Jak wybrać najlepszą stację pogody?

Stacja pogodowa to niewielkie urządzenie, dzięki któremu zawsze będziemy wiedzieli, co na siebie założyć, kiedy wychodzimy na zewnątrz. Poranny dylemat w co się ubrać to z pewnością chleb powszedni u każdego w domu. Myślimy: “Czy brać parasol?”, “Czy będzie mi potrzebna kurtka?”. W takich sytuacjach warto mieć w domu stację pogodową, z którą zawsze będziemy wiedzieć jaka pogoda na nas czeka. Z jakich powodów warto kupić stację pogodową? Jaka jest najlepsza?

 

Jaką stację pogody kupić?

Dobra stacja pogodowa to więcej niż zwykły termometr, który wieszało się za oknem. To wielofunkcyjne urządzenie, służące do pomiaru. Z jego pomocą sprawdzisz warunki zarówno w domu, jak i na zewnątrz. W zależności od konkretnego modelu wskaże nie tylko temperaturę, ale i wilgotność powietrza, ciśnienie i wiele więcej.

Jaką stację pogody wybrać? Szukając odpowiedniej dla siebie, zwróć uwagę na następujące parametry:

 

Co mierzy?

Klasyczne modele mierzą temperaturę, wilgotność powietrza oraz ciśnienie atmosferyczne. Najlepsze stacje pogodowe mogą wskazywać ponadto prędkość i kierunek wiatru, ilość aktualnych opadów i promieniowanie UV, a nawet prognozować pogodę na najbliższe dni.

Zakres temperatury

Podstawowe urządzenia mierzą temperaturę z zakresu od -20°C do +50°C, ale im większy zakres, tym lepiej.

Sposób zasilania 

Na rynku dostępne są stacje pogodowe zasilane sieciowo i bateryjnie.

Ilość czujników zewnętrznych

Im stacja pogodowa ma ich więcej, tym precyzyjniejszy wynik otrzymamy.

Wyświetlacz 

Może być monochromatyczny lub kolorowy. Niektóre stacje mają opcje podświetlenia, która jest bardzo przydatna, zwłaszcza w jesienno-zimowe poranki.

 

Moduł łączności 

Stacja pogodowa może się łączyć z zewnętrznymi czujnikami przewodowo lub bezprzewodowo, czyli poprzez moduł Bluetooth. Druga opcja jest zdecydowanie bardziej wygodna. 

 

Mocne i słabe strony stacji pogodowej

Pewnie wielu konsumentów zadaje sobie pytanie czy warto posiadać stację pogodową w dobie, gdy na wyciągnięcie ręki możemy sprawdzić pogodę w smartfonach, Internecie czy telewizji. Warto jednak pamiętać, że dzięki temu urządzeniu nie musimy wykonywać żadnych dodatkowych czynności. Nie musimy specjalnie czekać czy szukać po kanałach prognozy pogody w telewizji, szukać naszego telefonu, aby sprawdzić pogodę czy to w aplikacji czy Internecie. Wszystkie parametry, którymi jesteśmy zainteresowani, zostają zebrane w jednym miejscu, na wygodnym wyświetlaczu, który zawsze jest na swoim miejscu.

Stacja pogodowa umożliwia śledzenie pogody na bieżąco. Dzięki temu łatwiej nam zaplanować różnego rodzaju wyjazd lub zorganizować przyjęcie na świeżym powietrzu, a także zdecydować rano czy będzie nam potrzebny parasol czy też nie, czyli pośrednio urządzenie poprawia stan naszego zdrowia, gdyż zawsze jesteśmy przygotowani na zawirowania pogodowe.

Niewątpliwie wadą stacji pogodowej jest jej koszt, zarówno zakupu, jak i użytkowania. Taka stacja wymaga od nas zainstalowania czujników, które zbierają dane przekazywane do urządzenia.

Na co zwracać uwagę podczas wybierania stacji pogodowej?

Uniwersalna stacja pogodowa, która będzie odpowiadać naszym potrzebom powinna mieć jak najszerszy zakres temperatury. W przeciwnym wypadku w chłodniejsze dni, gdy temperatura spadnie poniżej zera i dojdzie do wartości ustalonej przez producenta jako minimalna, zatrzyma się. Warto też sprawdzić, jaki dana stacja pogodowa ma pomiar błędu, większy niż 0,5°C już jest zbyt duży, wtedy warto zainteresować się innym modelem. Stacje pogodowe do zasilania najczęściej wykorzystują baterie. Im większej liczby potrzebuje dany model do uruchomienia, tym więcej będziemy wydawać na jego eksploatację. Równie ważna jest budowa stacji pogodowej, a przede wszystkim ilość czujników i sposób przesyłania danych. Im więcej czujników tym dokładniejsze otrzymujemy pomiary. Odczyty trafiają do bazy przewodowo, czyli dzięki wykorzystaniu kabla, który ogranicza swobodę ulokowania stacji pogodowej, bądź bezprzewodowo, poprzez Bluetooth. Ważna jest także wielkość ekranu. Najwygodniejsza w użytkowaniu stacja powinna mieć czytelny ekran, który pozwoli nam na sprawdzenie danych z dalszej odległości i bez konieczności zakładania okularów.

Joanna Cichońska

Redaktor MocnaStrona.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *