Jak wybrać szelki do prac na wysokościach?

0 52

Praca na dużych wysokościach związana jest ze sporym ryzykiem. Szelki do prac na wysokościach utrzymują pracowników na linie i mają zapewniać równomierne rozkładanie powstających obciążeń. Ponadto tego typu zabezpieczenie, ma za zadanie asekurować w taki sposób, żeby pracownik wisiał głową ułożoną do góry. Takie szelki muszą być dobierane do typu, jak i czasu trwania prowadzonych czynności na wysokościach.

Czym są szelki do prac na wysokościach?

Szelki do prac na wysokościach, takie jak np. https://efektbhp.pl/pol_m_OCHRONA-PRZED-UPADKIEM_SZELKI-BEZPIECZENSTWA-160.html tworzone są ze zszytych razem taśm poliamidowych. Konstrukcja tego typu szelek, została wyposażona w klamry metalowe służące celem dopasowania długości taśmy do sylwetki wybranego pracownika, zaś ich wyposażenie dodatkowe zależne jest od typu i specyfiki pracy na wysokościach, do których szelki zostały przeznaczone.

Najmniej skomplikowane typy szelek do pracy na wysokościach, złożone są wyłącznie z grzbietowej klamry i dostosowane są do pracy z różnymi elementami łączno-amortyzującymi. Na wyposażeniu szelek do pracy na wysokościach o nieco bardziej skomplikowanej konstrukcji, znaleźć możemy także przednią zaczepową klamrę, która znajduje się na wysokości odcinka piersiowego. Umożliwia ona wykonywanie prac z elementami pionowej asekuracji, jak i samozaciskowymi łącznikami. Niektóre spośród szelek zawierają także pasy biodrowe, które odpowiadają za stabilizację pozycji pracowników w czasie prac prowadzonych w podparciu.

Z jakich surowców produkuje się szelki zabezpieczające pracowników na wysokości?

Szelki mające zabezpieczyć osoby pracujące na wysokościach, wykonuje się na ogół z taśm z tworzywa sztucznego – zwykle z poliamidu albo poliestru. Surowiec musi być nie tylko trwały, ale również nie może mieć żadnych skaz, a jego szwy muszą być mocne. Szelki bezpieczeństwa nie mogą posiadać pasów, które spowodują otarcia i krępują ruchy pracownika.

Szelki bezpieczeństwa muszą spełnić właściwe normy

Użytkowanie, konstrukcja, jak konserwacja szelek zapewniających bezpieczeństwo, regulowane są przez trzy ważne normy: PN-EN-358, PN-EN-361 i PN-EN-363.

  • Norma PN-EN-358 – warunkuje zarówno ułożenie pasów, jak i linek odpowiedzialnych za ograniczanie przemieszczania i zmiany pozycji w czasie pracy,

  • Norma PN-EN-361 – definiuje szelki zapewniające bezpieczeństwo w roli środka indywidualnej ochrony przed upadkami z wysokości,

  • Norma PN-EN-363 – określa szelki zabezpieczające w roli jedynej formy bezpośredniego zabezpieczenia przed ewentualnym upadkiem w czasie prowadzenia pracy na wysokościach.

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany