że jest on ograniczony do produktów jednego producenta – Apple. Android jest głównym systemem operacyjnym większości znanych marek – Samsung, Huawei, Lenovo, itp.. Oczywiście wybór pomiędzy iOS a Android jest kwestią osobistą, jednakże Android oferuje znacznie więcej aplikacji i specjalnych usług przeznaczonych jedynie dla dzieci. 

Sprawdź tablet przed jego zakupem

Być może jest to odrobinę przestarzałe, ale zanim kupisz jakiekolwiek urządzenie elektroniczne, sprawdź je w sklepie. Dlaczego? Większość tabletów znajdziesz na wystawie w dużych marketach elektronicznych, dzięki czemu możesz swobodnie sprawdzić je przed zakupem. Przetestuj ekran tabletu, uruchom jakąkolwiek aplikację z dobrą grafiką, a najlepiej z ruchomymi postaciami i spróbuj zagrać. Jeśli widzisz niezgodność pomiędzy Twoimi ruchami a reakcją gry – odłóż gadżet na bok. Takie urządzenie nigdy nie poradzi sobie z bardziej zaawansowanymi aplikacjami i prawdopodobnie każda aplikacja pracująca w tle, będzie skutecznie blokować prawidłowe działanie urządzenia.

Oprócz wnętrza ważne jest także to, co zewnątrz tabletu. Warto zobaczyć czy tablet dobrze układa się w dłoni, czy jest poręczny i nie za duży dla drobnej dziecięcej dłoni.

Tablet – nowoczesna forma edukacji

Tablety pozwalają dziecku nie tylko na zabawę. Wbrew obiegowej opinii to także potężny środek komunikacji i rozwoju. Tablet umożliwia swobodne korzystanie z różnorodnych rozwijających programów, gier, łamigłówek i wiele więcej. Gry to świetna forma interaktywnej rywalizacji. Pamiętaj, że pociecha w wieku szkolnym potrzebuje pełnej funkcjonalności gadżetu – dobrego aparatu fotograficznego, możliwości wymiany danych z innymi urządzeniami, szybkiej pracy urządzenia, wysokiej jakości ekranu czy też rysika, który umożliwi rysowanie lub tworzenie notatek.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Tablet jako narzędzie zabawy i nauki nigdy nie powinno być nadużywane. Pomimo tego, że tablet może zająć Twoje dziecko na wiele godzin, a Ty w tym czasie masz możliwość nadrobienia obowiązków domowych, to pamiętaj, że ten niewinny gadżet łączy się z internetem. Internet może stanowić groźną pułapkę w postaci kuszących reklam, treści i gier dla dorosłych, które na pierwszy rzut oka wydają się niezwykle atrakcyjne dla dzieci. Dlatego kontrola tego, co Twoja pociecha robi w sieci i jakie treści obserwuje jest głównym filarem jego bezpieczeństwa. W ten sposób dochodzimy do głównego kryterium wyboru tabletuelastycznego, konfigurowalnego systemu operacyjnego z możliwością blokowania niechcianych treści na wszystkie możliwe sposoby. Dziś dostępne są bezpłatne usługi, które pozwalają nie tylko blokować wszystkie niechciane treści, ale także kierować działania we właściwym kierunku edukacyjnym, dając jednocześnie dzieciom pewną swobodę. 

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany